Sledujte nás na YouTube

Quanta představila miniaturní počítač s Windows 10, vypadá jako adaptér od nabíječky

Veletrh Computex je zaměřen především na počítače a mobilních technologií se dotýká spíše okrajově. I když se běžně počítačům nevěnujeme, pro tentokráte uděláme výjimku, neboť počítač Compute plug vyrobený společností Quanta je skutečně mobilní.

  

Není o moc větší než síťový adaptér a také se zapojuje přímo do sítě, díky čemuž odpadá hledání externí nabíječky. Zařízení prezentoval na Computexu sám Microsoft, bohužel technické specifikace neprozradil, odhadujeme však, že jej pohání některý z procesorů Intel Atom. Zvenčí je viditelná dvojice USB 3.0 a HDMI port. Microsoft na svém blogu uvádí, že tento „adaptér“ je vhodné připojit k televizi a udělat z ní chytrý počítač ovládaný Cortanou skrze Bluetooth náhlavní soupravou. Škoda jen, že součástí Windows 10, která budou toto zařízení pohánět, není Windows Media Center.

   

Druhým představeným mikropočítačem s Windows 10 je Foxconn Kangaroo. Ten je sice o něco větší, má v sobě však integrovanou baterii, která jej udrží při životě 6 hodin. Pohání jej Intel Atom Cherry Trail, na malé krabičce se kromě několika nezbytných portů nachází i čtečka otisků prstů s podporou přihlašování Windows Hello.

 
Éru mikropočítačů s Windows odstartovala “fleška” Intel Compute Stick

Jsme zvědaví, do jakých zajímavých tvarů se výrobcům podaří mikropočítače budoucnosti vměstnat. 

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Přidejte komentář

Upozornění: pokud odešlete anonymní komentář s příliš mnoha odkazy, případně použijete nesrozumitelné jméno či neexistující e-mail, může se stát, že náš systém pro rozpoznávání komentářů příspěvek detekuje jako spam. V takovém případě nebude komentář publikován hned, ale bude potřeba jej schválit, což může nějaký čas zabrat. Vyžadované informace jsou označeny *