Domů » Bleskovky » Microsoft vykázal rekordní tržby, přes Vánoce se dobře prodávaly počítače Surface

Microsoft vykázal rekordní tržby, přes Vánoce se dobře prodávaly počítače Surface

Předevčírem zveřejnil Apple své hospodářské výsledky za čtvrtý kvartál loňského roku, a přestože zaznamenal poměrně velký propad v prodeji iPhonů, Wall Street byl z výsledků potěšen a tržní kapitalizace Applu se opět přiblížila vedoucím rivalům z Amazonu a Microsoftu. Druhý jmenovaný vydal souhrnnou finanční zprávu za minulý kvartál včera, a i on předčil očekávání analytiků.

Rostly tržby i zisk

Microsoft v minulém čtvrtletí utržil 32,5 miliard dolarů (asi 727 miliard korun, o 12 % více než o rok dříve), z toho vygeneroval provozní zisk 10,3 miliard dolarů (asi 230 miliard korun, o 18 % více), čistý zisk pak činí 8,4 miliard dolarů (asi 188 miliard korun, o 14 % více).

Redmondským se dařilo snad v každé oblasti, které se věnuje, snížily se pouze prodeje licencí Windows (o 5 procent), a prodeje konzolí Xbox (o 19 procent). Díky softwaru a službám ale herní divize vydělala o 8 procent více, službu Xbox Live aktuálně využívá 64 milionů aktivních uživatelů. Ostatní hardware už na tom byl mnohem lépe, počítače Surface vygenerovaly meziročně o 39 procent více peněz.

Office stagnuje, cloudu se daří

Microsoft se také pochlubil, že má 33,3 milionů předplatitelů služby Office 365, což je pouze o 0,8 milionů více než v předchozím kvartále. Příjmy z Office divize však vzrostly o pouhé 1 procento; údajně kvůli horším prodejům počítačů. Příjmy z vyhledávání vyrostly o 14 procent.

Microsoft byl tradičně silný v cloudu a ve službách pro firmy – inteligentní cloud vyrostl o 20 procent, Azure o 76 procent, serverové produkty o 3 procenta a služby pro firmy o 6 procent. Služby Dynamics zaznamenaly růst o 17 procent, o 29 procent vzrostly tržby z LinkedIn.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
8 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments