Cena:

Microsoftu se daří: zisky překonaly očekávání

Microsoft zveřejnil své výsledky za čtvrtý kvartál fiskálního roku 2017. Uplynulé období bylo pro Microsoft velmi příjemné – ve všech ohledech překonal očekávání a tržby mu meziročně vzrostly o více než 9% na 24,7 miliard USD. Čistý zisk na jednu akcii pak dokonce rostl meziročně o 42%.

Za skvělými výsledky stojí úspěch cloudových řešení Microsoftu v čele s Azure, kde byl meziroční nárůst neuvěřitelných 97%. Cloudové služby již v současnosti tvoří třetinu celkových tržeb Microsoftu.

Poměrně slušně se dařilo i produktům z řady Surface, u nichž byl zaznamenán pouze 2% pokles prodejů, což je o dost lepší výsledek než loňských 26%. Za stabilizací stojí povedené přístroje Surface Laptop a Surface Pro.

Nedávno pohlcená profesionální síť LinkedIn v letošním roce poprvé překonala zisk jedné miliardy dolarů a akvizice se tak zatím jeví jako vydařená. Microsoftu ovšem na druhou stranu stouply právě hlavně kvůli LinkedInu provozní náklady o 41%, což představuje v číslech další miliardu dolarů. Sociální síť LinkedIn je tedy pro Microsoft zatím z hlediska účetnictví na nule, ale pokud bude současný růst pokračovat, již brzy by měla začít generovat zisk a „splácet“ oněch 26,2 miliard USD za nějž ji Microsoft koupil.

Autor článku
Tomáš Krompolc
Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.