Domů » Bleskovky » Oficiálně: Windows 10 běží na 200 milionech zařízení, v prosinci v nich lidé strávili 11 miliard hodin

Oficiálně: Windows 10 běží na 200 milionech zařízení, v prosinci v nich lidé strávili 11 miliard hodin

Na sklonku roku přišla neoficiální informace o tom, že Windows 10 běží na více než 200 milionech zařízení, nyní tuto zprávu potvrzuje sám Microsoft a přidává další zajímavé statistické údaje.  

 

Adopce Windows 10 byla o 140 procent rychlejší než přijetí Windows 7 a o 400 procent překonala Windows 8. Největší nárůst Microsoft zaznamenal okamžitě po vypuštění systému 29. července, boom ale přišel také po černém pátku (27. 11. 2015), od kdy Microsoftu přibylo dalších 80 milionů uživatelů. Svůj podíl na tom měla jistě aktualizace herní konzole Xbox a dalších zařízení, která se do oněch 200 milionů rovněž započítávají. Microsoft se rovněž pochlubil, že v prosinci strávili uživatelé v „desítkách“ celkem 11 miliard hodin, z toho:

 • 742 milionů hodin lidé strávili v internetovém prohlížeči Edge
 • položili Cortaně 2,5 miliardy otázek
 • provedli o 30% procent více hledání přes Bing než v předchozích verzích Windows
 • prohlédli si 82 miliard fotografií v aplikaci Fotky
 • strávili 4 miliardy hodin hraním her a streamovali 6,6 milion hodin z Xboxu do PC 

Microsoft se také pochlubil statistikou Windows Store, do nějž přibyla spousta univerzálních aplikací a her (např. Netflix, Pandora, Shazam, Twitter, Uber, Wall Street Journal, World of Tanks, Minecraft: Story Mode apod.). Počet placených transakcí z Windows Store se s příchodem Windows 10 zdvojnásobil, v prosinci se průměrný výdělek přepočtený na jedno zařízení oproti Windows 8 zvýšil 4,5×. V prosinci také Store zaznamenal 60 procent zákazníků, kteří poprvé utratili ve Store nějaké peníze. Nejlépe prodávanou hrou je Minecraft. 

  

Podle nedávných statistik společnosti Net Aplications běží Windows 10 aktuálně na každém desátém počítači na planetě, k herní platformě Steam dokonce přistupuje z Windows 10 třetina uživatelů.

 

Microsoftu se prozatím daří plnit cíl mít Windows 10 do 3 let od uvedení na trh na miliardě zařízení, byť se dá předpokládat, že největší růst již má tento systém za sebou. Do letošního července však má ještě spousta uživatelů možnost povýšit svá Windows 7 a 8.1 na Windows 10 zdarma. 

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

7 komentářů

 1. Marek N. (neregistrovaný)

  W10 je pro člověka, kterému nezáleží na soukromí ideální volba… mě do PC nesmí a zadarmo je tento špión drahý!

 2. Honza (neregistrovaný)

  Neee, my v MS nešmírujeme, nebojte.

  Tento údaj o hodinách provozu, ten máme náhodně vygenerovaný.

  Instalujte náš skvělý Win 10.

  • steelspace (neregistrovaný)

   Co je na tom za šmírování, to jsou agregovaná data. Při dnešní rychlosti vydávání aktualizací je telemetrie nutná. Navíc se dá vypnout. Pokud nemáš nějakou vlastní verzi Linuxu nebo Windows 95, tak se neboj že tato data má i výrobce tvého systému.

  • steelspace (neregistrovaný)

   A není to jen OS, takové údaje shromažďují i jednotlivé aplikace.

  • Johny (neregistrovaný)

   Honza: no počkej až se dozvíš, jak fungujou Google Analytics! Celej internet je napíchnutej!!!! :D

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *