Microsoft se soudí se Samsungem: Akvizice mobilní divize Nokie neznamená odpuštění licenčních poplatků

Microsoft díky vlastnictví velkého balíku patentů vydělává na téměř každém prodaném telefonu se systémem Android, včetně ohromného množství zařízení korejského Samsungu. Tito dva velcí hráči byli v mobilním byznyse vždy dobrými partnery a veškeré možné patentové spory měli ošetřené vzájemnými dohodami. Několik posledních plateb však Samsung záměrně opozdil.

  

Své počínání zdůvodnil tím, že dříve uzavřené dohody po akvizici mobilní divize Nokie neplatí, s čímž samozřejmě v Redmondu nesouhlasí. Proto se Microsoft obrátil na soud, který má rozhodnout, zdali jsou dohody mezi oběma společnostmi stále platné a závazné. Bude se jednat o první vzájemné soudní řízení, Microsoft požaduje doplatit neuhrazené úroky za opožděné platby licenčních poplatků.

  

Microsoft na svém blogu upozornil na to, že v roce 2011, kdy obě společnosti uzavíraly vzájemnou licenční dohodu, nikdo nepředpokládal tak významný růst Samsungu a jeho tržeb v mobilním byznyse. Zatímco v roce 2011 prodal 82 milionů smartphonů s Androidem, loni to bylo již téměř čtvrt miliardy. Microsoft věří, že zmíněný soudní proces nijak nenaruší jinak dobré vztahy obou partnerů. 

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku