Domů » Články » Na internet uniklo nové sestavení Windows 10: Jaké novinky obsahuje?

Na internet uniklo nové sestavení Windows 10: Jaké novinky obsahuje?

Příští sestavení technického preview Windows 10 brzdí jedna chyba. Díky jeho úniku na internet však víme již nyní, o jaké novinky bude příští verze systému obohacena.

 

Od posledního zveřejněného sestavení technického preview Windows 10 uběhly téměř dva měsíce, i když Microsoft přislíbil zhruba měsíční kadenci vypouštění nových buildů. Jak v týdnu vysvětlil manažer operačních systému Microsoftu Gabriel Aul, příští sestavení vyjde, až projde třemi interními testovacími koly, což někdy trvá rychleji, někdy pomaleji. Microsoft má příští sestavení prakticky připraveno, podle středečního tweetu Gabriela Aula vypuštění brání jedna jediná chyba, po jejímž odstranění bude nová verze systému k dispozici Insiderům. (zdroj)

Když to ale nejde oficiální cestou, musí se ti nejnetrpělivější fanoušci systému spolehnout na úniky. Aktuálně se na internetu objevilo sestavení s číslovkou 10036 a patrně i s onou chybou. Díky prvním odvážlivcům se můžeme podívat na to, co pro své Insidery Microsoft ve své kuchyni zrovna vaří. Od základů se má změnit instalační proces systému, na jeho nový vzhled se můžete podívat na následujícím videu.

Ani samotný systém neuniknul lehkým designovým změnám, takto například vypadá nabídka nastavení displeje s novým posuvníkem a přepínači ve srovnání s předchozí verzí. (zdroj)

      

Menu Start nově dostane průhlednost, jak ve zmenšeném, tak v celoobrazovkovém režimu, dojde k odstranění ikon nejčastěji navštěvovaných míst. (zdroj)

   

 

Konečně také nebude nutné pro přepínání Wi-Fi sítí nutné otvírat kompletní okno nastavení, dostupné sítě se zobrazí přímo v notifikačním centru. (zdroj)

 

Příjemnou změnou je také možnost přesouvat aplikace mezi plochami tažením myši v rámci okna multitaskingu.

Vylepšení se také bude týkat správce aplikací, jednotlivé položky v něm bude možné třídit, případně rychle najít hledanou aplikací napsáním jejího jména. Správce aplikací také bude umět jednoduše přesunout aplikaci z jednoho disku na druhý (například na paměťovou kartu), což v budoucnu ocení zejména majitelé tabletů a konvertibilních notebooků s malou vnitřní pamětí. Z tohoto místa navíc bude možné spravovat nejen moderní aplikace, ale rovněž ty desktopové. (zdroj)

  

Ze zcela nových funkcí jmenujme možnost přímého tisku do PDF bez nutnosti instalace aplikací třetích stran. (zdroj)

   

Nová je také funkce instalace aktualizace systému nejen od Microsoftu, ale z více zdrojů prostřednictvím výměny P2P. (zdroj)

  

Naopak sestavení 10036 překvapivě neobsahuje očekáváný internetový prohlížeč Spartan, na ten si budeme muset ještě nějakou chvíli počkat. Naštěstí samotné čekání možná v budoucnu nebude tak dlouhé, Microsoft se chystá zvýšit kadenci vydávání aktualizací ve Fast ringu, neboť ten se od svého pomalejšího brášky dosud lišil pouze minimálně. (zdroj)

  

Kdy bude sestavení 10036 vypuštěno mezi Insidery, je prozatím velkou neznámou. Může se tak stát dnes, nebo až příští týden, prozatím pouze víme, že se Microsoft snaží vyhýbat se pondělkům a pátkům. Důležité je, že se Microsoft nesnaží věci uspěchat a že bere v potaz připomínky a návrhy od Insiderů. Ti jich mimochodem zaslali již více než jeden milion.

Aby Microsoft ocenil alespoň část svých testerů z veřejnosti, připravil soutěž, v níž může desítka Insiderů vyhrát dvoudenní zájezd do sídla Microsoftu v Redmondu. A ostatní se nad již brzy dočkají nového sestavení a možnosti zasílat nové připomínky a návrhy k tomu, co má být do vydání ostré verze ještě opraveno nebo vylepšeno.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

10 komentářů

 1. Jen pracujte hosi, at to do Zari vsechno stihnete, abych si ho mohl zdarma nainstalovat. Tesim se.

  • Já jsem pořád trochu skeptický, myslím si aby náhodou po roce užívání W10 nechtěli poplatky. Nějak mi nejde do hlavy, že by to dali zadara jen tak…


  • Petrohrad: Ze současných starších OS již moc nedostanou, proto umožní přechod na nový OS zdarma, patrně s očekáváním, že zvýší tržby za služby (aplikace, office, …). Prostě se snaží maximalizovat základnu nového OS, kde si myslí, že mají co nabídnout. Win10 budou k novému počítači placené.

  • Mr. Arakin (neregistrovaný)

   Bohužel je velmi pravděpodobné, že s W10 MS implementuje nějaký systém pravidelných poplatků. Sám jsem na to zvědavý. Jinak jsem spojeným uživatelem W7 a klidně u nich zůstanu třeba dalších 5 let.

  • Mr. Arakin (neregistrovaný): To mě dost děsí, přeci jen DX12 přinese poměrně významné benefity (výkonnostní) a DX11 je regulérní brzda pro vývoj. Také s ohledem na WP, který prostě má místo na trhu (resp. nástupce W, ach jo, zase PR z MS, břečky…) doufám v významný posun ModerUI aplikací (univerzálních).

  • sdfg (neregistrovaný)

   Arakin, bude zdarma jako upgrade, bude placený upgrade, bude placený licence v PP, bude li se ednat o Bing edici, pak zdarma a bude i možnost poplatků, jen další volba.

 2. Co to je zase za přepínače?!?

  • Nechuťárna je to, myslel jsem v preview, že je to vtip, ale asi to bude bohužel realita.

 3. doufám, že to všechno vyustí v opravdu kvalitní OS. Těším se..

  • Ja mám malinko obavy, aby se z toho nestal řádný kočkopes, ale na závěry je ještě brzy.Hlavně nic neuspěchat.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).