Domů » Bleskovky » Microsoft zakončil rok 2013 rekordními příjmy, tržby vzrostly o 14 procent

Microsoft zakončil rok 2013 rekordními příjmy, tržby vzrostly o 14 procent

Microsoft ve čtvrtek zveřejnil finanční výsledky za čtvrtý kvartál loňského roku (fiskální Q2 2014). Společnost dosáhla zisku 6,56 miliardy dolarů s rekordními příjmy 24,52 miliardy dolarů. Tržby meziročně vzrostly o čtrnáct procent a zisk o 2,8 procenta. Pokud se podíváme na byznys spojený s koncovými spotřebiteli, tak je vidět propad prodejů licencí systému Windows, který je spojený s poklesem trhu s tradičními počítači. O padesát procent meziročně vzrostly prodeje licencí na mobilní systém Windows Phone, převážně díky Nokii, která prodala 8,2 milionu chytrých telefonů. Microsoft zveřejnil také počet předplatitelů Office 365 pro domácnosti, který vzrostl na 3,5 milionu.

Dařilo se herní konzoli Xbox One, které Microsoft prodal více než tři miliony a špatně nedopadla ani starší generace Xbox 360, který si odneslo 3,5 milionu zákazníků. Začala se prodávat také druhá generace tabletu Surface. Microsoft nezveřejnil přesná čísla, ale prodeje se oproti minulém čtvrtletí zdvojnásobily. Příjmy z prodeje tabletů dosáhly 893 milionů dolarů, což je více než za celý fiskální rok 2013 (skončil v červnu), byznys je ovšem stále ztrátový s mínusem 39 milionů dolarů. Analytici se domnívají, že průměrná cena za Surface byla 580 dolarů, což by znamenalo prodeje okolo 1,5 milionu zařízení.

 

Pokud se podíváme na řešení pro byznys, zde Microsoft stále zůstává velmi silný; toto odvětví mu přináší miliardy dolarů a je mizivá šance, že by se to v následujících letech změnilo. Ve spotřebitelském byznysu je vidět přesun uživatelů k mobilním zařízením a multiplatformním řešením. Microsoft se snaží více prosadit v tomto segmentu a vzhledem ke svým pevným základům v korporátních řešeních, které stále generují miliardy dolarů, si může dovolit dotovat byznys spojený s tablety Surface a telefony Lumia, které brzy od Nokie převezme.

David Podzimek

10 komentářů

 1. Njn, mrtvá firma, že klucí trollovatí? :)

  • Sám si trol nejtrolovatější. Že jsi se nevyjádřil k finančním výsledkům Nokie? O té většina psala jako o mrtvé firmě a ne o MS. Jsi obyčejný demagog a vše si upravuješ podle sebe. Obyčejně už na tebe nereaguju pže to nemá smysl, ale tady se fakt předvádíš.

  • MCEZA: Kluci trollovati jen si MS spoji s WP a zapominaji na to, ze MS ma siroke portfolio pro business, které prinasi ty hlavni zisky a proto si muze dovolit surface atd. WP se také pomalu zveda, takze si nemyslim, ze budou dotace z této casti nutne.

  • Však on ani Android není u Googlu zisková divize.

   MMME: Co bych k tomu měl napsat? Čísla mluví jasně. Prodeje stoupají, ale pomalu. Důležité je, že je z černých čísel a teď už jen můžeme počkat, co přechod pod křídla MS udělá. Zapojovat se do jasné troll diskuze nebudu. Nemá to smysl.

  • Tak hlavně pokud někdo vykřikuje, že je nějaká platforma, která souvisí s Microsoftem mrtvá, tak mám vždycky pocit, že je takovému pisateli „analytikovi“ -náct a nebo nemá žádnou paměť.

   Reagovat na to nemá opravdu smysl.

  • Stačí se podívat na HTC, BlackBerry nebo třeba do automobilového průmyslu – Opel, Saab a podobně. Firmy na samém pokraji krachu nebo už za ním a stále vyrábějí, stále fungují, stále přežívají.

   Takoví giganti prostě ze dne na den většinou nekončí. To je jen pár výjimek.

   Pár děcek, pro které je jablko nebo robot ve znaku božstvem je však nepředstavitelené, že jsou i jiné systémy a i ty si dokáží své uživatele získat.

  • ulet_jmenem_WP (neregistrovaný)

   A jeje, MS coby tvůrci WP se daří a pár místních ultra fanatických fandů tohoto systému má ještě větší vánoce, než o Vánocích. WP existuje jen z jednoho prostého důvodu a můžu to říct, ač nejsem „analytikem“ – protože ho krutě dotuje MS. Kdyby ho dělala jiná firma, tak je už po prvním roce vyřazen a ukončen. Jedná se o paskvil, který nemá ve světě IT obdoby, osobně ho hodnotím jako největší úlet ve světě IT.

  • marek1: MS nikdo neoznacoval za mrtvou firmu. Nokia musela exitovat svou drivejsi chloubu, vyrobu telefonu, protoze naverbovala neschopneho CEO a spojila se s inovacnim outsiderem. Ani MS si nemuze dovolit dotovat propadaky, kdyz se investice nikdy nevrati.

   A dovol abych te vyvedl z omylu, Windows Phone se NEZVEDA. Nokia ziskava cim dal vetsi dominanci ve WP rybniku a presto ji prodeje klesaji. WP upada! Valka je u konce. WP prohral a novy CEO, pokud jim nebude „Elop the Trojan“, okamzite tuhle epizodu ukonci.

   mceza: Dovol abych ti sdelil, ze Android divize v Googlu neexistuje, proto take nemuze prodelavat. Prodeje WP nestoupaji. Klesaji a to i pres to, ze trh roste a prave probehlo vanocni ctvrtleti. Dalsi drobnost, kterou jsi nepochytil, je rozdil mezi cernymi a cervenymi cisly. Dostat se z cernych cisel neni nic k chlubeni. Nokia se s chytryma telefonama trvale drzi v cervenych cislech.

   Andreas: Az tak od veci to neni [odkaz]

   mceza: HTC se krachu blizi, BlackBerry oddalilo krach dohodou o financni infuzi od fondu rizikoveho papitalu. Ukonci cinnost a rozprodaji zbytky, jen si musime jeste chvili pockat. Opel nebyl pred krachem, ale materske GM dochazeli prachy. GM chtela vyzdimat nemeckou vladu aby poskyla podporu, tak delali chudinky, ze Opel muze skoncit. Nakonec jim Merkelova nic nedala a GM vcetne Opelu jede dal. Saab zkrachoval a byl rozprodan. Znacka Saab se stala v automobilovem prumyslu usmudlanou nalepkou.

   Kazdy system si ziska uzivatele. Problemem nekterych (WP) je, ze ne dost na to aby se ho vyplatilo neustale resuscitovat. A MS dochazi trpelivost. Proto taky Joe Belfiore dostal na starost IE tym misto aby se naplno venoval WP.

 2. Já bych ten trolling a netrolling shrnul odkazem na následující blog. Samozřejmě nedoporučuju číst, pokud si chcete zachovat jisté dekorum, sám jsem se ale docela pobavil :-) [odkaz]

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).