Domů » Bleskovky » Microsoft zakončil rok 2013 rekordními příjmy, tržby vzrostly o 14 procent

Microsoft zakončil rok 2013 rekordními příjmy, tržby vzrostly o 14 procent

Microsoft ve čtvrtek zveřejnil finanční výsledky za čtvrtý kvartál loňského roku (fiskální Q2 2014). Společnost dosáhla zisku 6,56 miliardy dolarů s rekordními příjmy 24,52 miliardy dolarů. Tržby meziročně vzrostly o čtrnáct procent a zisk o 2,8 procenta. Pokud se podíváme na byznys spojený s koncovými spotřebiteli, tak je vidět propad prodejů licencí systému Windows, který je spojený s poklesem trhu s tradičními počítači. O padesát procent meziročně vzrostly prodeje licencí na mobilní systém Windows Phone, převážně díky Nokii, která prodala 8,2 milionu chytrých telefonů. Microsoft zveřejnil také počet předplatitelů Office 365 pro domácnosti, který vzrostl na 3,5 milionu.

Dařilo se herní konzoli Xbox One, které Microsoft prodal více než tři miliony a špatně nedopadla ani starší generace Xbox 360, který si odneslo 3,5 milionu zákazníků. Začala se prodávat také druhá generace tabletu Surface. Microsoft nezveřejnil přesná čísla, ale prodeje se oproti minulém čtvrtletí zdvojnásobily. Příjmy z prodeje tabletů dosáhly 893 milionů dolarů, což je více než za celý fiskální rok 2013 (skončil v červnu), byznys je ovšem stále ztrátový s mínusem 39 milionů dolarů. Analytici se domnívají, že průměrná cena za Surface byla 580 dolarů, což by znamenalo prodeje okolo 1,5 milionu zařízení.

 

Pokud se podíváme na řešení pro byznys, zde Microsoft stále zůstává velmi silný; toto odvětví mu přináší miliardy dolarů a je mizivá šance, že by se to v následujících letech změnilo. Ve spotřebitelském byznysu je vidět přesun uživatelů k mobilním zařízením a multiplatformním řešením. Microsoft se snaží více prosadit v tomto segmentu a vzhledem ke svým pevným základům v korporátních řešeních, které stále generují miliardy dolarů, si může dovolit dotovat byznys spojený s tablety Surface a telefony Lumia, které brzy od Nokie převezme.

David Podzimek

Sledování diskuze
Upozornit na
guest
10 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments