- Některé kradené iPhony z kauzy e-shopu Mamut se prý dostaly do oběhu
- Ověřit si to můžete přes webovou aplikaci Lovci jablek
- Pokud se původ vašeho mobilu potvrdí, dostanete odměnu 100 tisíc korun
Pokud jste si mezi roky 2018 a 2023 pořídili v Česku z e-shopu či z kamenné prodejny iPhone, možná může mít i násobně vyšší hodnotu, než kterou jste za něj zaplatili. Mohlo by se totiž jednat o kradený iPhone z kauzy zkrachovalého e-shopu Mamut, který se dostal zpět do oběhu.
Kauza e-shopu Mamut
Kolem roku 2018 začala společnost Plus4U, mateřská firma internetového obchodu Mamut.cz, spolupracovat s Břetislavem Janouškem, bývalým šéfem knihkupectví Neoluxor. Mělo se v zásadě jednat o krátkodobé pronájmy telefonů značky Apple pro klienty, které zajistí operátor T-Mobile prostřednictvím svého call centra. Ke klientům měly patřit úřady, školy, nemocnice a další instituce.
„Vzniklo tak schéma, kdy T-Mobile pronajímal zařízení dodaná od společností General Technologies a Z + M Servis do e-shopu Mamut.cz. Ten tato zařízení dále podnajímal Janouškovým společnostem, které měly od koncových zákazníků vybírat nájemné. Janouškovy společnosti pak platily podnájemné společnosti Mammoth provozující e-shop a Mammoth platil pronájem společnosti T-Mobile,“ shrnuje firma Plus4U na svých stránkách.
Břetislav Janoušek na přelomu loňského a letošního roku zmizel a s ním i pronajaté zboží. Podle oficiálních informací by se mělo jednat o 100 tisíc mobilních telefonů a až 360 tisíc sluchátek, vše značky Apple. Tento dost možná největší podvod se spotřební elektronikou v historii naší země dovedl e-shop Mamut.cz do insolvence, svým partnerům dluží údajně až 5 miliard korun.
Ověřte svůj iPhone
Společnost Plus4U věří, že minimálně část ukradeného hardwaru se mohla dostat zpět do prodeje, a to přes jiné e-shopy. Vypsala proto speciální letní akci Lovci jablek, v rámci které chce od koncových spotřebitelů vybrat zařízení, které prokazatelně pochází z kauzy kolem podnikatele Janouška.
„Zmizelé Apple telefony se mohly dostat zpět na český trh za účelem jejich prodeje, a proto může být vlastníkem prakticky kdokoliv, kdo si zakoupil iPhone v letech 2018 –2023 v jakémkoliv kamenném nebo online obchodě. Takže i ty, tvůj kamarád, někdo z rodiny nebo třeba i spolužák může být vlastníkem tohoto zařízení a ani o tom neví,“ stojí na webu Lovci jablek.
Přímo na této webové aplikaci stačí doložit sériové číslo (S/N) a registrační číslo IMEI (firma tvrdí, že tyto údaje ukládá pouze v případě shody). Pokud se zjistí, že je váš iPhone původem z této kauzy, dostanete 100 tisíc korun jako odměnu za spolupráci a zařízení vám samozřejmě zůstane. Akce platí do 30. září nebo do dosáhnutí odměny výše 1,5 milionu korun. V první vlně má tak nárok na 100tisícovou odměnu pouze 15 lidí.