Domů » Články » Microsoft si nechal patentovat 3D uživatelské rozhraní: Stanou se z dlaždic krychle?

Microsoft si nechal patentovat 3D uživatelské rozhraní: Stanou se z dlaždic krychle?

Dlaždicové rozhraní se těší oblibě jen u fanoušků Windows, konzervativní uživatelé dávají přednost ikonám. Nový patent naznačuje, že by Microsoft v budoucnu mohl přijít s novým 3D rozhraním.

Velká spousta uživatelů chytrých zařízení zůstává u operačních systémů, jejichž vzhled je tvořen tradičním rozhraním s ikonami a vlastním obrázkem na pozadí jenom proto, že se jim dlaždicové rozhraní Microsoftu zkrátka nelíbí. Jednoduché jednobarevné čtverce, žádný obrázek na pozadí, žádné průhledné widgety přetékající informacemi, mizerná customizace. To jsou hlavní argumenty lidí, kteří nenacházejí (a vlastně ani nehledají) k plochému uživatelskému prostředí Windows Phone, potažmo Windows 8 cestu.

 

Vzhled systému je samozřejmě velmi subjektivní záležitost, Microsoftu rozhodně nelze upřít snahu zažité pořádky změnit. A možná se v brzké době dočkáme dalšího velkého třesku, server PatentBolt přinesl informace o novém patentu společnosti Microsoft, který přichází se zcela novým 3D rozhraním uživatelského prostředí.

 

Již dříve se spekulovalo, že Windows Phone 9 a Windows 9 mají přijít s radikální změnou uživatelského prostředí, PatentBolt nyní uveřejnil několik obrázků z patentové přihlášky Microsoftu z 2. čtvrtletí roku 2012, na nichž je možné vidět snahu přidat do dlaždicového rozhraní třetí rozměr. Již dnes mají dlaždice dvě strany, z nichž jedna představuje živou ikonu aplikace a druhá v určitém intervalu podává doplňující informace.

 

Navrhovaný koncept v patentové přihlášce by umožnoval otáčet jednotlivé dlaždice jako krychle s tím, že každá krychle by měla svoji hlavní stranu (na níž by zřejmě byla ikona aplikace) a ostatní strany by sloužily pro doplňující informace, případně rychle dostupná podmenu aplikace. Typický příklad je například internetový prohlížeč, hlavní strana krychle by nesla jeho ikonu pro jeho spuštění, na ostatních stranách by se mohly nacházet záložky, seznamy naposledy navštívených stránek, případně přímo připnuté oblíbené stránky. 

 

Jednotlivé krychle by se daly otáčet přirozenými gesty, typicky tahem prstu požadovaným směrem. S krychlemi by se samozřejmě dalo pohybovat podobně jako s dlaždicemi, připínat, odstraňovat, zvolit si, která strana bude prezentována jako hlavní. Hovoří se i o snadné integraci do globálního vyhledávání systému, kdy se po zadání hledaného slova všechny krychle, splňující výsledek hledání, seřadí v horní části uživatelského rozhraní a natočí se tou stranou krychle, která požadované slovo obsahuje.

 

Výše popsané funkce vypadají velice zajímavě, ale není vůbec jisté, zdali budou někdy v budoucnu uvedeny ve skutečnost. Doufejme, že pokud Microsoft provede radikální změnu svého aktuálně používaného uživatelského rozhraní, nebude tak učiněno na úkor jednoduché přehlednosti a uživatelské přívětivosti. Ve 3D totiž nemusí být jen hlavní obrazovka, ale kompletní rozhraní napříč celým systémem.

S myšlenkou 3D prostředí si dříve zahrával i Apple, ale nakonec přidal do poslední verze iOS 7 pouze vrstevnatost systému vyvolanou nakláněním iOS zařízení na hlavní obrazovce. Budeme se těšit a zároveň i trochů bát toho, co Microsoft v budoucnu v nových verzích operačních systémů Windows a Windows Phone představí.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
43 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments