Domů » Bleskovky » Android N: Režim práce v oknech lze aktivovat už nyní. Jak na to? (video)

Android N: Režim práce v oknech lze aktivovat už nyní. Jak na to? (video)

Součástí chystaného Androidu N bude funkce umožňující práci v oknech, tzv. freeform mód (více informací). Jeho přítomnost dokázal jak Google na svých stránkách pro vývojáře, tak přímo kód současného testovacího sestavení pro vybrané modely Nexus. Okenní režim v nich sice žádným tlačítkem nezapnete, zručnější uživatelé si jej však mohou aktivovat.

androidn

Je k tomu zapotřebí zařízení s odemknutým bootloaderem a nainstalovaným Androidem N, počítač s Fastbootem a sadou Android SDK. Pochopitelně se neobjedete ani bez zadávání příkazů do příkazového řádku, takže se jedná o poměrně riskantní cestu, jejíž kompletní popis najdete na stránkách ArsTechnica. Mějte však na paměti, že vše provádíte na vlastní nebezpečí a SMARTmania.cz ani autor článku neručí za případné škody, které mohou na vašem zařízení vzniknout.

Pokud se vám povede provést všechny kroky až do konce, můžete se těšit na práci v oknech, která je vyvolávána z menu multitaskingu. V záhlaví každé aplikace se kromě klasického křížku pro zavření objeví i tlačítko sloužící k „vytažení“ aplikace z režimu multitaskingu do samostatného okna. Těch je možné mít otevřeno hned několik a lze jim různě měnit velikost, při připojení myši se dokonce mění kurzor na „roztahovací“ šipky známé například z Windows. Zavírání aplikací je poté realizováno buď křížkem vpravo nahoře, případně v režimu multitaskingu gesty do stran.

Jakmile se nacházíte v režimu práce v oknech, veškeré další nově otevřené aplikace se v oknech otevírají. Nový režim sice ještě není příliš spolehlivý, dochází ke grafickým chybám, samovolnému zavírání aplikací apod. Do vydání ostré verze Androidu N však zbývá ještě hodně času, a je možné, že okenní režim bude jedna z hlavních novinek. Pokud se chce Android uchytit na rostoucím trhu s konvertibilními zařízeními, jedná se o logický krok. Chrome OS se zřejmě může pomalu začít bát o svoji budoucnost.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments