Domů » Bleskovky » Microsoft ruší roční poplatek pro vývojáře aplikací pro Windows (Phone), nyní je jednorázový

Microsoft ruší roční poplatek pro vývojáře aplikací pro Windows (Phone), nyní je jednorázový

V Redmondu letos podnikají spoustu kroků, aby zvýšili zájem o zařízení s operačními systémy Windows a Windows Phone – představili spoustu nových partnerů, kteří staví své telefony na referenčním hardwaru od Qualcommu, v mnoha případech zrušili poplatky za licencování operačních systémů a také snížili jejich hardwarové požadavky. Nyní nastal čas přilákat vývojáře aplikací a her.

  

Být vývojářem aplikací do Windows (Phone) Store stálo do loňského srpna 99 USD ročně (2 100 Kč bez DPH), poté došlo ke snížení ceny na přijatelnějších 19 USD (400 Kč bez DPH) ročně.Tato cena zůstává, ovšem není nutné ji platit každý rok, ale pouze při první registraci. Dosud bylo nutné platit roční poplatky i za léta, kdy uživatel žádné aplikace nevyvíjel, jinak byly jeho aplikace z obchodů odstraněny. Tyto částky měly své opodstatnění a pomohly minimalizovat počet aplikací bez jakéhokoliv přínosu, neboť vývojáři se stali lidé, kteří zaplacením poplatku stvrdili, že mají o vývoj skutečně zájem. 

  

Kromě těchto změn Microsoft vylepšuje i Centrum pro vývojáře a přináší změny, které mají generovat více peněz z aplikací, které jsou „obohaceny“ o reklamu. Vývojáři budou podle úrovně zkušeností tříděni to tří skupin – Explorer, Expert a Master, přičemž členství v nejvyšší skupině znamená VIP přístup k marketingovým funkcím a také možnost stáhnout si rané verze SDK. Změny pro stávající i budoucí vývojáře nastávají s okamžitou platností.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

6 komentářů

 1. Tom (neregistrovaný)

  Kolik je teda poplatek za zveřejnění aplikace?

  • Žádný poplatek za zveřejnění aplikace nikdy neexistoval. Poplatek byl na vývojáře a rok, nyní je jen jednorázový. Každý si pak může vydávat aplikací, kolik chce.

  • fero (neregistrovaný)

   Za zveřejnění není, ale nějaké % z prodeje si berou ne? Ale to všude

  • Ano, z prodeje si berou, je to přesně stejný podíl jako má Apple. Konkrétně v ČR platí za vývojáře i daň, takže pokud moje aplikace stojí 40 Kč, já dostanu 20.

 2. Podle WPCentral zůstane jednorázový vstupní poplatek 19 USD pro získání Dev Center účtu, za zveřejnění aplikací by se nic platit nemělo.

  • Jakub Karásek

   Ano, máte pravdu, pracoval jsem se špatným zdrojem, už je vše upraveno podle oficiálního blogu Windows [odkaz]

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).