Domů » Bleskovky » Microsoft ve Windows 8.1 změnil chování aplikací po vypnutí gestem

Microsoft ve Windows 8.1 změnil chování aplikací po vypnutí gestem

Ve Windows 8.1 Microsoft změnil jedno z důležitých chování aplikací určených pro rozhraní „Metro“. Do teď platilo, že tažením aplikace ke spodnímu okraji obrazovky došlo k jejímu uzavření. Aplikace se stále dá stáhnout dolů a vizuálně dojde k jejímu zmizení, ale když se později podíváte do správce běžících programů, tak tam takto ukončené aplikace stále nalezneme. Tudíž nedošlo k jejím uzavření, ale pouze z ní vystoupíte a operační systém se o ní postará dál.

 

Ke gestu stažení aplikace přibyla i další funkce ve Windows 8.1. Když aplikaci dostanete k dolnímu okraji obrazovky a chvilku vyčkáte, tak se její náhled otočí a objeví se pouze logo aplikace, když ji v tento moment pustíte tak dojde k jejímu restartu a zapne se od znovu. Microsoft ve Windows 8.1 změnil více gest a snaží se tak zpříjemnit užívání systému na dotekových zařízeních. Byť jsou nové funkce jistě užitečné, je často problém vysvětlit uživatelům jak gesta fungují a chování Windows 8 bylo pro řadu lidí matoucí.

David Podzimek

5 komentářů

 1. Ano, jde o tzv. tombstoning. Aplikace je tedy „uspaná“ a nikoliv zcela ukončena. Nezatěžuje procesor a RAM zůstává alokována. Nedojde-li k opětovné aktivaci, rozhodne o jejím definitivním ukončení až operační systém sám (když bude potřebovat).

  Identický princip funguje u Windows Phone zařízení.

 2. Musím říci, že v současném stavu už začíná být metro použitelné i na desktopu – obzvláště na mém 27″ monitoru jsem se během pár dní naučil používat mailového klienta, skype a rádio z metra v kombinaci s desktopem a díky možnosti rozdělení obrazovky občas do desktopu ani neskočím – mail a vedle se otevřivší browser po kliknutí na lin je sexy. K tomu přihodím přehrávač či facebook a víc kolikrát netřeba. A je to kolikrát přehlednější a pohodlnější, než se prodírat okny na ploše..

  něco jiného je samo sebou práce – tady se asi ještě spoustu času bez desktopu neobejdu.

  • Mě se třeba líbí, že hudba a komunikační klienti mi běží v metru a vůbec mi „nezasírají“ desktop, který potřebuji čistý na práci.

   Takto měly přijít už první Win8 (což by ale asi nesklidilo úsěch, protože lidi je třeba nutit jít do nových věcí po vlnách :D )

  • David Podzimek

   Třeba YouTube, podcasty, email, kalendář, RSS na to mi stačí Metro, dokázal bych si to představit na více činností, ale aplikace mají pořád kus cesty před sebou, například Twitter:)

  • Já si zamilovat Tweetro, ale po změně podmínek Twitteru ho dali za 100 Kč. A to je mi za čtečku Twitteru moc.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).