Domů » Bleskovky » Microsoft snižuje základní kapacitu OneDrive na třetinu: Jaké bonusy vám zůstanou?

Microsoft snižuje základní kapacitu OneDrive na třetinu: Jaké bonusy vám zůstanou?

Na konci loňského roku Microsoft ohlásil zhoršování podmínek na cloudovém úložišti OneDrive – základní balíček zdarma se zmenšil z 15 na 5 GB, předplatitelům Office 365 se snížila neomezená kapacita na 1 TB, a zmizela možnost dokoupit si 100 a 200 GB balíčky – zůstal jen jeden 50GB. Nové podmínky vstupují v platnost právě v těchto dnech. Co to pro vaše data znamená?

onedrive1

Záleží na tom, kdy jste si svůj účet zakládali a jaké balíčky a bonusy jste v čase získali a využívali. Pojďme se podívat, o kolik vám Microsoft váš účet ořezal, a jaké balíčky ponechal.

bonusy
Bonusy na OneDrive

Základní kapacita

Jak jsme již předeslali, základní kapacita zdarma se snížila z 15 GB na 5 GB. Pokud jste však do konce letošního ledna potvrdili odkaz na speciálních stránkách vytvořených Microsoftem, byla vám zachována původní kapacita, tedy 15 GB.

Bonus za věrnost

Ještě v dobách, kdy se OneDrive jmenoval SkyDrive, byla základní kapacita zdarma 25 GB. Snížení Microsoft uživatelům kompenzoval bonusem za věrnost o kapacitě 10 GB. Ten po nastolení nových pravidel zůstává nadále aktivní.

Bonus za automatické nahrávání fotografií

Pokud jste si dříve nastavili na některém ze svých zařízení automatické zálohování fotografií na OneDrive, dal vám Microsoft pro tyto účely nejprve 3, potom dokonce 15 GB. S novými pravidly však tento bonus pro nové i stávající zákazníky mizí; zůstává pouze těm, kteří do konce letošního ledna potvrdili Microsoftu na jeho stránkách již zmíněný odkaz.

Bonus za doporučení

Cenné gigabajty bylo možné i získáváním nových duší do služby OneDrive – za každého nového uživatele vám Microsoft přičetl 0,5 GB. Tento bonus nadále zůstává, novinkou je zvýšení počtu duší z 10 na 20, tudíž lze doporučováním (či zakládáním fiktivních účtů) získat navíc až 10 GB navíc.

Bonusy z propagačních akcí

Pokud jste získali datový balíček z různých propagačních akcí, ať už na webu, či zakoupením nového telefonu, tyto bonusy vám zůstanou do ukončení jejich platnosti.

Placené balíčky

Pokud jste si zaplatili některý ze starých balíčků na základní kapacitu, zůstanou vám aktivní až do doby, kdy vyprší jejich platnost. Poté budete mít pouze dvě možnosti – zakoupit si balíček 50 GB za 42 korun měsíčně, nebo se svěřit do rukou služby Office 365.

Office 365

Majitelé předplatného Office 365 přicházejí o neomezené úložiště na OneDrive, novým stropem je však stále velkorysý prostor 1 TB. Do 1. března 2017 můžete mít na OneDrive uloženo víc dat než 1 TB a pracovat s nimi, jako by se nic nezměnilo, od tohoto data budou po dobu 6 měsíců dostupná pouze ke čtení a stahování. Poté bude po dobu 6 měsíců účet uzamčen, dokud si jeho majitel nekoupí nějaký balíček nad plán, a po uplynutí této lhůty již bude moci Microsoft vaše data bez milosti mazat.

Co když mám na OneDrive více dat, než je jeho kapacita?

V podstatě ty samé podmínky platí i pro běžné zákazníky, jimž se kapacita snížila, avšak s mnohem kratšími časovými možnostmi k vypořádání – po dobu 90 dní od zavedení nových podmínek budete moci se svými daty pracovat, jako by se nic nestalo; po uplynutí této doby nastane 9měsíční období, kdy bude možné soubory pouze číst a stahovat, ne však nahrávat nové. Následuje 6měsíční období fáze uzamčeného účtu, a poté dojde ke smazání vašich dat.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
25 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments