Domů » Články » Microsoft si nechal patentovat 3D uživatelské rozhraní: Stanou se z dlaždic krychle?

Microsoft si nechal patentovat 3D uživatelské rozhraní: Stanou se z dlaždic krychle?

Dlaždicové rozhraní se těší oblibě jen u fanoušků Windows, konzervativní uživatelé dávají přednost ikonám. Nový patent naznačuje, že by Microsoft v budoucnu mohl přijít s novým 3D rozhraním.

Velká spousta uživatelů chytrých zařízení zůstává u operačních systémů, jejichž vzhled je tvořen tradičním rozhraním s ikonami a vlastním obrázkem na pozadí jenom proto, že se jim dlaždicové rozhraní Microsoftu zkrátka nelíbí. Jednoduché jednobarevné čtverce, žádný obrázek na pozadí, žádné průhledné widgety přetékající informacemi, mizerná customizace. To jsou hlavní argumenty lidí, kteří nenacházejí (a vlastně ani nehledají) k plochému uživatelskému prostředí Windows Phone, potažmo Windows 8 cestu.

 

Vzhled systému je samozřejmě velmi subjektivní záležitost, Microsoftu rozhodně nelze upřít snahu zažité pořádky změnit. A možná se v brzké době dočkáme dalšího velkého třesku, server PatentBolt přinesl informace o novém patentu společnosti Microsoft, který přichází se zcela novým 3D rozhraním uživatelského prostředí.

 

Již dříve se spekulovalo, že Windows Phone 9 a Windows 9 mají přijít s radikální změnou uživatelského prostředí, PatentBolt nyní uveřejnil několik obrázků z patentové přihlášky Microsoftu z 2. čtvrtletí roku 2012, na nichž je možné vidět snahu přidat do dlaždicového rozhraní třetí rozměr. Již dnes mají dlaždice dvě strany, z nichž jedna představuje živou ikonu aplikace a druhá v určitém intervalu podává doplňující informace.

 

Navrhovaný koncept v patentové přihlášce by umožnoval otáčet jednotlivé dlaždice jako krychle s tím, že každá krychle by měla svoji hlavní stranu (na níž by zřejmě byla ikona aplikace) a ostatní strany by sloužily pro doplňující informace, případně rychle dostupná podmenu aplikace. Typický příklad je například internetový prohlížeč, hlavní strana krychle by nesla jeho ikonu pro jeho spuštění, na ostatních stranách by se mohly nacházet záložky, seznamy naposledy navštívených stránek, případně přímo připnuté oblíbené stránky. 

 

Jednotlivé krychle by se daly otáčet přirozenými gesty, typicky tahem prstu požadovaným směrem. S krychlemi by se samozřejmě dalo pohybovat podobně jako s dlaždicemi, připínat, odstraňovat, zvolit si, která strana bude prezentována jako hlavní. Hovoří se i o snadné integraci do globálního vyhledávání systému, kdy se po zadání hledaného slova všechny krychle, splňující výsledek hledání, seřadí v horní části uživatelského rozhraní a natočí se tou stranou krychle, která požadované slovo obsahuje.

 

Výše popsané funkce vypadají velice zajímavě, ale není vůbec jisté, zdali budou někdy v budoucnu uvedeny ve skutečnost. Doufejme, že pokud Microsoft provede radikální změnu svého aktuálně používaného uživatelského rozhraní, nebude tak učiněno na úkor jednoduché přehlednosti a uživatelské přívětivosti. Ve 3D totiž nemusí být jen hlavní obrazovka, ale kompletní rozhraní napříč celým systémem.

S myšlenkou 3D prostředí si dříve zahrával i Apple, ale nakonec přidal do poslední verze iOS 7 pouze vrstevnatost systému vyvolanou nakláněním iOS zařízení na hlavní obrazovce. Budeme se těšit a zároveň i trochů bát toho, co Microsoft v budoucnu v nových verzích operačních systémů Windows a Windows Phone představí.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Tadeáš Sedláček
Uživatel
Tadeáš Sedláček
Offline

Nic proti, ale doporučil bych autorovi zopakovat si základní geometrické pojmy jako hrana a strana – jsem přesvědčen, že Microsoft na hrany krychlí neplánuje žádné informace vkládat ;-).

Jakub Karásek
Anonym
Jakub Karásek
Offline

Autor se stydí, až se červená :-) Opraveno, díky za upozornění.

NE (neregistrovaný)
Anonym
NE (neregistrovaný)
Offline

Opravdu si myslíte, že odmítání WP je o konzervativnosti? To mě pobavilo.

NE (neregistrovaný)
Anonym
NE (neregistrovaný)
Offline

Jinak jestli jsem správně pochopil, jde o tohle? [odkaz]

Jakub Karásek
Anonym
Jakub Karásek
Offline

To NE: Neustále vídávám v diskuzích pod články příspěvky typu „kdyby to nemělo ty hnusný dlaždice, kdyby to mělo widgety, kdyby se to dalo nějak nastavit apod.“ Určitě za to může i neoblíbenost společnosti Microsoft a potažmo značky Windows, nicméně jsem si jist, že kdyby MS nabídl uživateli ikonky, widgety, barevný pozadí a k tomu MS Office a navigaci zdarma, tak by zelený mužíček měl co dělat, aby si udržel podíl na trhu.

smisekCZ
Uživatel
smisekCZ
Offline

Tak nějak. Sice jsem fanda Androidu, ale přiznám se, že při změně GUI bych o pořízení WP alespoň uvažoval. V současném stavu není pro mne.

BlueLukas
Uživatel
BlueLukas
Offline

Mě se právě to jednoduché, nenáročné a přitom živé prostředí líbilo a právě i kvůli Office a navigaci v Lumii zdarma jsem WP pořídil. :)

marek1
Uživatel
marek1
Offline

BlueLukas: +1

bkf1
Uživatel
bkf1
Offline

Jakub Karásek:

SOUHLAS!!! Sofistikovany „mobilni desktop“ prinesl zatim jen Android, ale kdyby neco takoveho treba i dodatecne prinesl MS, tak pro me osobne by asi nebyl moc dlouho duvod zustavat u Google. Jenze samozrejme MS si neda poradit a dal bude zkouset v „aute“ menit „volant“ za cokoliv jineho a jeste to DOKONCE cpat do „vozidel“, kam to uz VUBEC nepatri (viz. Metro, chybejici Nabidka Start atp. ve Windows 8)…

mceza
Uživatel
mceza
Offline

Aha, takže Android má perfektní sofistikovaný mobilní desktop, ale Windows 8 ne, protože nemá nabídku start?

bkf1
Uživatel
bkf1
Offline

Android je KONCIPOVAN jako mobilni (mimojine vsichni vime, ze neni dokonaly, to ale nic na tomhle svete), Windows 8 je koncipovan jako… on je to ted vlastne OS, ktery ani NEVI cim chce vubec byt. A to je ten NEJVETSI pruser na Windows 8!!!

mceza
Uživatel
mceza
Offline

Na základě čeho je to NEJVĚTŠÍ průser? Jen kvůli absenci nabídky Start, která byla v 2000, XP, Vista, 7 pokaždé trochu jiná?

V tom případě nechápu, jak mohl iPhone, který byl koncipován jako telefon, být vyroben bez klasické klávesnice!!!

Jinak bys měl trochu otevčít oči. Windows 8 má nabídku start. Vypadá jinak, jmenuje se jinak. Ovládá se skoro stejně… Sundej si ty klapky z očí, šmudlo ;-)

bkf1
Uživatel
bkf1
Offline

Nabidka Start byla od Win95 az do Win7 v podstate stejna, kdyz srovname s tim, co je ve Win8 a to uz je neco JINEHO. Pribuznejsi k Nabidce Start uz je i nabidka Androidu. A neni to jen o spousteni programu, jejichz vycet se ve Win8 nezobrazuje kompletni, ale i o nastaveni, jejichz casti jsou take pekne skryty (je to i kritizovano v nekterych recenzich, takze neni to jen muj vyplod).

PS: O vyplodech Applu VUBEC nehodlam diskutovat, to je uplne JINY vesmir, ve kterem funguji uplne JINE „zakony“…

mceza
Uživatel
mceza
Offline

Pokud mi opravdu chceš tvrdit, že nabídka Start je u Windows 95 a Windows 7 stejná, tak jsi buď slepý, hloupý, nebo si nikdy tyto verze Windows neviděl ani na obrázku… Ty nabídky jsou dost odlišné a všechny prvky, které mají společné jsou obsaženy i v nové Start nabídce Windows 8. Rozhodně netvrdím, že Start, jak jej známe z Windows 8 je něco dokonalého nebo jediné správné provedení, ale rozhodně je naprosto ubohé odsuzovat operační systém jen proto, že se na jednu a tu samou věc podívali návrháři UI jinak. Ale asi budeš mimo celkově. Nevím, proč by pro Apple… Číst vice »