Microsoft vykázal rekordní tržby, přes Vánoce se dobře prodávaly počítače Surface

Předevčírem zveřejnil Apple své hospodářské výsledky za čtvrtý kvartál loňského roku, a přestože zaznamenal poměrně velký propad v prodeji iPhonů, Wall Street byl z výsledků potěšen a tržní kapitalizace Applu se opět přiblížila vedoucím rivalům z Amazonu a Microsoftu. Druhý jmenovaný vydal souhrnnou finanční zprávu za minulý kvartál včera, a i on předčil očekávání analytiků.

Rostly tržby i zisk

Microsoft v minulém čtvrtletí utržil 32,5 miliard dolarů (asi 727 miliard korun, o 12 % více než o rok dříve), z toho vygeneroval provozní zisk 10,3 miliard dolarů (asi 230 miliard korun, o 18 % více), čistý zisk pak činí 8,4 miliard dolarů (asi 188 miliard korun, o 14 % více).

Redmondským se dařilo snad v každé oblasti, které se věnuje, snížily se pouze prodeje licencí Windows (o 5 procent), a prodeje konzolí Xbox (o 19 procent). Díky softwaru a službám ale herní divize vydělala o 8 procent více, službu Xbox Live aktuálně využívá 64 milionů aktivních uživatelů. Ostatní hardware už na tom byl mnohem lépe, počítače Surface vygenerovaly meziročně o 39 procent více peněz.

blank

Office stagnuje, cloudu se daří

Microsoft se také pochlubil, že má 33,3 milionů předplatitelů služby Office 365, což je pouze o 0,8 milionů více než v předchozím kvartále. Příjmy z Office divize však vzrostly o pouhé 1 procento; údajně kvůli horším prodejům počítačů. Příjmy z vyhledávání vyrostly o 14 procent.

Microsoft byl tradičně silný v cloudu a ve službách pro firmy – inteligentní cloud vyrostl o 20 procent, Azure o 76 procent, serverové produkty o 3 procenta a služby pro firmy o 6 procent. Služby Dynamics zaznamenaly růst o 17 procent, o 29 procent vzrostly tržby z LinkedIn.

Autor článku blank
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTmania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů. Jaká zařízení aktuálně používám?

Kapitoly článku