Domů » Bleskovky » Microsoft začal v tichosti rozesílat pozvánky do programu Windows Phone 8.1 SDK Dev Preview

Microsoft začal v tichosti rozesílat pozvánky do programu Windows Phone 8.1 SDK Dev Preview

Velmi očekáváná aktualizace Windows Phone na verzi 8.1 se nezadržitelnými kroky blíží, do začátku vývojářské konference Microsoft Build, na níž má být představena, zbývá pouhých sedm týdnů. Již nyní Microsoft dává vybraným vývojářům možnost nahlédnout pod pokličku vývoje nového systému.

 

Tato možnost se týká omezeného okruhu vývojářů, kteří se zavázali dohodou o mlčenlivosti. Ti mohou jako první otestovat novou verzi systému a novou sadu vývojářských nástrojů SDK (Software development kit) s využitím nových API a přístupy k novým funkcím systému, jakým bude například notifikační obrazovka Action Center. Pro Microsoft je zpětná vazba od vývojářů důležitá, neboť díky ní je možné snížit počet případných přehlédnutých chyb při vypuštění systému na minimum. Samozřejmě dohoda o mlčenlivosti je zavazuje k udržení informací o všech novinkách v tajnosti, nevěříme však, že k nějakým únikům nedojde.

 

Kromě pozvánek do SDK Developer Programu vyšlo také najevo, že uživatelé zaregistrovaní v Developer Preview programu se dostanou k vývojářské verzi Windows Phone 8.1 v den (nebo do týdne) představení aktualizace, podobně jako tomu bylo jako při vydání Windows Phone 8 GDR3. Tito uživatelé nebudou muset čekat na schválení updatu mobilními operátory, kteří mohou datum jeho vypuštění oddálit i o několik měsíců.

 

Microsoft také plánuje na konci února setkání s partnery, jimž poskytne technickou instruktáž a sdělí jim důležité informace o novém systému ještě před dubnovou konferencí Build. Podle theverge.com ale nebude cílem této instruktáže plná demonstrace nového systému, ale spíše odhalení plánů Microsoftu v oblasti mobilních zařízení v tomto roce. Je evidentní, že přípravy na nový update jsou v plném proudu, máme se rozhodně na co těšit, čeká nás ještě sedm týdnů zaručených nebo pochybných úniků.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

14 komentářů

 1. Já snad ani Microsoft nepoznávám, jak perfektně se stará o vývojářskou základnu. Zcela evidentně pochopili, že to je alfou a omegou úspěšného OS.

 2. Príjemná správa takto na ráno :)

 3. pavel (neregistrovaný)

  znamená to tedy, že „vývojáři“ kteří se zaregistrovali do programu preview for developer a mají odemčené zařízení s WP8 dostanoou aktualizaci WP8.1 na konci dubna?

  • Na konci dubna? Ne, na začátku. Build je 2-4. :-)

  • pavel (neregistrovaný)

   Aha, díky za info :) a bude tedy ve WP8.1 možnost instalace aplikací na kartu? :) pokud by tomu tak bylo tak stejně se do telefonu neuloží celá aplikace ne? bude zde část určitá pro dočasné soubory ne?

  • Jak to můžeme vědět, když ještě ani nevíme, zda to MS opravdu v dubnu vydá?

   Za pár týdnů bude pár vyvolených vývojářů chytřejších. My ostatní si na takové podrobné informace musíme počkat do dubna.

   Všechno, co ti teď řeknu by byly jen spekulace a moje dojmy. Vydrž to do dubna ;-)

 4. pavel (neregistrovaný)

  Jasný, chápu. Ale kdyby tomu přeci jen tak bylo (povolená instalace aplikací na kartu)tak z logického hlediska je přeci nemožné spouštět aplikaci z karty aniž by se část souborů neukládala přímo do telefonu ne?

  • Teoreticky to možné je. Stačí, když systém bude vědět, že na kartě je nějaká aplikace a instrukce čím ji spustí.

   Jenže to ti tady nikdo neřekne, protože nikd ze zdejších distukujících netuší, jak to je ve WP8 vnitřně řešeno.

   I na počítači si můžeš nainstalovat program třeba na SD kartu. v počítači se pouze do registrů uloží zástupce.

  • pavel (neregistrovaný)

   Chápu, ale přeci jen vyplněné formuláře, uložené hesla, historie (třeba u int. prohlížeče bo něakého messengera) nepůjde jen tak uložit na kartu ne? a kdyby jo tak to bude dlouho trvat O.o

  • Samozřejmě, že na kartu lze uložit cokoli. Jak to bude implementováno ale nepovím, protože to nevím. Ale hesla, formuláře a podobně jsou data o malé velikosti. U nich je jedno, kde budou, hlavně, že budou dobře zebezpečena.

  • Pokud se nepletu, tak součástí certifikace aplikace je splnění požadavku na rychlost spuštění nebo reakce aplikace (tak je tomu např. i u herních konzol), což by instalací na pam. kartu s kdo ví jakou rychlostí bylo nezaručitelné.

   Vítězstvím by bylo i jen prostá možnost přesunu aplikačních dat (e-mail přílohy, data z různých čteček, mapy,….) zkrátka to, co je jinde std. Aplikace samotné (vyjma her) jsou pak více méně malé aplikace. Jejich obsah je to, co je veliké.

  • Vestavěné mapy na kartu přesunout jdou :-)

  • Pavel (neregistrovaný)

   asi jsem debil… ale but to neumím nebo to mé HTC 8s neumí O.o jak si dal mapy na kartu?

  • To umi jen Lumie,HTC nikoliv.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).