Domů » Bleskovky » Surface Phone: Na bájný telefon od Microsoftu si ještě nějaký čas počkáme

Surface Phone: Na bájný telefon od Microsoftu si ještě nějaký čas počkáme

Nové vlajkové lodě Microsoftu, Lumia 950 a 950 XL, se pomalu dostávají na pulty obchodů, avšak v kuloárech se stále spekuluje o ještě „prémiovějším“ telefonu značky Microsoft, nazývaném jako Surface Phone. Nyní se díky informacím serveru Windows Central můžeme podívat na aktuální stav tohoto projektu, který má světlo světa spatřit někdy v příštím roce, avšak ve zcela jiné podobě, než bylo původně zamýšleno.

  

Kovové tělo, procesor od Intelu 

O Surface Phone se dosud hovořilo jako o telefonu s kovovým tělem a procesorem od Intelu, který bude schopen spouštět nejen univerzální Windows aplikace, ale rovněž aplikace pro plochu Windows, což by významně rozšířilo schopnosti režimu Continuum. První zmínky o Surface Phone se objevily v letos červenci, představení bylo údajně plánované na květen 2016. Záměrně uvádíme všechny skutečnosti v minulém čase, neboť podle posledních informací je to s tímto bájným telefonem poněkud složitější.

 

Spekulovaný kovový „supersmartphone“ údajně vznikal podobně jako nejnovější Lumie v dílnách bývalé mobilní divize Nokie pod kódovým označením Juggernaut, jméno Surface Phone si vysloužil teprve od novinářů. Toto zařízení však podle posledních známých skutečností nepřežilo poslední restrukturalizaci a odpisy Microsoftu, které se týkaly především mobilní divize. Ta je postupně rozpouštěna a Lumia 950 a 950 XL jsou zřejmě jejími posledními narozenými dítky, minimálně v oblasti vlajkových lodí.

  
Panos Panay

Počátek nové éry pod Panosem Panayem

Konec Juggernautu překvapivě neznamená konec Surface Phone, ale paradoxně spíše jeho začátek. Restrukturalizace totiž vystřelila na pozici hlavního inženýra prémiových zařízení Microsoftu Panose Panaye, vizionáře, pod jehož vedením vznikla řada konvertibilních tabletů Surface. Do jeho kompetencí od letošního července spadá i návrh prémiových telefonů, a podle Windows Central skutečně za branami jeho divize nový smartphone vzniká, nejedná se však o zrušený Juggernaut, ale o zcela nový produkt, který nemá s mobilní divizí Microsoftu nic společného.

I tento telefon, kterému se údajně v Microsoftu přezdívá „Panosův telefon“ má být vyroben z kovu, a také se spekuluje, že Microsoft na jeho vývoji spolupracuje s Intelem. Jelikož je však jeho vývoj v raném stádiu, nedočkáme se jej dříve než v druhé polovině příštího roku.

  

Možná na příští Vánoce

Časový rámec mohou napovědět budoucí aktualizace systému Windows 10 Mobile, ten totiž v současné verzi není schopen spouštět desktopové aplikace. V příštím roce má dojít k updatu počítačových Windows 10 na verzi Redstone, která by měla výrazně vylepšit používání režimu Continuum (více informací), a je možné, že jednou z novinek bude i podpora desktopových aplikací v mobilních Windows 10. Microsoft již potvrdil, že po této schopnosti pokukuje, což však opět dokazuje, že vývoj je teprve na začátku. Pokud tedy Surface Phone přijde, očekávejme jeho příchod spíše příští rok na podzim.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
26 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments