Domů » Bleskovky » Microsoftu meziročně klesly tržby i zisk, v posledním kvartále prodal pouze 4,5 milionu Lumií

Microsoftu meziročně klesly tržby i zisk, v posledním kvartále prodal pouze 4,5 milionu Lumií

Své finanční výsledky za nejsilnější čtvrtletí v roce zveřejnil i Microsoft. Oproti loňskému roku si redmondský gigant přes Vánoce pohoršil, tržby klesly z 26,5 na 23,8 miliard USD, čistý zisk z loňských 5,86 na 5 miliard USD. Podle CFO Microsoftu mohou za pokles zejména investice v klíčových strategických oblastech, které společnosti mají pomoci v budoucím růstu.

Tržby a čistý zisk Microsoftu (miliardy USD)


Nás nejvíce zajímá prodej smartphonů, a ten byl v posledním čtvrtletí u Microsoftu velmi neuspokojivý. Příjmy z mobilní divize poklesly na polovinu, neboť společnost prodala pouze 4,5 milionu Lumií, přitom loni touto dobou to bylo 10,5 milionu. Nové Lumie s Windows 10 Mobile se sice začaly prodávat až počátkem prosince, ale i přesto je patrné, že zájem o dlaždicové telefony zažívá strmý pád. Jsme velmi zvědaví, s jakým smartphonem (smartphony) přijde hardwarová divize pod vedením Panose Panaye, které se naopak v minulém čtvrtletí velmi dařilo.

lumiaprodeje

Konvertibly Surface Book a Surface Pro 4 se zjevně těšily velkému úspěchu, neboť příjmy hardwarové divize se meziročně zvedly o 29 procent na 1,35 miliard dolarů. Dařilo se i divizi Xbox, která dokázala navýšit počet měsíčně aktivních uživatelů o 30 procent na 48 milionů lidí, počet prodaných konzolí však Microsoft nezveřejnil.

SurfaceBook

Zvedl se i počet předplatitelů Office 365, aktuálně jich je 20,6 milionů a redmonští se tak mohou těšit ze 70% růstu příjmů v této oblasti. Prodeje licencí Windows klesly o 6 procent, což má na svědomí zejména stále klesající trh s počítači. Microsoft je tradičně silný v cloudových službách, které vykázaly o 10 procent vyšší tržby, Azure dokonce utržilo o 140 více než loni.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
97 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments