Domů » Bleskovky » Microsoft zavádí do svých služeb možnost dvoustupňového ověřování

Microsoft zavádí do svých služeb možnost dvoustupňového ověřování

Společnost Microsoft po vzoru Googlu, Applu a dalších zavádí nový bezepčnostní prvek, takzvané dvoustupňové ověřování. Principiálně se jedná o velice jednoduchý způsob, jak zajistit, aby se k vašemu Microsoft účtu i při náhodném uhodnutí nebo rozšifrování hesla nedostala cizí osoba. K úspěšnému přihlášení je totiž kromě správného zadání údajů potřeba ještě druhý prvek ověření, nejčastěji mobilní telefon.

Microsoft sice již dříve při přístupu například k informacím o platbách z neznámého počítače vyžadoval zadání jednorázového kódu, který zaslal prostřednictvím SMS na telefon majitele účtu, nyní budou mít ale uživatelé možnost tento bezpečnostní prvek využít při jakémkoliv přihlášení. Pro zájemce, kteří tuto možnost uvítají, ale nemají vždy přístup k mobilní síti (např. v letadle), vydal softwarový gigant aplikaci s názvem Authenticator. Po instalaci se pak v českém prostředí hlásí jako Ověřovací aplikace.


Ta je dostupná pro systém Windows Phone, Microsoft ale používá standardní protokol, a tak by uživatelé jiných mobilních platforem neměli mít problém najít vhodný nástroj ve svém obchodě s aplikacemi. Například na Androidu by měl fungovat program Google Authenticator.

Po stažení a instalaci je třeba se na počítači přihlásit do vašeho Microsoft účtu na adrese account.live.com a aplikaci s ním pomocí vygenerovaného unikátního QR kódu spárovat. Tím je potvrzena jejich sounáležitost a potom ji už můžete používat ke generování přihlašovacích kódů, i když nejste zrovna online.

Jak už jsem zmínil výše, aplikace Authenticator pro Windows Phone podporuje standardní protokol, takže je možné ji využít i pro přihlášení k jiným službám, které možnost dvoufázového ověřování nabízejí. Jmenovány byly napříklady účty u Googlu nebo Dropboxu, za zkoušku ale rozhodně stojí i jiné. Authenticator je dostupný zcela zdarma a stáhnout si jej můžete pomocí odkazu níže.

 -

Miroslav Havlíček

avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Igor Kulman
Uživatel
Igor Kulman

Najvtipnejšie je, že ak sa chcem prihlásiť do SkyDrive na Windows Phone, tak zadám meno a heslo a vyzve ma to na zadanie kódu z aplikácie. Prepnem sa do aplikácie, zapamätám si kód, prepnem sa naspäť do SkyDrive a ten sa vráti na úvodnú obrazovku so zadávaním mena a hesla.

mimonaut
Uživatel
mimonaut

To s tím přihlášením je IMHO z bezpečnostních důvodů – aby ten Login nikde nevisel.

steelspace
Uživatel
steelspace

Dořešené to je, ale vývojáři na to kašlou.

Johny (neregistrovaný)
Anonym
Johny (neregistrovaný)

behold, the end of the microsoft times

Tomas (neregistrovaný)
Anonym
Tomas (neregistrovaný)

Drž pisk trapaku

chosenek (neregistrovaný)
Anonym
chosenek (neregistrovaný)

Tomas dobře :D

Johnyspace
Uživatel
Johnyspace

Nebo mi co uděláš? Umučíš mi tvojí negramotností? Di se radši učit češtinu ty osle.