Domů » Bleskovky » Quanta představila miniaturní počítač s Windows 10, vypadá jako adaptér od nabíječky

Quanta představila miniaturní počítač s Windows 10, vypadá jako adaptér od nabíječky

Veletrh Computex je zaměřen především na počítače a mobilních technologií se dotýká spíše okrajově. I když se běžně počítačům nevěnujeme, pro tentokráte uděláme výjimku, neboť počítač Compute plug vyrobený společností Quanta je skutečně mobilní.

  

Není o moc větší než síťový adaptér a také se zapojuje přímo do sítě, díky čemuž odpadá hledání externí nabíječky. Zařízení prezentoval na Computexu sám Microsoft, bohužel technické specifikace neprozradil, odhadujeme však, že jej pohání některý z procesorů Intel Atom. Zvenčí je viditelná dvojice USB 3.0 a HDMI port. Microsoft na svém blogu uvádí, že tento „adaptér“ je vhodné připojit k televizi a udělat z ní chytrý počítač ovládaný Cortanou skrze Bluetooth náhlavní soupravou. Škoda jen, že součástí Windows 10, která budou toto zařízení pohánět, není Windows Media Center.

   

Druhým představeným mikropočítačem s Windows 10 je Foxconn Kangaroo. Ten je sice o něco větší, má v sobě však integrovanou baterii, která jej udrží při životě 6 hodin. Pohání jej Intel Atom Cherry Trail, na malé krabičce se kromě několika nezbytných portů nachází i čtečka otisků prstů s podporou přihlašování Windows Hello.

 
Éru mikropočítačů s Windows odstartovala „fleška“ Intel Compute Stick

Jsme zvědaví, do jakých zajímavých tvarů se výrobcům podaří mikropočítače budoucnosti vměstnat. 

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).