Domů » Bleskovky » Mimpi: Skvělá česká hra, která se dočkala propagace od Applu

Mimpi: Skvělá česká hra, která se dočkala propagace od Applu

Trh s mobilními hrami pro iOS je v současné době silně konkurenční, proto má přímá podpora Applu vliv na obchodní výsledek. Už to, že si vás Appple všimne, je úspěch. Počty stažení za první den ukazují na to, že bychom mohli dosáhnout na statisíce stažení, možná dokonce i na náš vysněný cíl – jeden milion – v to ale zatím jen opatrně doufáme. U placené hry by to byl opravdu úspěch,” říká producent Tomáš Kleňha.

Hra Mimpi neobvyklým způsobem kombinuje prvky skákačky, adventury a logické hry. Pes Mimpi hledá svého pána v osmi různých levelech, přičemž hráč mu musí pomáhat přímou interakcí s terénem – posouváním plošinek, odstraňováním překážek nebo interakcí s postavičkami ve hře, které Mimpi potkává.

Hra těží mimo jiné z osobité grafické podoby, kterou vidíte na obrázcích. Jejím autorem je ilustrátor a designér Matěj Moravec, který se hře ve fázi pre-produkce věnoval o několik měsíců déle, než zbytek týmu. Další rok vývoje pak zabrala samotná produkce, které se věnovali i ostřílení veteráni herního vývoje. “Mým úkolem bylo vytvořit z hromady skvělých nápadů a spousty ilustrací hru, kterou budeme schopni dokončit v rozumném časovém úseku. Někdy to doslova bolelo,” říká Martin Vaňo, hlavní designér, který dříve pracoval například na hře Arma.

Na produkci hry se podílelo v různých fázích až 12 lidí a její vývoj od prvních návrhů po odeslání do App Store trval rok a půl. “Velkým problémem byla optimalizace na slabší zařízení. Hru jsme po sobě museli doslova rozpitvat a mnoho věcí předělat,” říká Jaroslav Stehlík, vedoucí vývojářů.

Official Mimpi Launch Trailer

Výsledkem je osm různorodých světů se svými specifiky a mnoha hádankami, které se někdy opakují, ale většinou spíše ne. Herní čas se velmi liší na základě zkušeností hráče, ale měl by být okolo šesti hodin. To je za cenu dvou dolarů celkem slušné. Hra má originální soundtrack, který se mění spolu s tím, jak hráč prochází jednotlivé levely – celkem je ve hře přes šedesát hudebních variací ústřední melodie. Hra okamžitě získala výborná hodnocení na vlivných serverech jako je například Touch Arcade a všiml si ji také Apple, který ji promoval na hlavní stránce obchodu App Store.

-
Cena: 50 Kč

Pražské studio Silicon Jelly bylo založeno před zhruba dvěma lety. Na svém kontě má několik menších aplikací a hru BugOcalypse. Mimpi je první větší projekt, který se setkává s velmi dobrým kritickým přijetím na mezinárodní úrovni. Mimpi se později objeví také pro platformy Android, Windows a OS X.

Michal Javůrek

Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.

10 komentářů

 1. T.Z. (neregistrovaný)

  Skvělá práce Silicon Jelly !! Doufám že na vysněný milion dosáhnete. S Androidem bych počkal ušetříte si zklamání z tamní zlodějské komunity. Určitě Vás podpořím.

  • Neprejavuj svoju neinteligenciu a neurážaj používateľov Androidu.

  • T.Z. (neregistrovaný)

   Mám android ty chytráku za prvé a za druhé přečti si něaké vyjádření od vývojářů kteří vydali hru pro Android. Dej si facku a neobtěžuj lidi s mozkem.

  • Vyjadruješ sa pod článok vývojárov ktorý vydajú hru na IOS a Apple ich podporí. Svoje komplexy si bež liečiť do Off topicu.

   Facku si možno dáš sám, toto je pubertálne správanie. Tak sa zamysli predtým než niečo sem napíšeš.

   Nejeden Redaktor ktorý vlastný Android by ťa rád kade tade poslal s týmto tvojim názoro.

   Tak hlavne silácke reči za anonymní neregistrovaní účet a veľa Rage.

  • Stanley (neregistrovaný)

   Simon: má taky android -> krade jak straka -> tak přece ví o čem mluví :-D.

   Nemá cenu se rozčilovat kvůli kdejakýmu tro(t)lovi.

  • Ja sa nerozčuľujem, len mi to príde vtipné a hlavne tie reakcie. A zrejme máš pravdu, hovoria z neho skúsenosti no :D

 2. Petr (neregistrovaný)

  Ze by dalsi ceska hra bez cestiny?!

  • Čo je na tom divného?

  • Myslím, že v titule tohto typu to nie je až také potrebné. My sme síce Šneka lokalizovali češtiny a viacerých iných jazykov, no tam boli ťažiskom humoru vtipné hlášky nebohých ulitníkov. Naopak Mimpi obsahuje minimum textu, takže nie je čo lokalizovať :) Treba nad tým trochu popremýšľať ;) Silicon Jelly držíme palce a tešíme sa ďalšiemu domácemu úspechu! Matej – Alda Games

 3. niki (neregistrovaný)

  jde tato hra i na samsung galaxi mini?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).