TOPlist

Modem Apple C1 v testech překvapil. Jeho nástupce zamíří příští rok do iPhonů Pro

iPhone 16e v podrobné recenzi
  • Modem Apple C1 není tak pomalý, jak se před jeho uvedením spekulovalo
  • Testy prokázaly, že v některých scénářích dokáže překonat modemy od Qualcommu
  • Největší sílu ukázal v místech se zhoršeným signálem
  • Příští rok Apple údajně představí ještě výkonnější a efektivnější modem C2

Apple minulý měsíc představil iPhone 16e, který je aktuálně nejlevnější vstupenkou do světa Apple Intelligence. Firma z Cupertina u tohoto modelu provedla několik ústupků, na druhou stranu mu ale dopřála ohromnou výdrž na jedno nabití – může za ni jednak slušně velký akumulátor a také úsporný modem Apple C1. Jak ukazují testy, tento modem není jenom efektivní, ale i solidně výkonný.

Vývoj modemu Apple C1 nebyl jednoduchý

Cesta k vlastnímu modemu byla v případě Applu dosti trnitá. Kalifornský gigant se chtěl po ostrých soudních sporech vymanit ze spárů společnosti Qualcomm a zadal si vývoj a výrobu modemu u Intelu. Tato sázka ale nevyšla – Intel se při vývoji dlouho trápil, poté své snahy vzdal a nakonec v roce 2019 svoji modemovou divizi rozpustil. Ze strany Applu pak došlo k víceméně nutnému usmíření s Qualcommem a odkoupení zbytků modemové divize Intelu, výsledkem čehož je právě modem C1.

Modem Apple C1
Modem Apple C1

Apple nasadil modem C1 nejprve do nejlevnějšího iPhonu 16e pravděpodobně kvůli tomu, že nepodporuje milimetrové vlny v síti 5G. Rovněž se spekulovalo, že jablečný modem není natolik výkonný jako ten od Qualcommu, tyto domněnky však částečně vyvracejí nejnovější testy společnosti Ookla, která stojí za službou Speedtest.net.

iPhone 16e si lépe vede při horším signálu

Ookla otestovala schopnosti modemu Apple C1 v sítích amerických operátorů T-Mobile, AT&T a Verizon, kdy vedle sebe postavila:

  • iPhone 16e s modemem Apple C1
  • iPhone 16 s modemem Qualcomm X71M

Výsledky testu modemů od společnosti Ookla

Oba telefony byly testovány v několika režimech s různou kvalitou signálu, výsledky byly jednoznačné. V místech se dobrým signálem zvítězil iPhone 16, který v nejlepších podmínkách dosahoval průměrné rychlosti stahování 756 Mb/s, zatímco u iPhonu 16e to bylo „pouze“ 560,4 Mb/s. Se zhoršujícím se signálem ale dochází k obratu pořadí – u průměrného signálu se síly obou soupeřů takřka vyrovnávají, při slabém signálu pak jednoznačně vede iPhone 16e.

Není jisté, zda za tento výsledek může samotný modem, nebo lépe navržené rozmístění antén v iPhonu 16e. Důležité však je, že s modemem Apple C1 se uživatelé nebudou cítit nijak omezováni – i při dobrém signálu je jeho výkon velmi vysoký.

Blíží se rozlučka s Qualcommem?

Modem Apple C1 letos ještě údajně uvidíme v připravovaném tenkém iPhonu 17 Air, v příštím roce bychom měli přivítat novou generaci Apple C2. Tento čip by měl nabídnout vyšší výkon, nižší spotřebu a zároveň doplnit chybějící podporu standardu mmWave 5G. Tím by odpadla poslední překážka k úplné konkurenceschopnosti, která patrně povede k úplnému odklonu Applu od Qualcommu.

Podle analytika Jeffa Pu z GF Securities bychom se měli s čipem Apple C2 setkat už příští rok ve vrcholných iPhonech 18 Pro a 18 Pro Max. Paradoxně základní iPhone 18 by si měl ještě ponechat modem od Qualcommu, avšak patrně to bude labutí píseň – od roku 2027 se zřejmě v Cupertinu budou spoléhat výhradně na vlastní řešení, které bude pro Apple levnější a bude je mít více pod kontrolou. A navíc doufáme, že se 5G modemy konečně objeví i v počítačích Mac.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích.

Kapitoly článku