Domů » Bleskovky » Mozilla Firefox pro Windows 8 s podporou dotyků přijde 10. prosince

Mozilla Firefox pro Windows 8 s podporou dotyků přijde 10. prosince

Mozilla intenzivně pracuje na webovém prohlížeči pro rozhraní Modern UI v operačním systému Windows 8. Pokud patříte mezi příznivce Firefoxu a používáte okenatý tablet nebo notebook s dotykovým displejem, zapiště si do diáře datum 10. prosince 2013.

V ten den totiž Mozilla vydá nejen 26. verzi svého desktopového prohlížeče, ale právě i Firefox pro Modern UI s přídomkem „Preview Release“. Nedočkavci si budou novinku moci vyzkoušet dokonce už 16. září, případně 28. října, kdy by se měla objevit v testovacích kanálech Aurora, respektive Beta.

Dotykový Firefox to nebude mít ve Windows 8 vůbec jednoduché vzhledem k obstrukcím systému, díky kterým lze v Modern UI používat pouze prohlížeč, který je zároveň nastavený jako výchozí na klasickém desktopu. Tato situace samozřejmě výrazně nahrává Internet Exploreru, takže se Mozilla bude muset hodně snažit, aby nepříznivý stav zvrátila ve svůj prospěch.

Miroslav Havlíček

14 komentářů

 1. „Dotykový Firefox to nebude mít ve Windows 8 vůbec jednoduché vzhledem k obstrukcím systému, díky kterým lze v Modern UI používat pouze prohlížeč, který je zároveň nastavený jako výchozí na klasickém desktopu. Tato situace samozřejmě výrazně nahrává Internet Exploreru, takže se Mozilla bude muset hodně snažit, aby nepříznivý stav zvrátila ve svůj prospěch.“

  Nechápu, může to autor vysvětlit?

  • Miroslav Havlíček

   V metru nelze používat více prohlížečů najednou. Funguje vždy jenom ten, který je v systému (a tedy i pro desktop) nastavený jako výchozí. Standardně je to tedy IE.

  • Martin II (neregistrovaný)

   Rad by som si to tvrdenie o tom ze v metre moze byt len jeden prehliadac overil. Existuje este nejaky iny metro prehliadac ako IE10?

  • Miroslav Havlíček

   Jde to i bez toho. Když nastavím desktopový Chrome jako výchozí prohlížeč, nemůžu spustit IE v metru.

  • Ne, tak jsem to vysvětlení rozhodně nemyslel. Ano, podmínku systému, že prohlížeč musí být výchozí samozřejmě znám (je to nařízení stupidní EU), ale chtěl bych vysvětlit to, jakto že to kvůli tomu nebude mít Firefox lehké.

   Pokud si do PC nainstlauji i jiný prohlížeč než IE, tak se dá předpokládat, že ho budu používat právě jako výchozí a minimálně se při instalaci nebo při spuštění bude na toto prohlížeč ptát. Takže nechápu, proč „se Mozilla bude muset hodně snažit, aby nepříznivý stav zvrátila ve svůj prospěch“…

  • Martin II (neregistrovaný)

   Aj ja si myslim ze ide o robenie somara z komara. Vyzera to skor ako chyba/nedomyslenost, ale aj keby to bol zamer nevidim z toho ziadnu vyhodu pre IE.

  • Chyba to právě není. Je to omezení nařízené Evropskou unií právě kvůli tomu, aby IE neměl výhodu nad ostatními browsery. Bohužel stupidní EU kafrá do blbostí a důležitých věcí si nevšímá…

  • Martin II (neregistrovaný)

   Miesas tu dve veci. To ze v OS je nejaky browser defaultny je fakt (nemozes chciet aby sa odkaz otvaral nahodne v stale inom prehliadaci). Windows nikdy nemal problem s tym aby sa v nom nedal nastavit defaultne iny prehliadac ako IE. EU len chcela aby si to uzivatel mohol nastavit pri instalacii Windowsov, aby mu windows dal otazku aky chce browser.

   Nedorobok/chyba je v mojom ponimani nemoznost nastavit si defaultne iny prehliadac pre desktop a iny pre metro.

  • V žádném případě nemíchám dvě věci. Vím velmi dobře o čem mluvím, protože toto jsem osobně rozebíral se Štěpánem Bechynským.

   Kvůli nařízením EU není možné používat Windows Modern UI verzi jiného než defaultního prohlížeče.

  • Pravděpodobně jde o přístup k nízkoúrovňovým API systému, která už nejsou pro WinRT dostupná pro aplikace třetích stran. Čili jiné prohlížeče než IE nebudou schopny dosáhnout stejného (rozuměj přijatelného) výkonu pod Metrem.

  • Mceza: doufám, že mi něco šíleně uniká, protože toto omezení přece není dané Evropskou unií. IMHO, kdyby MS chtěl, mohl to udělat jinak.

  • Bylo mi řečeno velmi důvěryhodným zdrojem, že toto je dané nařízením EU. Možná to pravda není, ale já osobně jsem to takto od pana Bechynského pochopil a nemám důvod tomu nevěřit.

 2. Vojta (neregistrovaný)

  Chrome by mel byt i pro „metro“

 3. Rychlost Mozilly je neuvěřitelná…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).