Domů » Bleskovky » Moto Z může zatopit mobilním Windows: Bude mít vlastní (a lepší) obdobu režimu Continuum

Moto Z může zatopit mobilním Windows: Bude mít vlastní (a lepší) obdobu režimu Continuum

Lenovo v minulém týdnu představilo několik mobilních novinek, přičemž nejzajímavější jsou bezesporu vlajkové smartphony Moto Z a Z Force (více informací), které mají na zádech 16 pinů pro připojení rozličného příslušenství. Čínský výrobce na tiskové konferenci představil tři přídavné moduly, avšak ve svém vývojovém centru pracuje na dalších – například na modulu OneCompute, který je obdobou krabičky Microsoft Display Dock a umožňuje udělat ze smartphonu jednoduchý počítač.

multi-tasking

V případě OneCompute se zatím jedná o prototyp, který však v budoucnu může spolehlivě fungovat. Modul je tvořen zadním krytem na telefon a drátově připojeným hubem obsahujícím napájecí konektor, trojici USB a jedno HDMI. Existuje ale také bezdrátové řešení. Po připojení potřebných periferií (typicky monitor, klávesnice a myš) se na externím displeji objeví tři stránky domovské obrazovky systému Android vedle sebe, které tvoří pracovní plochu.

Motorola's OneCompute Moto Mod: Continuum for Android

Na ní lze spouštět veškeré aplikace pro systém Android, a to dokonce v oknech s plnohodnotným multitaskingem. Zatím se zřejmě jedná o softwarovou úpravu přímo od Lenova, avšak okenní režim by měl být nativní součástí Androidu N (více informací). Provozovat více aplikací vedle sebe a nebýt omezen nízkým počtem podporovaných programů je oproti Continuu ve Windows 10 Mobile obrovský benefit.

Lenovo sice zatím neumí některé maličkosti, například použít displej telefonu jako touchpad, nicméně tyto vymoženosti by mohly být v budoucnu vyřešeny softwarově. Bohužel zatím nevíme, jak daleko je čínský výrobce s vývojem tohoto prototypu, a zda bude modul OneCompute k dispozici letos na podzim, kdy mají jít do prodeje i smartphony Moto Z a Z Force.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

19 komentářů

 1. pet (neregistrovaný)

  jediny smysluplny chromium je takovy ktery by podporoval desktop aplikace. a windowes metro a mobile budou zase k necemu jedine pokud na nich pujdou vsechny android aplikace. dve zasadni chyby microsoftu stale pretrvavaji

  • Jen to ne, iOS aplikace jsou chyba a Android by byla také. Stačí se podívat na ten hnus Messenger překonvertovaný z iOS. Já používám Windows (krom funkčnosti) hlavně z toho důvodu, že je vizuálně i funkčně uhlazený. Když chceš Android aplikace, pořiď si Android.

   • A teď těžká otázka, co je lepší, nic nebo port z jiné platformy, která je 100x bohatší a výdělečnější?:) (u násobku si můžeš přidat prakticky libovolný počet nul:) ).

   • Johny (neregistrovaný)

    tak myslim že radeklaz ti už odpověděl. Nic protože to je vizuálně i funkčně uhlazené :D je to nihilista :D

 2. Tohle jsou moc pěkné věci, ale furt to stojí a padá na SW. To co funguje na mobilu nefunguje na Desktopu. Tam chci, aby prohlížeč uměl taby, gesta, Desktop režim stránek, atd. Tedy věci, které nechci v mobilu. A jiný prohlížeč není řešení, aneb historie, loginy, atd.
  Další apky už jsou často podružné, protože plno mobilních aplikací tak nahradím webovou verzí.

 3. Velda (neregistrovaný)

  Tak Motorola má dost zkušeností s zařízeními 2 v 1 (nebo 1,5 v 1) jako jejich pionýr. Ale jak je vidět u nich a u Asus, tyto zařízení se nějak obzvlášť neprosadily.
  Windows 10 to může zatopit jedině za té situace, že nebude existovat Windows 10 zařízení s Continuum, které by stálo za to a app pro Android budou na takový režim a ovládání myší lépe připraveny a kvalitnější.
  Takže moc naději tomu nedávám. (Tomuto použití tohoto telefonu, ne telefonu jako takového…)

 4. Johny (neregistrovaný)

  takovej bastl :D

 5. lerion (neregistrovaný)

  Z clanku jsem se nedocetl v cem je toto lepsi jak Continuum. Pritom na zaklade nadpisu bych to ocekaval.

  • q (neregistrovaný)

   lebo nie je

  • Jakub Karásek

   To Lerion: Ehm… plnohodnotný multitasking, práce s více okny na jedné obrazovce a podpora všech aplikací pro Android, to mi přijde jako velká výhoda.

   • Martin II (neregistrovaný)

    Ak si myslite ze niekolko aplikacii v oknach na ploche znamena plnohodnotny multitasking tak to je omyl. Je to Android a ten nebude mat plnohodnotny multitasking pokial sa tak nerozhodne Google. A tiez zabudli spomenut ze tie aplikacie na tej velkej ploche budu len zvacsene mobilne aplikacie. O tom ze by sa pretransformovali vizualne na desktopove ovladanie mozete len snivat.

   • Jakub Karásek

    Však Continuum jsou také pouze zvětšené mobilní aplikace, a to ještě pouze jejich hrstka. Android na desktopové ovládání přetransformovat lze, dokazuje to jak Remix OS, tak preview Androidu N.

   • Loay (neregistrovaný)

    Chybi taskbar, proklikavani task view na Androidu je mnohem krkolomejsi nez na Windows.
    Ani tam neni minimalizace, takze všechna okna porad viditelna. Navíc Android samotný je touch first a je to s myší citelně znát.
    Nelze myslim si tedy rici, ze je lepsi. :)

 6. s intelem půjde všechno lépe

 7. Xoo (neregistrovaný)

  Mobilní Windows se třesou, aby Moto Z neoslabil jejich tržní podíl z 0.6% na méně než půl procenta.

 8. Loay (neregistrovaný)

  Minimalni množství aplikaci Android umí plnohodnotně pracovat s myší a klávesnicí.
  Hodit Continuum do oken,tak je to “ten samý Windows“ s těmi samými zkratkami, ovl., prostředím, kompatibility se zařízeními jako stolní Windows.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).