mivvy MIDroid H23: Šikula s Androidem 2.3 (test)

Na český trh dorazil nový tablet od společnosti mivvy s označením MIDroid H23. Aktuálně se jedná o nejvýkonnější zařízení s Androidem, které má tento výrobce v nabídce.

Společnost mivvy se před nedávnem rozhodla rozvířit vody cenově dostupných tabletů a na trh uvedla poměrně dobře vybavený model MIDroid H23. My jsme tablet testovali s operačním systémem Android ve verzi 2.3.3 (jádro 2.6.35.7, H23_1.0_CS), veškeré poznatky v recenzi se vztahují k výše uvedené verzi systému a u novějších se mohou lišit.

Klady (+)
Android 2.3.3
dílenské zpracování
HDMI výstup
podpora USB Host
obsah balení
cena
 
Zápory (-)
 
občasné samovolné zapínání displeje
umístění systémových tlačítek
chování pohybového senzoru u některých her

Obsah balení, vzhled a zpracování a operační systém

Jak již zaznělo ve videu, kryt je vyrobený z matného plastu a jednotlivé díly do sebe dobře lícují. Na pravém boku přední strany se nachází 2Mpx kamerka a systémové tlačítko. Kdo by čekal, že vás po stisknutí navrátí na hlavní obrazovku, bude překvapen, tohle stříbrné kolečko totiž plní funkci klávesy Zpět. Další systémová tlačítka (Domů a Menu) jsou trochu nešikovně umístěna na horní hraně a navíc jsou docela malá, takže z počátku budete mít problém je nahmatat a jedno od druhého odlišit, ale po několika dnech používání už jsem si na ne zcela typické rozmístění tlačítek dokázal zvyknout.

- - -

Tlačítko Power je rovněž poměrně drobné a najdete jej na pravém boku. Hned vedle něj má své místo mikrofon, napájecí konektor a slot na microSD karty. Když tablet nabíjíte, svítí vedle napájecího konektoru malá červená dioda. Výbavu konektorů uzavírá 3,5mm výstup na sluchátka, micro HDMI výstup (typ C) a miniUSB konektor. Do něj je možné připojit speciální redukci na klasický USB 2.0 port a tablet poté může komunikovat s dalším příslušenstvím (3G modem, USB disk…).

- - -

Skrze miniUSB tablet komunikuje s počítačem (přenos dat), dobíjení však nezajišťuje. I když jsou záda tabletu matná, poměrně dobře si pamatují otisky prstů, takže se čas od času nevyhnete čištění, a to samé platí i v případě displeje. Kromě hlavního systémového reproduktoru, jehož kvalita je dostačující a pro sledování filmů zcela postačuje, se v zadní části nachází i tlačítko pro restart celého zařízení.

- - -

Hardwarové parametry
Operační systém: Android 2.3.3 Gingerbread
Displej: 7″, WVGA (800 x 480px), kapacitní, podpora multitouch
Procesor: Telechips 8803 (Cortex A8) 1,2 GHz (my jsme naměřili 1 GHz), singlecore; grafický akcelerátor MALI-200
Paměť: 512 MB RAM, 4 GB vnitřní paměti (3,08 GB volných), slot na microSD karty (až 32 GB)
Rozměry: 192 x 121 x 12,35 mm
Hmotnost: 425 gramů
Data: ne, možnost dokoupení 3G Wi-Fi routeru
Webová kamera: 2 MPx, videohovory
Připojení: miniUSB (USB 2.0), podpora USB Host, Wi-Fi: 802.11 b/g
GPS: ne
Bluetooth: ne
Baterie: 3 600 mAh, Li-Pol
Barevné varianty: černá a bílá
Další informace: akcelerometr, 3,5mm výstup na sluchátka, Android Market, podpora Adobe Flash 10.1 ve webovém prohlížeči, HDMI výstup (1080p)

- - -

Displej, procesor a paměť
O zobrazování se stará kapacitní WVGA displej (800 x 480 px) s úhlopříčkou 7 palců. Citlivost na dotek je dostačující, i když někdy jsem měl pocit, že musím trochu více přitlačit. Podsvícení je rovnoměrné a jeho intenzitu můžete ručně regulovat v nabídce nastavení; automatickou regulaci jasu tablet nenabízí, jelikož není vybavený světelným čidlem. Čitelnost na přímém sluníčku není ani při nastavení maximálního jasu příliš dobrá, ale tímto neduhem dnes trpí většina zařízení. Ve srovnání se Samsungem Galaxy Tab působily barvy trochu studenějším dojmem a o něco výraznější barevný kontrast by MIDroidu H23 neuškodil.

- - -

Námi testovaný kus obsahoval nepříjemný bug, kdy docházelo k samovolnému rozsvěcení displeje v době, kdy zařízení nepoužíváte. Když mi tablet ležel na stole, čas od času se displej sám rozsvítil a po době, kterou máte nastavenou pro vypnutí displeje, došlo opět k uspání. Někdy se tahle chybka projevila jednou za několik hodin, někdy šlo o interval v jednotkách minut. Nejprve jsem podezíral některou z doinstalovaných aplikací, ale tablet se takto choval i po obnově továrního nastavení. Nejsem si jistý, zda jde pouze o problém testovaného zařízení nebo jde přímo o bug v současné verzi ROM, proto budu rád, když mi případní majitelé tohoto tabletu do komentářů doplní své postřehy.

- - - 
Výsledky z programů AnTuTu Benchmark 2.1, SmartBench 2011 a Quadrant Benchmark

Výrobce ve specifikaci uvádí, že je tablet vybavený procesorem Telechips 8803 s frekvencí 1,2 GHz, nicméně nám všechny testovací programy a benchmarky ukazovaly, že procesor pracuje na frekvenci 1 GHz; i tahle frekvence je ale pro používání většiny aplikací a základní práci zcela dostačující. Oproti předchozímu modelu MIDroid A2 už H23 obsahuje grafický akcelerátor MALI-200, takže je konečně možné spouštět náročnější hry. Tablet rovněž zvládne plynule přehrávat video ve fullHD rozlišení. Při pohybu v nabídkách operačního systému jsou reakce okamžité a nedochází zde k žádnému zpomalení, samotné zapnutí tabletu a naběhnutí systému trvá zhruba 40 vteřin. Podle výsledků z benchmarkovacích programů má MIDroid H23 výkon srovnatelný s telefony střední třídy, což je vzhledem k jeho nízké ceně příjemné.

- - 

Vnitřní paměť tabletu nabízí po prvním spuštění volných 177 MB + dalších 3,08 GB ze 4GB modulu. Další data můžete uložit na paměťovou kartu microSD (až do kapacity 32 GB), ta však není základní součástí balení.

- - - - 
Zobrazení nabídek v portrait režimu 

Pohybové čidlo spolehlivě přetáčí obsah na displeji podle aktuálního natočení tabletu (v nastavení lze tuto vlastnost deaktivovat). Při hraní her se ale senzor choval velmi zvláštně, například u titulu Labyrint Lite nebylo kuličku možné ovládat ani po zkalibrování, protože se pohybovala zcela jiným směrem, než v jakém jsem zrovna tablet nakláněl. Na druhou stranu při hraní GT Racing od Gameloftu a freewarovky Racing Moto fungovalo ovládání bez potíží. Dále jsem z Android Marketu stáhl zdarma dostupné tituly Gun Bros, Zenonia 3, Glow Hockey, GRave Defender HD a Diversion, které také běhaly bez problémů.

HDMI výstup a podpora USB Host
Součástí balení je zhruba 1,5 metru dlouhý HDMI kabel, skrze který můžete z tabletu přenášet obraz a zvuk do televize. Při testování této funkce jsem nenarazil na žádné komplikace (ukázku si můžete prohlédnout ve výše vloženém videu v čase 9:45). Přítomnost HDMI výstupu oceníte zejména při sledování filmů či prohlížení fotografií, která přátelům nemusíte ukazovat na malém displeji, ale přímo na televizi vybavené HDMI vstupem.

- -

Přímo na těle zařízení bychom klasický USB konektor hledali marně. Tento problém elegantně řeší dodávaná redukce miniUSB – USB. Skrze ni se mi podařilo připojit USB Flash disk a od uživatelů mám reakce, že jim bez problémů fungovaly některé USB 3G modemy (aktualizováno: kompletní seznam podporovaných 3G modemů najdete zde). Dále jsem zkoušel připojit 500 GB pevný disk od WD, s tím už si bohužel tablet neporadil a neustále hlásil, že je disk nutné naformátovat. Jak jsem později zjistil, problém byl v tom, že systém neumí pracovat se dvěma partition (na disku jsem měl NTFS a FAT32 oddíly). Po vytvoření samostatného FAT32 oddílu tablet externí disk už detekoval správně a dokázal s ním pracovat. S připojením USB myši jsem neuspěl, na displeji se mi nikdy neobjevil kurzor a ovládání nefungovalo, což je škoda, protože starší MIDroid A2 to uměl.

- - 

Bezdrátový modul
Pro připojení na internet využijete integrovaného Wi-Fi modulu s podporou standardů 802.11b/g. Je trochu škoda, že se standardem “n” si už nepodaří. Připojení do bezdrátových sítí bylo bezproblémové a citlivost na signál byla rovněž v pořádku. Je škoda, že H23 není vybavený Bluetooth modulem, který by usnadnil komunikaci s jinými zařízeními.

- - 

Baterie a výdrž
Vestavěný Li-Pol akumulátor má kapacitu 3 600 mAh. Když jsem tablet během dne používal k surfování na internetu, hraní her a čtení elektronických knih, se mi jej podařilo vybít během 8 hodin. Jas jsem měl po celou dobu nastavený na poloviční hodnotu. Při přehrávání filmů s maximální úrovní jasu se přihlásil o nabití po 3 hodinách a 40 minutách. Při dalším testu jsem jas opět vrátil na poloviční hodnotu a H23 vydržela filmy přehrávat 4 hodiny 50 minut. 

Webová kamera
2MPx kamerka primárně neslouží k pořizování fotografií, ale uplatnit byste ji měli při videohovorech. Zkusil jsem z Android Marketu stáhnout program Skype, který již videohovory na vybraných zařízeních podporuje (lze zapnout v nastavení), nicméně na H23 se mi funkci nepodařilo zprovoznit a k přenosu obrazu nedošlo ani z jednoho směru. S kamerkou jsem zkusil pořídit několik fotografií; ty se ukládají v maximálním rozlišení 1600 x 1200 px a kvalita je pouze průměrná, navíc jsou snímky silně přeexponované.

- - -

Skrze aplikaci Kamera můžete nahrávat video ve VGA rozlišení (640 x 480 px), počet snímků za vteřinu ale klesne jen na 10, což je dost málo a video není příliš plynulé.

Operační systém a software
Výrobce tablet vybavil čistou verzí operačního systému Android 2.3.3. Ve výbavě proto nehledejme žádné nadstandardní uživatelské prostředí a bonusové aplikace. Prostředí je lokalizováno do češtiny, navíc se v systémových aplikacích přímo používá označení “tablet”, většina konkurenčních zařízení podobné dialogy nemá nijak upravené a objevuje se tam vždy označení “telefon”, což působí trochu zvláštně a je dobře, že se této úpravě v mivvy věnovali.

- - -

Hlavní obrazovka je rozdělena do pěti ploch, mezi kterými se můžete přesouvat v horizontálním směru. Na každou z nich si můžete umístit zástupce, widgety a další informační boxy. Základní nabídka je poměrně chudá, ale nic vám nebrání si další stáhnout z Android Marketu. Kromě klasických tapet si na pozadí můžete nastavit i animované, tablet s nimi nemá problém a na rychlosti zařízení se to nijak negativně neprojeví.

- - - 

Na těle zařízení bychom marně hledali tlačítka pro regulaci hlasitosti. Tu je možné změnit pouze přes softwarová tlačítka umístěná v pravém rohu horní lišty. Na softwarové klávesnici se v landscape režimu píše poměrně pohodlně, znaky z diakritikou se zadávají přes delší přidržení vybrané klávesy (e = é, ě, ë, è, ē…). Český slovník pro napovídání slov během psaní v systému chybí, do databáze si ale můžete ukládat vlastní slova (stačí na daném slově v řádku predikce nad klávesnicí přidržet prst a automaticky se uloží do slovníku).

- - - 

V systému dále najdeme všechny klasické aplikace od Google, které už jsme několikrát popisovali v jiných recenzích, takže si je pouze vyjmenujeme – Budík, E-mail (klasický e-mailový klient), Galerie, Gmail (klient pro připojení na Gmail), Hudba, Kalendář, Kalkulačka, Mapy, Market, Stahování (správce stažených souborů), Talk (Google Talk) a samozřejmě i Prohlížeč. Ten podporuje zobrazování Flashových objektů (v nastavení webového prohlížeče můžete vybrat, zda se mají zobrazovat vždy, na požádání nebo nikdy), Android Marketu pouze doporučuji stáhnout update na Adobe Flash 10.3. Webový prohlížeč je svižný a umí zobrazit až 8 stránek najednou, ukázku si opět můžete prohlédnout ve videu výše. 

Někomu může nulový počet bonusových programů ze strany výrobce vadit, já tohle naopak beru jako plus, protože si uživatel může zařízení softwarově vybavit podle svého. Pokud budete například chtít na tabletu pracovat s dokumenty Microsoft Office, doporučuji sáhnout po nástrojích OfficeSuite Pro nebo ThinkFree Office Mobile (oba jsou placené). Pro přehrávání filmů mi dobře posloužil bezplatný mVideoPlayer.

- - -

Závěrečné hodnocení
mivvy MIDroid H23 je šikovný tablet, který bude lákat na vyvážené hardwarové parametry a zajímavou cenu, která se v době psaní recenze (srpen 2011) pohybovala okolo 5 500 Kč včetně DPH. Výrobce si zaslouží pochválit za obsah balení – ochranné pouzdro, USB redukce ani HDMI kabel nebývá standardem a většinou si je uživatel musí dokoupit zvlášť. Tablet se velmi dobře hodí pro sledování filmů, prohlížení fotografií, surfování na internetu a samozřejmě i práci s dokumenty, i když v posledním případě je nutné počítat s drobnou investicí do některé z kancelářských aplikací na Android Marketu. 

Výrobce se dokázal použit z chyb, které se objevily u předchozího modelu A2 a na trh uvedl nástupce, který sice není dokonalý, ale za svou cenu toho nabízí opravdu hodně. Pokud máte k tomuto zařízení nějaké další dotazy, využijte prostoru v komentářích. Bude-li v našich silách, pokusíme se vám odpovědět. Za zapůjčení děkujeme společnosti mivvy a.s., u které si tablet můžete zakoupit.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.

25 komentářů

 1. nox (neregistrovaný)

  Zase sprzneny USB host. Existuje alespon jediny tablet, ktery ma klasicke USB (kabel s sebou tahat fakt nebudu) a zvladajici NTFS disky?

 2. Mem_ (neregistrovaný)

  Díky za pěknou recenzi. Co se týče Labyrinth (Lite) 3D, tahle hra mi blbla snad na všech tabletech, od aPadu s 1.6 přes Prestigio MultiPad s 2.2 až po Acer Iconii A500, takže ji asi nejde brát jako správné měřítko.

  Jinak na Prestigio MultiPad 7100C (rebrandovaný Archos 101) budeme mít na Svět Androida brzy recenzi, za tu cenu je to taky zajímavá volba (dá se koupit od 6 tisíc něco, 10 palců 1024×600, byť jen TN panel)

 3. vagabond (neregistrovaný)

  jen potvrdim ze Display se i u me cas od casu zapne, a nejak se mi nedari rozchodit TTS, svox sice ceske demo prehraje ale po tapnuti na nastaveni spadne….3G modem Huawei E1750 funguje v pohode na prvni pripojeni.
  a k tomu G-senzoru, je asi nastaveny na portret bez ohledu na otoceni tabletu.
  Po prvnim tydnu jsem s tabletem spokojen i s pristupem firmy Mivvy.

 4. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  nox: Jestli mě paměť nešálí, tak s NTFS disky má Android problém (ono se není čemu divit, je to systém souborů vyvinutý pro Windows :-) ). Paragon Software sice kdysi představil nějaký nástroj, který s NTFS a HFS+ umí na Androidu pracovat, ale nevím, zda ho nakonec uvedli na trh. A myslím, že ani nový Android 3.0 podporu NTFS nijak neřeší, takže je prostě nutné používat FAT32 se všemi jeho omezeními.

  Mem_: Díky za komentář. Já jsem právě hledal nějakou freeware hru, na které budu moci zkusit pohyb ve všech směrech. Zkusím do tabletu stáhnout ještě další podobné tituly a uvidíme, jaká tam bude odezva.

  vagabond: Rovněž díky za doplňující informace, ten senzor ještě zkusím otestovat.

 5. LP3W7 (neregistrovaný)

  A jak je na tom s hrami? Hry jako Angry Birds, Cut The Rope atd. bezi asi v pohode ze? Ale co takhle nejake narocnejsi hry od Gameloftu, jako Asphalt 6, Dungeon Hunter 2 atd.? Diky :)

 6. niky79 (neregistrovaný)

  “Zase sprzneny USB host. Existuje alespon jediny tablet, ktery ma klasicke USB (kabel s sebou tahat fakt nebudu) a zvladajici NTFS disky?”

  ROFL :D

 7. T52 (neregistrovaný)

  Tak jsem si četl,četl, až jsem došel k místu “že jim bez problémů fungovaly některé USB 3G modemy.” Koukám,že je asi veliký problém pro výrobce osadit tablety integrovaným 3G modulem! No nic,takže Mivvy H23 až zas tak šikulozní nebude.

 8. vagabond (neregistrovaný)

  LP3W7: hry jako ASPHALT 6 je v pohode , od Gameloftu zkousim jeste Avatara a jede bez problemu, jen N.O.V.A.2 HD se mi nepodaeilo rozchodit

  a vcera jsem testoval videa, bez konverze mi prehral formaty Mpeg AVI i FLV pretazene primo z pocitace… pouzivam prehravac Mixzing

 9. PetrP7 (neregistrovaný)

  mivvy v životě ne!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Varuji každého, od místního zastoupení nelze jakoukoli vstřícnost čekat. Půl roku jsem s nimi řešil prasklý LCD (mivvy record H2), který odešel díky mizerné “fórové” konstrukci přehrávače synovi v kapse. Nakonec to bylo na žalobu a to se mi kvůli 700Kč po delší úvaze nechtělo, i když i soudní znalec potvrdil, že celý přehrávač se snadno zkroutí a prohýbá… No a s tím taky firma evidentně počítá…

 10. vagabond (neregistrovaný)

  to ja mam presne opacnou zkusenost, reklamace do tydne vyrizena….
  PS: nic proti ale mechanicke poskozeni ti nikde zadna firma neuzna at se jedna o jakykoli vyrobek.

 11. ufon_68 (neregistrovaný)

  Nevim, ja osobne bych si to nekoupil, uz jen z toho duvodu ze to ma naprosto hloupe umistnena tlacitka, ci bugy typu samorozsvecujici se display. Ted se na trh chysta nova vlna honeycombu, ktere budou levnejsi + vykonejsi nez soucasna nabidka, napr. na archos 80 g9 uz alza prijima predobednavky, a to je proti tomuto tabletu vykonove monstrum, s cennou kolem 8 tisic.

 12. ufon_68 (neregistrovaný)

  Jen jeste dodatek, myslim, ze tablety tohoto typu ktery mivvy nabizi, tedy jednojadro(A8) android 2.2+ apod. ma cenu kupovat jen pokud jsou rekneme do 4 tisic(osobne bych za to vice nez 3500 nedal) a kupujici si jednoduse nemuze dovolit zaplatit dvoj az trojnasobek, pokud tablet stoji 5500 a za 2500 vice je mozne(ci bude mozne ve velmi brzke dobe) poridit zarizeni o 2 generace dale, myslim, ze je lepsi pockat a trosku priplatit.

 13. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  Dnes bych měl mít od výrobce k dispozici novější verzi ROM pro H23, ve které by mělo fungovat připojení myši přes USB Host, tablet by se měl méně častěji probouzet z režimu spánku (samovolná aktivace displeje popisovaná v recenzi) a zároveň by měla být vylepšena podpora pro 3G modemy (to už bohužel nemám možnost otestovat). Jakmile ji otestuji, dám vědět.

 14. nox (neregistrovaný)

  Jiří Hrma: dekuji za odpoved, bohuzel se asi nikdy nedockam idealniho zarizeni tablet-usb klavesnice-extrni disk, ktere by mi umoznilo nosit vzdy jen nezbytne nutne casti a pritom mit vzdy u sebe na cestach mobilni zarizeni.

 15. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  Tady je seznam 3G modemů, které podporuje mivvy MIDroid H23 http://www.mivvy.eu/_downloads/dokumentace/mivvy-MIDroid-H23-3G.pdf

 16. pcwifi (neregistrovaný)

  2 zakladni chyby : je to mivvy a nema to datovy modul v zakladu. Absolutne staci k uplnemu zavrzeni a nespravni to uz vubec nic z jeho tzv. kvalit…

 17. mzaplos (neregistrovaný)

  Sám mám Galaxy SII a zkoušel jsem tam naistalovat asplikaci pro cteni online casopisu a novin a nasel jsem cs.publero.com a funguje to vyborne,tablet neni potreba.

 18. vagabond (neregistrovaný)

  ta aktualizec rom bude jako oficialni update???

 19. Jiří Hrma (neregistrovaný)

  vagabond: Ano, ještě se tam něco doladí a pak bude aktualizace dostupná skrze web výrobce (budeme o tom informovat v bleskovkách).

 20. vaseks0001 (neregistrovaný)

  Chtěl jsem jen říct že mi tohle jako tablet fakt nepřipadá. Spíše mi to připadá jako chytrý telefon z velkým displejem. Tablet je něco jako nootebok ne? Který se ovládá dotykem. Tak proč tam musí běžet mobilní systém? Proč tam nedají třeba Linuxi nebo Windows 7 které jsou na tablety připravené?

 21. Mem_ (neregistrovaný)

  “vagabond PS: nic proti ale mechanicke poskozeni ti nikde zadna firma neuzna at se jedna o jakykoli vyrobek.”
  To nemas pravdu, vyrobci takovehle vyrobni vady uznavaji, pripadne k tomu prodejce dotlaci znalecky posudek (casto napr. u obuvi, ktera je “bezne” nosena, a neco praskne)

 22. sejdlow (neregistrovaný)

  no takže ja som si ho kúpil a mám tam android 2.3 a zatial som si nevšimol žiadne chyby… ani displej mi nezapne kedy sa mu chce, a hry idú tiež fajn… :) som zatial spokojný

 23. vagabond (neregistrovaný)

  bohuzel po update odpadla podpora usb modemu huawei E1750 ktery jel v zakladu bez problemu

 24. pavel (neregistrovaný)

  zdarvim potřebuji poradit jak uvest tablet do tovarního nastavení

  diky

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *