Domů » Bleskovky » Microsoftu klesá podíl na trhu s koncovými zařízeními: Mohou za to telefony, tablety a Chromebooky

Microsoftu klesá podíl na trhu s koncovými zařízeními: Mohou za to telefony, tablety a Chromebooky

Worldwide Partner Conference, kterou v těchto dnech pořádá Microsoft, začala velice překvapivě přiznáním provozního ředitele Microsoftu Kevina Turnera, že redmondský gigant na trhu s koncovými zařízeními prohrává. I když na poli osobních počítačů stále dominuje s 90procentním podílem, v ostatních oblastech se mu příliš nedaří a pokud do statistiky zahrneme i chytré telefony a tablety, patří Microsoftu pouze 14 % pomyslného koláče.

  

Toto číslo v Microsoftu neberou jako prohru, ale naopak jako velkou výzvu do budoucna. Turner sdělil, že má-li společnost 90 % trhu, soustředí se na ochranu svého podílu. Pokud ale vlastní pouze 14procentní podíl, musí svůj přístup změnit. Těchto aspektů si je zcela jistě vědom generální ředitel Microsoftu Satya Nadella a mnohé naznačil ve svém otevřeném dopise zaměstnancům, jehož hlavním mottem je „Produktivita a platformy“.

   

Právě vysoká produktivita spolu se schopností se odlišit od konkurence se mají stát hlavními body nové výzvy, která si klade za cíl zvýšit podíl Microsoftu na poli koncových zařízení. K tomu mají Microsoftu pomoci i nová zařízení v nižší a střední třídě, která mají přímo konkurovat stále populárnějším Chromebookům. V předvánoční sezóně se mají objevit první tablety s Windows s cenou pod 100 USD (2 000 Kč bez DPH) a notebooky s cenou začínající na 199 USD (4 000 Kč bez DPH). Prvními vlaštovkami na boj s Chromebooky mají být Acer Aspire ES1 a Toshiba 11,6.

  

Tyto a další levné notebooky mají stavět na operačním systému Windows s Bing, výrobci telefonů a tabletů s úhlopříčkou pod devět palců zase mohou těžit z nulového poplatku za licencování systému Windows (Phone). Jsme zvědaví, jak se zvýšená produktivita a odklon od Ballmerovského „Zařízení a služby“ na podílu Microsoftu v budoucnu projeví.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

18 komentářů

 1. Petr (neregistrovaný)

  Tak MS vydelava a vzdycky vydelaval hlavne na firemnich zakaznicich (Windows, Office, .NET, Visual Studio, SQL atd.), v tomto se trend nikterak nemeni.

  • No na to pozor, jak bude obecně stoupat podíl alternativ a tedy znalost společnosti obecně, bude sílit i tlak na nasazení ve firemním sektoru…

  • Petr (neregistrovaný)

   přesně tak, MS tady těží z toho že Windows je na školách a „všichni“ ho znaj a všichni s ním umí. Jakmile se tohle změní, začne se měnit i development, a tak se časem může rozpadnout celé MS impérium. Office je sice zatím nenahraditelný (pokud to myslíte seriozně s Excelem a ne jen na napsání seminárky ve Wordu), ale to je jen otázka času.

  • PETR: Ono se to dá brát i opačně. MS má dnes plně konkurenceschopné produkty a služby, jen ho provází nesmírně špatná pověst. Prostě není trendy a in, takže zákazníci jdou často i přes větší potenciální problémy s efektivitou funkčností ke konkurenci.

  • Petr (neregistrovaný)

   Tomu nevěřím, mezi firemní a domácí klientelou je obrovský rozdíl v tom, že dnešní Smartphony a Tablety jsou zaměřeny hlavně na zábavu (Hry, Sociální Sítě a Blbůstky), zatímco firma potřebuje něco na práci (Dokumenty, Kalendáře, Pošta, Vývoj, Tuny programů pro práci od zabezpěčených tunelů, aplikačních serverů až k vývojovým prostředím) což je absolutní rozdíl, v tomto není žádný důvod Windows nahrazovat jelikož jsou nejlepší a zatím to nevypadá že by se jim někdo blížil.

  • Petr (neregistrovaný): Řeknu ti to takhle, obrovské množství lidí má v PC práci na dvě věci, přes klávesnici vkládat obsah do příslušných políček (např. na poštovní přepážce) nebo píše/komunikuje s někým (tedy jakési textové vstupní pole). Sorry, ale oboje když to přeženu zvládne cokoli s připojenou klávesnicí a ergonomickým zobrazovadlem.

   Ano, jsou pak i jiné profese, především ty, které vytvářejí nebo mají specifická data, ale to není majorita.

   To, že tato klientela není neprůstřelná ukazuje např. stále populárnější BYOD nebo nasazování freemailů (pravda, prasárna, ale…).

  • Petr (neregistrovaný)

   Já to řeknu takhle, k přechodu na jiný OS musíte mít v pracovním prostředí opravdový důvod, například když Windows něco nezvládají.

  • Petr (neregistrovaný): Ale houby, může to být např. z důvodu úspory (viz naposled např. Mnichov?). Také zapomínáš na nově vzniklé subjekty, které mohou od počátku stavět mimo MS strukturu, atd. atd. Těch rizik je mnoho.

  • Petr (neregistrovaný)

   Promiňte vidím že si moc přejete aby MS neuspěl, ale hlavní na čem vydělává jsou pracovní stanice ve velkých firmách jako jsou banky, softwarehouse atd. + enterprise sektor(bez šance na změnu) a tam si MS svůj business pohlídá, to se bát nemusíte. K instalování Chrome a podobných zhovadilostí tam nikdy nedojde, ale samozřejmě snít o tom můžete ;-)

  • lx222 (neregistrovaný)

   petre jak moc se pohybujes ve firemni klientele zvlaste bankach ? tusim ze ta nevole alepson z nasich ceskych vuci ms je tak obrovska ze MS dostava na klobouk uplne odevsad …

  • Petr (neregistrovaný)

   Ano pracuji ve velke bance a prosel jsem pres nekolik nadnarodnich firem. Vsude kromě Oracle (lociky) hrál prim právě MS. Něco jinýho je hrát si na tabletu s Androidem Angry Birds ale něco jiného je budovat firemní IT ;-)

  • Petr (neregistrovaný): Snad nemáš nějak zvlášť velké rozhodovací pravomoci, protože tvé poměrně krátkozraké nahlížení by mohlo někoho časem šeredně mrzet…:)

 2. Petr2 (neregistrovaný)

  Musím se tu zaregistrovat at mám jedinečný nick :D

  Petr: přesně tak, ZATÍM… WM, Nokia, BB byly taky kdysi jedinečné… určitě to není otázka roku, dvou ale do deseti let může být MS v minoritě, nebo vytáhne esa z rukávu a uteče na míle ostatním. to je ted jedno. Fakt je ten že jejich pozice už není taková jaká byla v roce 2000

  MIMONAUT: to není pravda, nejde o to co je nebo není in, když jsem chvíli používal WP musel jsem odejít, protože mi chyběly tuny aplikaci (v době 7.8), hry nehraju… a uživatelské prostředí se mě osobně (čistě subjektivně) zdálo naprosto odporné… například mít seznam aplikací zasebou, když mám v mobilu desítky aplikací tak v tom listovat jak idiot… no co to je, a o Nastavení ani nemluvím, to je porod.

  Nejde o to co je in, ale co upřednostnují vývojáři, a co se komu líbí… pokud by šlo o to co je in tak má apple větší podíl než android.

  • Pokud listuješ jako idiot a nepoužíváš jumplist, tak to je pak těžký, že.

  • steelspace: +1

  • Petr (neregistrovaný)

   Vždy jde o to co je in, jen Apple je in až za přiliš vysokou cenu a tak si lidi našli náhradní in ;-)

  • Petr (neregistrovaný): Pokud chápu, je u největších prodejců (operátor) za více méně shodnou cenu jako jiné obdobné přístroje. Neber v potaz náš specifický trh.

 3. Petr2 (neregistrovaný)

  STEELSPACE: nelistuju, přešel jsem na OS který nabízí lepší UI, více aplikací, a featury neimplementuje s 3ročním spožděním… ostatně je to nízkonákladovka, takže se nedivím.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).