Domů » Články » Mobilní Windows a hamburger menu? Bývalý designér Microsoftu obhajuje nové rozhraní systému

Mobilní Windows a hamburger menu? Bývalý designér Microsoftu obhajuje nové rozhraní systému

Mobilní platforma Microsoftu se opět blíží dalšímu restartu. Tentokráte se ale bude týkat všech a dotkne se oblasti, která je na první pohled nejviditelnější – designu a rozmístění ovládacích prvků.

 

Před více než pěti lety představil Microsoft svůj mobilní systém Windows Phone 7. Ten se od konkurence lišil na první pohled především svým vzhledem – dlaždice místo ikon, velké nadpisy, plýtváním místem a grafické rozhraní tvořené v podstatě jen textem. Prostředí nazývané Metro (později Modern UI) si našlo své odpůrce i příznivce, s příchodem Windows 10 však designéři Microsoftu udělali obrat o 180° a vzhled systému přizpůsobují konkurenčním platformám. Důvody, proč nyní dochází k tak radikálním změnám, obhajoval bývalý designér Windows Phone Jon Bell v diskuzi na serveru Reddit

Srovnání vzhledu s konkurenčními platformami

Například ovládání gesty do stran není podle jeho slov vhodné pro většinu situací, neboť toto zobrazení skrývá obsah a navíc je nutné v případě aplikací o více obrazovkách tato gesta neustále opakovat. V těchto situacích je praktičtější použít jiné řešení, které se osvědčilo na konkurenčních platformách – ovládací prvky při spodním okraji, navigační prvky při horním okraji a méně využívané prvky ukryté pod hamburger menu nebo jiným, obdobným tlačítkem.

  

Podle dlouhodobého sledování a nasbíraných dat je tento princip vhodnější, než původní Metro, které údajně platformě Windows Phone více ublížilo, než pomohlo. Bylo to něco nového, neotřelého, co šokovalo lidi, ale ve výsledku tento způsob ovládání milovalo pouze pár procent lidí, zatímco většina s ním bojovala.

 
Nekonečné posouvání do stran byla cesta do pekel

Hamburger sem, hamburger tam

Nepopulární pozici tlačítka hamburger vlevo nahoře údajně určil trh, jeho ideální pozice by se měla nacházet někde uprostřed displeje, neboť většina lidí drží telefon ve středu zařízení. Sám zpovídaný designér by nejraději jeho pozici viděl nahoře vpravo, ale tím by se opět systém Windows vyčlenil z davu, což by nemuseli uživatelé pozitivně přijmout. Je to o přijetí kompromisů, podle Bellových položky schované pod tímto tlačítkem budou méně využívané, a díky se budou moci na místě vlevo dole zabydlet důležitější ovládací prvky. 

  

V aplikacích, které nedisponují velkým množstvím ovládacích prvků (jako je například Twitter) není implementace tlačítka hamburger nutná, u složitějších aplikací (jako jsou například aplikace Office) je údajně jeho použití opodstatněné. Pochopitelně vliv na návrhu nového designu aplikací pro mobilní Windows měl velký vliv i design aplikací Microsoftu pro konkurenční platformy. 

Srovnání vzhledu s vlastními platformami

Nový způsob ovládání však nevzešel pouze ze srovnávání kroku s konkurenčními platformami, ale i s platformami vlastními. Windows 10 mají být systémem pro zařízení od internetu věcí až po 60palcové televizory a v Microsoftu je maximální snaha udržet umístění ovládacích prvků na všech form factorech na stejných místech. I aplikace počítačových Windows podle Bella obsahují navigační prvky v horní části obrazovky a ovládací prvky dole. Systém Windows Phone byl jedna obrovská výjimka a nyní je na čase udělat rázné sjednocení.

Současný design Windows 10 (snad) není finální

Technické preview Windows 10 pro smartphony je v současné době jeden chaos, v němž se míchá starý designový jazyk s novým, což na mnoha místech působí velmi zmatečně a nehezky. Bell nicméně tvrdí, že zná všechny lidi z Microsoftu moc dobře a že oni jsou ti, kdo by na „ošklivosti“ v systému upozornili jako první. Sám Bell není ze současného stavu Windows 10 nadšen, ale věří, že brzy uvidíme něco vzrušujícího, co Microsoft dosud nebyl připraven odhalit. Jeho přátelé na redesignu pracují, ale je možné, že odhalen bude až těsně před představením finální verze nebo ještě později. Windows 10 mají být pouze prvním krokem. 

Proč Microsoft upřednostňuje jiné platformy před Windows?

Filozofie „Windows first“ s dobou rychle zastarala a Microsoft se musel přizpůsobit. Síla softwarové firmy se špatně dává na odiv, pokud podíl jejich platforem dlouhodobě klesá. Její demostrace musela přijít z jiných stran a v Redmondu si rozhodně nemyslí, že Android nebo iOS ztratí své dominantní postavení. Windows má rozhodně šancí získat stabilnější postavení, v současné době je však systém nezralý a ještě bude chvíli trvat, než si svoji pozici vydobude. Zabíjet mobilní platformu by však byl nesmysl, přes relativně malý podíl na trhu se stále telefony s Windows prodávají a Microsoft si nemůže dovolit mobilní platformu nemít. 

  

Microsoft chtěl z Windows Phone udělat zabijáka iPhonu, což se mu nepovedlo a jeho tržní podíl tak lze brát jako naprosté selhání. Ale ve srovnání se strmým pádem platformy Windows Mobile se jedná o dílčí úspěch, který drží Microsoft ve hře. Symbian, BlackBerry, Palm Pre… ti podle Bella nestihli zareagovat vůbec a jsou na tom ještě hůře. Android je zdarma a iOS má velmi loajální základnu uživatelů, v této souvislosti nelze 3 procenta vybudovaná od nuly brát na lehkou váhu, na hlavních západoevropských trzích má Windows Phone dokonce podíl kolem deseti procent. 

Jak vypadá budoucnost Microsoftu?

Za deset let podle Bella nebudou děti dělat prezentace v PowerPointu nebo Wordu v podobě, v jaké známe tyto programy dnes. Budoucností má být filosofie, která zrodila aplikaci Sway. Má se jednat o zcela nové způsoby komunikace a tvorby obsahu na jakékoliv platformě. Bell věří, že Microsoftu nástup této nové vlny neunikne a vidí v něm redmonskou budoucnost.

  

Jak to vidíme my?

Mobilní desítky v redakci aktivně testujeme, nepouštíme se však do žádných unáhlených závěrů, neboť také věříme, že ve finále bude vše konzistentnější a uhlazenější. Podíváme-li se na nové aplikace Microsoftu, nemůžeme se zbavit pocitu, že v Remondu sami nevědí, kam které ovládací prvky umístit. Outlook má kupříkladu veškerá tlačítka při horním okraji displeje a spodní část zcela volnou, což při ovládání příliš komfortní není. Stejně tak adresní řádek prohlížeče Spartan nemá příliš šťastné umístění, ačkoliv s jeho pozicí bude zřejmě ještě hýbáno. Koneckonců ve finále může být vše trochu jinak.

  

Ale jen trochu, hlavní designový směr Windows 10 je zdá se stanoven a éra Windows Phone a velkých nadpisů nebo gest do stran je nenávratně pryč. Chápeme, že s nezájmem uživatelů o vlastní platformu musel přijít radikální řez a možnost mít stejné aplikace na telefonu, tabletu či počítači s jakýmkoliv systémem může aplikacím a službám Microsoftu jen pomoci. Naštěstí nadcházejícího restartu platformy Windows se zúčastní prakticky všichni uživatele. Jsme zvědaví, zda nový směr mobilních Windows naláká více nových uživatelů, než odradí uživatelů stávajících.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

54 komentářů

 1. Co jsem vypozoroval, tak nejvíc lidi irituje vzhled obrazovky Start. Kostičky, čtverečky, nebo jsem slyšel i Lego :D

  Takže bych se možná nedivil, kdyby po změně ikon kontaktů na kruhové neprošla radikálním redesignem i úvodní obrazovka…

  • Mě taky irituje a to používám WP od samého počátku. A to není třeba nějaký radikální redesign, je potřeba, aby si chlapci sedli a nějak vymysleli, co s tím. Jak jsem říkal už mockrát, livetiles mají spousta nevyužitého potenciálu, který by mohl využítím posunout mobilní Windows zas o krůček dopředu. Takto jsou to ikony/widgety bez nějakého širšího využítí a to je pak otázka, zda tam livetiles vůbec držet.

  • Jarda (neregistrovaný)

   Kosticky mi naopak na mobilni platforme perfektne vyhovuji.

   Je ale pravda, ze maji nevyuzity potencial a ze na desktopu je to nesmysl.

 2. blept (neregistrovaný)

  Skoda. Prapuvodni WP7 byl krasny a jednoduchy. Jinak prectete si to po sobe. To je same udajne, udajne..

  • Smartmania nemůže za to, že v Microsoftu tápou a pořádně nevěděj, co si počít :)

  • xzeit (neregistrovaný)

   Prapůvodní W7 byly hrozné….ale to je věc názoru.

 3. goe (neregistrovaný)

  Fuj, to je grc. S W(P) koncim. 10 je a bude otras.

  Lojalni uzivatelia zas a znova dostali na hubu. Vdaka MS.

  Z WP tu mame Android, achjaj.

  • borix (neregistrovaný)

   A o to tu jde obecně. Loajalita k čemukoli co nakupujeme je blbost. Díky tomu tady vznikají hádky haterů a loverů napříč všemi OS, kteří se nedrží opravdových zkušeností, ale jen obhajují svoje dávné rozhodnutí. Stejně je to u těch, kteří stále kupují to samé ze strachu nebo lenosti zkusit něco jiného. Pak vznikají různé zprzněniny jako hamburger vlevo nahoře a místo toho, aby si uživatelé stěžovali tvůrci svého systému nebo prostě odešli jinam, přizpůsobí se a dal tvrdí, že ten jejich je stále nej… U WP je aktuálně možnost vše do jisté míry ovlivnit a poslat svůj názor, tak toho využijte. Pokud MS vaše volání nevyslyší, tak se nesvěte a odejdete jinam. Já mám momentálně jako rozumnou alternativu BB. Nové WP připomínkuju, hlásím problémy, posílám návrhy a pokud mi systém nakonec nebude vyhovovat, tak hi nebudu obhajovat, ale prostě půjdu jinam. Kdyby v rámci OS neexistovala trapná loajalita, tak by na tom i android byl mnohem lépe.

  • Borix: súhlasím s tým, čo píšeš. Len by som dodal dve veci – jednak je nezmysel hodnotiť niečo, čo je niekde na polceste vývoja s tým, že končím a odchádzam ku konkurencii bez toho, aby konečný výsledok človek vyskúšal a jednak ide aj tak najviac o zvyk. Stačí sledovať reakcie, keď sa zmení layout nejakej web stránky, to je tiež väčšinou plač nad tým, ako to bolo predtým omnoho lepšie a o mesiac to nikomu ani nepríde. A nakoniec, nechápem celkom tie náreky, keď veľký Windows má pozitívne reakcie. Nie je výhoda, že mobilný Win bude vyzerať takmer rovnako?

  • ZAKLINAC: Nie, pokial bude mobilny Win vyzerat ako desktopovy, t.j. vacsina ovl. prvkov sa presunie hore a prideme o moznost swipovania, tak to vyhoda rozhodne nebude. WIN8/8.1 bol skvely na ovladanie dotykom, ale zly na ovladanie mysou a klavesnicou. S W10 vratil MS spat orientaciu na klavesnicu/mys, ale s mobilnymi WIN sa zase odklana od ovladania dotykom (a hlavne jednou rukou). To co je dobre pre jeden sposob ovladania, nie je nutne dobre pre iny sposob ovladania (WIN8/8.1 su toho jasnym dokazom).

   Ja len dufam, ze MS zoberie v uvahu aj feedback. Keby boli systemove aplikacie riesene aspon ako OneDrive aplikacia (hamburger, pivot s malym textom, swipovanie / klikanie, appbar), tak si myslim, ze by to bolo celkom pouzitelne.

  • Tak ja neviem, ale celé swipovanie mi bude úplne ukradnuté keď pribudnú funkcie, ktoré ostatné OS majú a WP nie. Milerád swipovanie vymením za lepšiu klávesnicu, pokročilého email klienta s poriadnou možnosťou editácie, lepší kalendár, logickejšie možnosti nastavenia, podporu klávesnice/myši, USB OTG, pokročilý Office, tesnejšiu synchronizáciu s desktopom atď. A aký problém máš s ovládaním Win8 pomocou klávesnice a myši? Mám Win8.1 aj Win10 TP a ovládajú sa rovnako.

  • Wind 10 sa ovlada nahovno hlavne dotykom, ale to snaď vylepšia

  • Ja nemam s ovladanim W8.1 klavesnicou/mysou ziadny problem, ale „masa“ ocividne ano. Naopak to ale neplati, t.j. telefon chcem ovladat jednou rukou a k tomu potrebujem ovladacie prvky v dolnej polovici obrazovky (preto som od zaciatku kritizoval cele notifikacne/action centrum). Lenze mobilny W10 presuva vacsinu hore a to je jednoducho pre mna problem. Pokial zrusia panoramaticke pivoty a nahradia ich pivotmi s mensim textom (nieco ako taby) s moznostou swipovania (nieco ako spominana OneDrive aplikacia), tak problem nevidim. A taketo nieco nemoze byt problem ani pre univerzalne aplikacie. Cize nech MS zmensi fonty (zrusi panoramu), prida viac farby, hore umiestni nav bar (s prip. hamburgerom) s moznostou swipovania, dole appbar a bude to OK. Ale bez appbaru a navigacie swipovanim, to bude cele obrovsky krok spat.

   Inak je zaujimave, ze uz aj konkurencia zacina experimentovat s pivot view so swipovanim a dolnym appbarom (vid novy Music player v iOS 8.4 alebo novu YouTube appku pre Android), len MS ide zasa proti prudu.

   BTW, neviem ako to, co som vypisal, brani implementacii akychkolvek vylepseni, ktore si menoval ty.

   PS: Ak mam hodnotit implementaciu nastaveni, tak je u mna rebricek takyto: WP8.1 GDR2 -> W10 TP -> WP7-8.1 GDR1

  • borix (neregistrovaný)

   Šak sem to tak myslel. Momentálně je venku TP a ja hloupost z toho vyvozovat jakékoli závěry. WP8 mi vyhovuje a snažím se přispívat feedbacky tak, aby mi vyhovoval i W(P) 10. Až přijde finální verze, tak teprve vyzkouším a zhodnotím výsledný produkt. Pokud mi nebude vyhovovat, tak půjdu jinam. Za současného stavu je ale blbost prskat, kritizovat a vyvozovat jakékoli závěry.

  • Krayzie: Ale veď aj nové aplikácie pre mobilný Win10 TP majú ovládanie ako popisuješ, tj hamburger hore a tri bodky vpravo dolu. So zväčšovaním uhlopriečok telefónov je ovládanie jednou rukou tak či tak viacmenej obtiažne až nemožné. Keď majú systém a univerzálne aplikácie vyzerať všade rovnako a tak, aby vývojári mohli portovať aplikácie medzi jednotlivými OS bez väčších ťažkostí, kompromisy skrátka budú nutné. Inak aj ja som miloval jednoduchosť a inakosť WP7, no skúsenosť ukázala, že tadiaľ cesta nevedie, ako je spomínané aj v článku.

  • Nie, v TP su aplikacie s appbarom, ale su aj applikacie bez neho (vid Outlook e-mail, ktory je maximalne nepouzitelny), su aplikacie so swipovanim aj bez neho (vid nova aplikacia budiky a telefonne hovory, obe maximalne nepouzitelne). Takto by som mohol pokracovat. Nechcem tu nariekat nad nedokoncenym OS. Mozno to, ze kazda aplikacia vyzera inak a inak sa ovlada spravil MS naschval, aby zistil feedback (ofeedbackoval som toho pozehnane). Ale pokial maju byt univerzalne aplikacie na sposob aktualnej verzie noveho Outlook mail, tak nech si ich MS strci niekam, to proste na telefon nepatri.

  • Myslíš tú aplikáciu budíky, ktorá ešte nemá ani poriadnu ikonu, iba placeholder a tú aplikáciu telefónne hovory, ktorá má tri bodky v pravom dolnom rohu a výber „klávesnica“ v pravom hornom rohu? Čo konkrétne je na nej nepoužiteľné? Mimochodom, nový Outlook je oveľa prehľadnejší ako doterajšia vstavaná pošta, konečne sa dá normálne používať a človek si nezavrie aplikáciu v momente, keď chce vyjsť z ponuky „priečinky“.

  • borix (neregistrovaný)

   Zaklinac: Zrovna Outlook e-mail bych tady moc nezmiňoval. Beru to tak, že je v alfa-verzi, tak nemá cenu ho schazovat – co do funkčnosti bych ho moc nehodnotil, nefunguje skoro nic a přehled při čtení mailu, kde je nahoře 7 nepopsaných ikon, to je celkem tragédie. Mazání gestem jsem musel hned vypnout, protože jsem si neustále omylem mazal maily a přehlednost, kdy mám v jednom klietovy 6 schránek (zatím je nemůžu ani seřadit a některé neumí odesílat mail přes SSL) mi připomíná přehlednost androidu. Původní mailový klient byl oproti tomu perfektní.

   Jinak ty aplikace Budíky a Telefon podle mě dostanou schopnost slidovat do stran, protože novější apka Lidé už jí má.

 4. „Jeho přátelé na redesignu pracují, ale je možné, že odhalen bude až těsně před představením finální verze nebo ještě později.“ Jak později? Snad nevydají W10 jako paskvil s tím, že postupně budou design dodělávat! To jen odradí do teď věrné uživatele. Už teď jsem na vážkách….

  • Skús si to prečítať ešte raz ;)

  • Tak jsem to dal ještě raději třikrát, ale stále tam čtu, že redesign bude možná hotový až po představení finální verze systému. Kde dělám chybu?

  • Tak si teraz prečítaj svoj príspevok. Stále nič?

  • Můžeš být konkrétnější? Debatuješ jak dítě ve školce.

  • Chcel som ťa len ušetriť tvojho spravodlivého rozhorčenia. Lebo v článku sa píše o predstavení a ty píšeš o vydávaní. Medzi tými termínmi zvykne byť pár mesiacov.

  • Taky se tam píše, že W10 jsou jen první krok, tedy že sjednocení designu může přijít až ve W10.1 nebo později. Myslíš si snad, že W10 jen představěj, ale už nevydaj? To asi ne, viď? A pár měsíců mezi představením finální verze a vydáním? Při představení finální veze pravděpodobně budou chtít představit i nový telefon a systém dají k dispozici i jiným výrobcům, takže to pak půjde celkem rychle.

  • Tak W10 phone už predstavený bol. A teraz sa čaká na vydanie. No uvidíme ako to vo finále bude vyzerať sam som zvedavý.

  • borix (neregistrovaný)

   Ještě představený nebyl, jen bylo oficiálně sděleno, že se vyvíjí.

 5. shd (neregistrovaný)

  presne tak ako pisete W10 TP som mal naistalovanu asi 3 hodiny a JE TO GRC !!

  nechutny hamburger nech si strcia za klobuk a tento smiesny saso nech sa ide vypchat !!

  tie klamstva o svajpovani nech si strci za klobuk debilko …. mam telefon co ma 5 palcov a hamburger hore je utrpenie !! vsetko hore je utrpenie …. absolutne znicili jednoduche ovladanie, znicili cely dizajn WP aby som ako idiot musel telefon chytat do dvoch ruk a klikat hore po hamburger menu ked som mohol len svajpnut??

  W10 si nikdy nenainstalujem a ak budu takto dlaej pokracovat tak som s WP skoncil… nestojim o klon prasiveho androidu ….. chcem ten jednoduchy a prehladny rychly a stabilny WP s ktorym som spokojny….

  nestojim o system kde budem vsetko robit na viac klikov, kde zmizne jednoduchost a pohodlnost ovladania !!

 6. Martin Alexandr

  Ať si tam klidne daji hamburger ale at ho daji na pravo dolů, kde půjde ovládat jednim prstem , je fuk jestli obsah budu zabírat hamburger menu nahoře nebo dole, dole to bude lepsi, to same adresní řádek, kdyby to dali obojí dolu vice lidi by to dle mého ocenilo a bylo lehčí na ovládání , neřeknu uživatele co ovládání mobil oběma rukama (zensky) tem je jedno zda je nahoře ci dole, stejne tak standardní plocha windows vse je dole, tak proc to neudělaji u aplikaci stejne, vse dolu. To je muj nazor

 7. Nevieme ako bude vyzerat finalna podoba W10, ale proti hamburger menu v akej ho opisuje Jon Bell mi nevadí. Pokiaľ ostanú hlavné ovládacie prvky dolu a vsetky menej dolezité prvky v hamburger menu a bude sa dat swipovat aj do stran namiesto tukania na „ikonky“ (app Telefon, Budiky) nemam dovod od WP odchadzat. Som zvedavy co este predstavia a co odhalia na BUILD 2015

  • rero (neregistrovaný)

   Cela vizia W10 zacina upadat. Ako skvelo to zacalo.. a konci ako hanba, otras, neuspech.

   Zacinam pochybovat ci desina zachrani povest. Zda sa, ze ani nie.

  • MS ani nemal nikdy robit to TP pre vsetkych uzivatelov. Zbytocne to kazi meno celeho nedokonceneho W10. Sme este len v tretine cesty do vydania finalnej verzie. Ja stale verim, ze to bude len a len lepsie

  • kraken (neregistrovaný)

   Tak práve na toto slúži TP aby dochádzalo k odozve medzi užívateľom a vývojárom.

 8. moir (neregistrovaný)

  Dead on arrival.

  To je hnus velebnosti

 9. Mike (neregistrovaný)

  Skoda, fakt skoda. To je vysledok ze nemaju viziu.

  Ak WP10 final stable budu fakt koncom roka/buduci rok, tak to ho rovno mozu zabit. Konkurencia bez zbytocnych slubov bude o mile dalej.

 10. Jako dlouholetý uživatel Win mobile a Win phone, když vidím jak zase překopávají tak asi odcházím k BB…. mno uvidíme jak dopadne finální verze

 11. Zarazila mě zmínka o 3% od 0. To je vyvozeno z jaké logiky? Pokud s pamatuji, od nuly stavěl iOS (o Ballmer jasně padl situaci…), Google rychle zareagoval, MS vůbec. Ale To MS prakticky patřil celý trh, tak jaké od nuly?

  • Jan (neregistrovaný)

   No v case ked Ballmer prehodnotil svoj nazor na iPhone a vytvoril vlastny v podstate zacali od nuly.

  • borix (neregistrovaný)

   UNI: Nevím kdy jsi začal používat dotykový telefon, ale typnul bych si, že v době, kdy bylo lidem nakecáno, že smartphone je hloupý telefon s dotykovým displejem.

   Už před tím tu exsitovali stejné žabomyší války nezi výrobci a OS a WM rozhodně neměl majoritní podíl na trhu. Pokud si vzpomenu na straré časy, tak nejvíce líto mi je platformy UIQ.

  • Stanley (neregistrovaný)

   BORIX: S těmi válkami to před iOS zdaleka nebylo tak žhavé jako dnes. Pokud si dobře pamatuju, tak největší podíl měl nedotykový Symbian, ale to byla tenkrát v podstatě jiná kategorie. V tehdejších komunikátorech(dotykových zař.) MS po tom, co rozdrtil Palm, neměl konkurenci, což byla taky jedna z příčin stagnace a následného pádu. Z tohohle úhlu pohledu je pak anabáze okolo WP a současný tržní podíl o to větší fail.

   Mě se víc než samotný UIQ líbily ty zařízení od SE. A jinak UIQ zašlo právě na klasické kolečko nedostatek uživatelů -> nedostatek aplikací, výrobců atd. -> nedostatek uživatelů…

  • BORIX (NEREGISTROVANÝ): V prvních dnech dostupnosti Palm Tréo 650 v ČR, přecházel jsem ze smartphone s Symbian S60. Jinak přesně jak píše Stanley. Včetně UIQ, Sony trvale má mizerný marketing (ano, Sony vskutku dává na tradice….) a aktivně bránil rozšíření skvělých věci sUIQ i PalmOS.

 12. wtf (neregistrovaný)

  Tak tym padom už neviem prečo by som mal použivať WP, Keď android je vlastne to isté, len s lepšou podporou…

 13. Mirek (neregistrovaný)

  Travil jsem ted dnes vecer delsi dobu ctenim o danem tematu na internetu (jak nazoru toho exdesignera, tak ruznych ohlasu a diskusi). Ty designer je rozumny clovek s rozumnymi nazory, jen myslim prilis optimisticky…

  Windows Phone obecne (a pocitam v to i verzi Windows 10 pro telefony) je mezi dvema mlynskymi kameny:

  a) Dosavadni neuspech. To je neodiskutovatelne. Argumenty, ze ma relativne vetsi uspech ve Francii ci Italii nez v USA, na tom nic nemeni. To znamena, ze je treba neco delat. WP je uz dost „stary“ a jen tak zniceho nic uzivatele neprijdou (ano Iphone zacinal od nuly, ale davy po nem silely – to tady nehrozi). Zmena je nutna.

  b) Relativne mala, ale hlasita skupina ortodoxnich WP fanousku je aktivne nepratelska ke zmenam. WP7 design je pro ne vrchol dokonalosti a zmeny jsou pro ne nicenim tohoto idealu (viz bezne nadavani na „hamburger“ menu atd. a to, ze se WP meni v klon Androidu). Misto netrpeliveho ocekavani „prelomoveho Windows 10“ (a „evangelizace“ v jeho prospech) je tak vetsina diskusi plna nadavani fanousku na to co zase Miscrosoft pokazil v designu (obcas doplnenych vyhruzkou, ze jestli to takhle pujde dal, dotycny odejde ke konkurenci…). Jak ma W10 uspet kdyz i jeho fanousci misto podpory nadavaji?

  Co se tyce vlastniho designu systemu – kdysi jsem tady psal (a byl hned nalezite zdrban…), ze Metro design je neco co se instinktivne vetsine lidi nelibi. Neco jako moderni architektura. No, potvrzuje se to jak v nazorech designera, tak i v ohlasech. Mala hlasita skupina tech co povazuji Metro za to nejlepsi co kdy bylo v designu vytvoreno (a pro ktere je Android i iOS nechutny humus) a velka vetsina tech kteri to vidi jinak (a ktere ta prvni skupina povazuje v lepsim pripade za nevzdelane – argumenty jako „kdyby si tak jen par minut vyzkouseli Windows Phone“).

  Parkrat jsem cetl nazor „no, alespon live tiles zustanou a to je to podstatne“… No, prave ty dlazdicky jsou neco co vetsina tech „nevzdelancu“ nerada a to co na prvni pohled odrazuje od dalsiho zkouseni (a v MS se to snazi zjemnovat vecmi jako podpora pro tapety).

  Jak uz jsem psal jsem pesimista… iOS/Android uzivatele Windows 10 pro telefony nenalaka (univerzalni aplikace jsou pekna vec, ale pro bezneho uzivatele vcelku k nicemu – ten si vystaci s telefonem a tabletem a PC nepotrebuje). Na druhe strane priznivci WP misto podpory W10 casto jen nadavaji na zmeny. A mezi tim par nadsenych, ale od reality odtrzenych proroku mluvi o slavne budoucnosti ktera prijde s univerzalnimi aplikacemi (protoze ve svem ponekud naivnim pohledu automaticky pripocitavaji vsechny uzivatele desktopovych Windows 10 k uzivatelum telefonnich Windows 10 – a pak jim samozrejme vyjde, ze Windows 10 na telefonech jsou bez konkurence).

  Vim a vic mi to pripada jako agonie (myslim Windows 10 na telefonech – desktopy jsou o necem jinem). Ale budu rad kdyz se ukaze, ze se pletu – pokud W10 na mobilech selze tak bude Android bez konkurence a to neni dobre (ne, ze by nebyl Apple s iOS, ale ten se stara jen o svou omezenou cast nejvydelecnejsich zakazniku a stredni ci nizsi tridu prenechava plne konkurenci).

  • Ondra (neregistrovaný)

   Mel jsem Lumii 800, 630, 930, ted mam Z3 Compact. Chtel jsem mensi telefon s vydrzi a vyzkouset neco noveho, ale na WP jsem byl spokojen.

   Windows opravdu maji klady: snadne nastaveni – android me svadi k nekonecnemu ladeni, zmenam klavesnic, prehravacu a porad nejsem uplne spokojen. Jsou i o neco stabilnejsi, apps nepadaji tak casto. Chybi reklamni bloatware, ktery casto nelze odinstalovat. Ovladaci prvky dole znamenaly, ze L930 se jednou rukou ovlada lepe nez Z3Compact.

   Presto se vracet nebudu. Vyrobci se o apps staraji mene nez na dalsich systemech. Microsoftu vse trva, nejsou zajimave modely, aby si kazdy vybral. Navic vyhody v navrzeni se budou odstranovat a pribyde hamburger menu atd Navic appky MS i Nokie se ted primo perou o uzivatele na Androidu.

   Vic verim tomu, ze Android brzy vychyta sve mouchy, nez ze WP se vyrazneji prosadi. Co by mel Android zlepsit? Prisnejsi design language pro aplikace tretich stran. Cisty android vsem bez bloatwaru! Dale pracovat na stabilite, optimalizaci. Mam ted nove Lollipop a moc se mi libi zmeny v designu, co udelali, vzali si leccos dobreho z WP. Myslim taky, ze zakladni apps of googlu by mely byt vice univerzalni a kvalitnejsi. Email v zakladu WP umoznuje vic a je hezci nez Gmail/Email zmatek na Droidu. Atd.

  • Luky (neregistrovaný)

   Android nikdy nebude mít vychytané mouchy, jak tu píšeš už z podstaty samotného systému, kdy je výrobcům poskytován jako polotovar a oni nejsou v naprosté většině případů schopni ho uvést do stabilní, funkční a nezabugované podoby. Ba přímo naopak, nahraji své nadstavby a různý bloatware v podobě trial programů, co o ně nikdo navíc nestojí a nejdou smazat a tak dále. Google se bude do budoucna snažit procpat reklamu všude možně, přeci ho to živí a výrobci zas mouhou se systémem dělat psi kusy včetně sledování uživatelů a podobně (viz kauza s Xiaomi kdy se data z telefonů včetně fotek bez vědomí uživatelů odesílala sama na servery kamsi do Číny, ale i další…)

   Osobně používám Android, ale to jen proto, že jsem ho dostal jako firemní a musím říci, že je to často o nervy, doufám tedy, že se W10 povedou a nebudu váhat ani vteřinu po představeni vlajkové Lumie a ještě něco, je mi úplně u prdele, jestli je jedno tlačítko nahoře nebo dole, stejně telefon ovládám převážně obouruč a nebo jestli je ikonka kulatá, či hranatá. Takovýhle hovadiny mohou hrotit jen tagédi…

  • kraken (neregistrovaný)

   LUKY (NEREGISTROVANÝ) Presne moja reč. Ja som prechádzal s Androidu na WP kvôli iným veciam. A to som netušil a ani ma to nejak nezaujímalo či je nejaké tlačítko hore, dole, v pravo alebo vľavo. Proste u mňa je prvoradá stabilita systému. A to momentálne WP splna.

  • borix (neregistrovaný)

   Mirek: Vcelku i souhlasím. Změny budou a někteří nadávají už jen z principu, že je to jiné. Jsou tam ale výrazné klady v ergonomii a ty by bylo dobré zachovat. Mě je v podstatě jedno jestli přibude nějaké hamburger menu, ale momentální pozice vlevo nahoře je vážně tragická. V podstatě to, co napsal ten designér dává smysl – méně používané prvky skrýt pod jedno tlačíko – bohužel podle aktuálních verzí to moc neplatí a rozhodně tam jsou často spíše ty velmi používané funkce..

  • Ondra (neregistrovaný)

   Nějaky výrazně stabilnější mi WP na highendu oproti Androidu na highendu nepřijde. Na obou mi občas appka spadne, na Androidu častěji, ale absolutní čísla jsou malá, dejme tomu 2x vs 3x za daný časový úsek. Systém multitaskingu na Androidu zas způsobuje, že v rychlosti otevírání apps Android vede. V lowendech a mid-range ale WP musí opravdu působit jako zjevení bezvýhradně. A přeju mu skvělou novou verzi, pořád mám doma L930, rád otestuju a případně přejdu.

 14. Ondra (neregistrovaný)

  Taky ma WP lepsi ukladani na cloud, fotky na net apod. Android ma vice moznosti, ale provazanost a spolehlivost je podle me mensi.

 15. Hamburger menu končí. To je jasné na 100 percent. Doba žáda dizajn vo forme IOS, OS 10 a Android. Osobne som bol na WP niekoľko rokov s nástupom L800. Dobrý a rýchly systém. A odporúčam nenáročným užívateľom a dôchodcom.

  • Nemyslím si, že doba žádá. Spíše uživatelé jsou zvyklý na určité ovládání. A určitě bych k tomu nezařazoval OS 10… nic ve zlém, ale nic horšího jsem v ruce třeba osobně neměl a jejich způsob ovládání gesty není podle mě moc tahem na branku.

  • Ještě abych doplnil, tlačítko „hamburgeru“ určitě nekončí, funguje spíše ale na webech. Nicméně v mobilních office asi bude nutností, protože někam se ty funkce musí schovat.

 16. Změny v designu směrem k Androidu a iOS jsou tu proto, že Office a další MS aplikace jsou vyvíjeny jednotně na všechna zařízení a OS a jediný WP se tomu v ovládání a koncepci dosud vymykal. Tím se ale z WP stane jenom Android s horší podporou aplikací, tak jsem zvědav, kdo si to teď koupí.

 17. Jarda (neregistrovaný)

  Netusim jak lide v MS, ale muj palec prost nema 5″, takze na horni okraj obrazovky nedosahne.

  Takze idealni je pro me hamburgr menu zhruba v mistech klasicke nabidky Start – tzn. neni treba inovovat za kazdou cenu.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).