Domů » Bleskovky » Microsoft rozšiřuje Xbox Live, dostane se také na konkurenční platformy

Microsoft rozšiřuje Xbox Live, dostane se také na konkurenční platformy

Kdo někdy hrál hry na něčem z dílny Microsoftu, tomu jistě neunikla jejich služba Xbox Live. Herní síť zažila svůj debut na konzoli Xbox, přičemž se podívala také do stolních i mobilních Windows. Její hlavní předností je sociální rozměr a achievementy, jejichž sbírání umí být pořádně návykové. Omezenost na systémy od redmondského giganta sice dávala smysl, Microsoftu ale nestačí. Na Games Developer Conference plánuje vypustit do světa SDK služby Xbox Live, čímž by se mohla dostat také ke konkurenci.

Aktuálně se Xbox Live chystá na Android, iOS a Nintendo Switch. Na těchto platformách by se měly objevit funkce jako jsou zmíněné achievementy, chat s přáteli, ale především cross-platformové hraní. To je v současné době pořád velké sci-fi. Meziplatformové hraní je sice možné v rámci operačních systémů od Microsoftu, nicméně to se týká především PC a Xboxu.

A co na to Sony?

Co je možná trochu nevyužitým potenciálem, je PlayStation od Sony. Ta má vlastní síť PlayStation Network a je dlouhodobě známo, že Japonci nejsou zrovna naklonění cross-platformovému hraní. V dohledné době nemůžeme čekat, že se přístup Sony změní směrem k prohráčskému přístupu, neboť by to znamenalo přímé podpoření konkurence.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

9 komentářů

 1. Mocrosoft se svojí menšinovopu Xbox snaží restartovat a vymejšlí způsoby, jak toho dosáhnout. Nevím, proč by se mělo Sony snažit o totéž. Se svým PlayStationem ovládá trh už hodně let a konkurence vpodstatě neexistuje, nebo je v podobě Xbox směšná. Nezájem je tak naprosto logickým krokem.

  • Taky bych chtěl mít takhle „menšinový“ podíl s Xbox, jak Microsoft. :D

  • Ty to budeš mít určitě vše srovnané. Xbox má hodně velký podíl trhu na to, aby se dal nazvat konkurencí PS. Momentálně má MS na trhu nejrychlejší konzolí vůbec a její prodeje rozhodně nejsou špatné.

  • Já svůj komentář myslel silně ironicky. :)

 2. Crossplatfom udávají především hry a ná jen portál. Takhle máte WoT, D3RoS a mnoho jiných her rozdělenu mezi jednotlivé platformy. Tohle spíš ukazuje na streamování hry jako má nVidia a Steam

 3. Tak ono cross-platformové hraní je sci-fi z jiného důvodu, než že chybí společná služba. Jde hlavně o ovládání, kde ve střílečce je zvýhodněn hráč na PC oproti tomu na konzoli, naopak FIFA a NHL se lépe hraje na ovladači, atd. Spíš bych řekl, že je to účelové, než že jde o nedostatek.

  • Na Xbox je/bude možné hrát i klávesnicí a myší. Mimo to, na PC máš také široký výběr ovládání.

   Navíc ve hrách je mnohdy možnost si vybrat PC only, phone only …

  • Tak minimálně u PC a Xboxu tohle neplatí. K PC můžu připojit stejný ovladač jako k Xboxu a k Xboxu můžu připojit stejnou klávesnici a myš jako k PC.

  • No a? To že připojíš HID z PC nic moc neřeší, stejně budeš v instanci s Xbox hráči, nikoli PC.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).