Domů » Bleskovky » Microsoft vykázal rekordní tržby, přes Vánoce se dobře prodávaly počítače Surface

Microsoft vykázal rekordní tržby, přes Vánoce se dobře prodávaly počítače Surface

Předevčírem zveřejnil Apple své hospodářské výsledky za čtvrtý kvartál loňského roku, a přestože zaznamenal poměrně velký propad v prodeji iPhonů, Wall Street byl z výsledků potěšen a tržní kapitalizace Applu se opět přiblížila vedoucím rivalům z Amazonu a Microsoftu. Druhý jmenovaný vydal souhrnnou finanční zprávu za minulý kvartál včera, a i on předčil očekávání analytiků.

Rostly tržby i zisk

Microsoft v minulém čtvrtletí utržil 32,5 miliard dolarů (asi 727 miliard korun, o 12 % více než o rok dříve), z toho vygeneroval provozní zisk 10,3 miliard dolarů (asi 230 miliard korun, o 18 % více), čistý zisk pak činí 8,4 miliard dolarů (asi 188 miliard korun, o 14 % více).

Redmondským se dařilo snad v každé oblasti, které se věnuje, snížily se pouze prodeje licencí Windows (o 5 procent), a prodeje konzolí Xbox (o 19 procent). Díky softwaru a službám ale herní divize vydělala o 8 procent více, službu Xbox Live aktuálně využívá 64 milionů aktivních uživatelů. Ostatní hardware už na tom byl mnohem lépe, počítače Surface vygenerovaly meziročně o 39 procent více peněz.

Office stagnuje, cloudu se daří

Microsoft se také pochlubil, že má 33,3 milionů předplatitelů služby Office 365, což je pouze o 0,8 milionů více než v předchozím kvartále. Příjmy z Office divize však vzrostly o pouhé 1 procento; údajně kvůli horším prodejům počítačů. Příjmy z vyhledávání vyrostly o 14 procent.

Microsoft byl tradičně silný v cloudu a ve službách pro firmy – inteligentní cloud vyrostl o 20 procent, Azure o 76 procent, serverové produkty o 3 procenta a služby pro firmy o 6 procent. Služby Dynamics zaznamenaly růst o 17 procent, o 29 procent vzrostly tržby z LinkedIn.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

8 komentářů

 1. Dobry den, muzete mi prosím poradit jak mam udelat aby me to nechodilo ta reklama?

  • „To“ Surface nebo „to“ tento web? Tento web nemá v nabídce placenou variantu.

  • Kateřina: pokud máte na mysli notifikace na nové články, ke kterým jsme se ale musela dobrovolně přihlásit, tak ty zrušíte kliknutím na zvoneček v levém spodním rohu a výběrem „odhlásit“… popsané to máme například zde [odkaz]

 2. JumpingLikeAPenguin

  No Paráda.
  Surface patří skutečně k těm lepším počítačům.
  Zpracování i určité odlišení je parádní. Ani ceny nejsou tak strašné. Když si vezmu, kolik práce se dá udělat i se Surface GO za 10000,-

 3. Z HW si tohle MS urcite zaslouzi, kdyby jen i ten SW na tech zarizenich fungoval tak jak ma..

 4. Není divu, když svou aktualizací poškodil všechny zařízení Surface Pro 4. Doposud tuto závažnou chybu neodstranil. Donutil tak lidi ke koupi nového zařízení.

  [odkaz]

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).