Domů » Bleskovky » Microsoft prodal 5,8 milionů Lumií, zisk po akvizici mobilní divize Nokie klesl

Microsoft prodal 5,8 milionů Lumií, zisk po akvizici mobilní divize Nokie klesl

Stejně jako Apple, i Microsoft včera oznámil své finanční výsledky, v případě redmondského giganta se jedná o poslední čtvrtletí fiskálního roku. Zatímco tržby oproti stejnému období v loňském roce vzrostly o 17 procent na 23,38 miliard dolarů, čistý zisk klesl ze 4,96 milard dolarů na 4,61 miliard. Může za to především akvizice mobilní divize společnosti Nokia. Meziročně čistý zisk nepatrně vzrostl z 21,86 miliard dolarů na 22,07 miliard. 

  

Úspěch zaznamenala služba Office 365 s celkem 5,6 miliony předplatiteli, přičemž jeden milion přibyl v posledním čtvrtletí. Silný byl také vyhledávač Bing, příjmy z reklamy vzrostly o 40 %, Microsoft se chlubí, že jeho aktuálně obsluhuje necelou pětinu vyhledávání na webu. Rostly také výnosy z cloudových služeb na 4,4 miliardy dolarů a o 11% také prodeje systému Windows, zjevně se projevuje ukončení podpory Windows XP. Konzolí Xbox se v posledním čtvrtletí prodalo 1,1 milionu, což je oproti stejnému období v loňském roce mírný nárůst.


  

409 milionů dolarů přinesla divize tabletů Surface. Nově nabytá mobilní divize Microsoftu vykázala příjmy 1,99 miliard USD, přičemž za (necelý) uplynulý kvartál bylo prodáno 5,8 milionů telefonů Nokia Lumia a 30,3 milionů ostatních zařízení s logem Nokia. Poslední položka však bude v následujících měsících klesat, neboť Microsoft v budoucnu již hloupé telefony vyrábět nehodlá a pouze doprodá již vyrobené kusy.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
avatar
600
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Martin II (neregistrovaný)
Anonym
Martin II (neregistrovaný)

Autor: The Verge tvrdi ze to cislo 5,8 milionov predanych Lumii nie je za kvartal ale za 65 dni (kedy MS vlastnil v poslednom kvartali Nokiu). Ak by sa to prepocitalo na 90 dni tak potom to dava cislo cca 8 milionov.

Jakub Karásek
Anonym
Jakub Karásek

Proto je v textu článku před slovem kvartál v závorce slovo necelý

Martin II (neregistrovaný)
Anonym
Martin II (neregistrovaný)

Jakub Karásek: Priznam sa ze som to prehliadol, takze sa z casti ospravedlnujem. Z casti preto lebo som Vam pomohol upresnit vyraz „necely“.

Pavel 97
Anonym
Pavel 97

mám Windows XP a jsem na to hrdý. :D

lerion (neregistrovaný)
Anonym
lerion (neregistrovaný)

Jestli ti to za to trápení stojí ;)

Daniel Fibikar
Uživatel
Daniel Fibikar

Osobně toto beru jako velký neúspěch Nokie/MS. Za kvartál bez 3-4 týdnů v době kdy byl potřeba růst a křivka šla kvartál po kvartále nahoru je to propad a pokud dopočteme teoreticky ty chybějící týdny, tak je stále o něco horší než předchozí kvartály. Částečně je to dané i nedostupností L930 a dalších nových modelů, ale bude to stačit aby se další kvartál zase projevil v číslech jako rostoucí ? Nevím… Windows Phone si budoval docela slušnou základnu (ačkoliv celosvětově jen 4%), ale vzhledem k celosvětovému zastoupení by spíš měl být vidět růst v každém kvartálu a ne stagnace nebo… Číst vice »

Petr (neregistrovaný)
Anonym
Petr (neregistrovaný)

tento „letní“ kvartál je vždy obecně nejslabší… a mimochodem kvartální výsledky se nesrovnávají mezi sebou ale mezi ročně, tzn. pokud byste chtěl zjistit jestli si vede lépe nebo hůře, tak srovnávat s lonským, ne letošním předchozím ;-)

Daniel Fibikar
Uživatel
Daniel Fibikar

Ano, i loňský stejný kvartál byl silnější. Navíc není tak pravda, že se jedná o kvartál „letní“ když je v tom započtené jaro. Výsledek Q2 2013 – 7.4 million.

Opravdu je to špatné a je to velký neúspěch, tohle se MS vůbec nepovedlo a v době kdy musí naopak přidávat na plynu se mi zdá, že to mezi jarem a létem stálo za prd. Alespoň teď představili L530, která by adoptaci mohla díky své ceně pomoci.

Martin P. (neregistrovaný)
Anonym
Martin P. (neregistrovaný)

Jste si jistý že „tak špatné“ hodnoty byly způsobeny L930 , když prodeje lumiíí tvořili především lowend 5xx a 6xx. To spíš ukazuje na nasycení trhu.

Daniel Fibikar
Uživatel
Daniel Fibikar

Vzhledem k tomu, že trh smartphonu roste a je tam stále potenciál viz. prodaných 30 milionů feature phone, tak mi to nepřipadá moc jako nasycení trhu.

Ano, vidím problém i v nedostatku zařízení s WP, jen jeden výrobce to také neutáhle, je potřeba aby přibylo značek co tento systém bude do svých telefonů implementovat.

Petr (neregistrovaný)
Anonym
Petr (neregistrovaný)

tak WP je naprosto otřesná a neúspěšná platforma, o tom žádná. Jen tak pro ilustraci – první foun s Androidem byl vydaný v roce 2008, první WP v roce 2010. Z toho plyne že WP je na trhu 4 roky a kam se dostal to všichní víme. A nyní si uvědomte kde byl v roce 2012 Android (po 4letech od prvního founu) už ve verzi 4 ICS a jaký úspěch s ním slavily HTC, Samsung a další. A jaké úspěchy slaví nokia a WP (4%)? Argument že WP přišel jako poslední a musí se ještě počkat, je irelevantní 3 roky… Číst vice »

Petr (neregistrovaný)
Anonym
Petr (neregistrovaný)

MAXXZ: a je nějaký důvod proč by ho měli nasazovat jiní výrobci? Proč by někdo implementoval neúspěšný systém?

Daniel Fibikar
Uživatel
Daniel Fibikar

PETR: Neúspěšný myslíš z pohledu penetrace na trhu. To neznamená, že konkurence a místo pro další ekosystém na trhu není. To, že WP je otřesná platforma je tvůj subjektivní názor, který ti zase svým subjektivním názorem mohu vyvracet, ale to by byla diskuze o ničem, vzhledem k tvému přesvědčení.

Penetrace na poměrně dost jednoznačném trhu a poli, kde se prdí jeden Android za druhým je poměrně těžká a když se do toho v podstatě opřel jen jeden výrobce, tak je jasný, že je to hodně těžké dosáhnout většího celosvětového zastoupení, ale pořád to jsou miliony uživatelů ;)

Daniel Fibikar
Uživatel
Daniel Fibikar

A ano, Apple je sice sám a má větší podíl zastoupení na trhu, ale to je dáno taky tím, že byl první kdo změnil svět chytrých telefonů.

smisekCZ
Anonym
smisekCZ

To není ani náhodou tím, že Apple byl prvním, co něco změnil. Je to tím, že má movité stádečko, kterému nevadí každý rok kupovat nový mobil, ze kterého má Apple velkou provizi. Má prostě jméno, to Windows Phone zkrátka nemá, což dokládají špatné prodeje a majorita vlastníků nejlevnějšího modelu, ze kterého má MS nula nula nic, nebo třeba i ztrátu.

Daniel Fibikar
Uživatel
Daniel Fibikar

Je to dané hlavně tím, že změnili trh s chytrými telefony. To další je až druhotné. Udělal to ten WOW efekt při uvedení a upřímně tohle se Applu nedá odpárat, tohle udělali prostě parádně.

Windows je jeden z nejznámějších brandů, přesto se Windows Phone nedaří. Určitě v tom není jméno, to si nemyslím.

O L520 bych spekuloval, protože její výrobní náklady se musejí pohybovat na nula nula nic, takže zisk na nich asi nějaký určitě bude.

xzeit
Uživatel
xzeit

Taky by sis měl uvědomit, že před androidem tady vládl Symbian, který byl vlastně jenom na Nokiích a který bohužel běžel na moc slabém HW….pak se objevil Android dostupný všem výrobcům mobilů a to byl zlom….dneska už má skoro každý smartphone a většinou s androidem…

Martin P. (neregistrovaný)
Anonym
Martin P. (neregistrovaný)

To Maxxz: Tak smartphony rostou, ale to tempo není takové. Rozhodně myslím, že žádný výrobce si nemůže nárokovat 3/4 trhu s features telefony. Důvod je ten, že velká část telefonů je firemním prostředí a ze strany zaměstnavatele není důvod proč řadovému zaměstnanci dávat smartphone. Pokud teď Nokia odstřihne platformu S40 a část Nokia X je dost naivní čekat, že zákazníci sáhnou automaticky po Lumině i kdyby za stejnou cenu. Osobně myslím, že prodeje jsou vždy v jistých vlnách a ž na počátek a ukončení prodeje . To bude na začátku spíše progresivní charakter a konec degresivní. Musíte vycházet z toho,… Číst vice »

Daniel Fibikar
Uživatel
Daniel Fibikar

XZEIT: Symbian dlouho mohl používat pod dohodou nebo licencí každý výrobce, před uvedením Symbian ^3.

Měl jej namátkou třeba Samsung u modelu Omnia HD i8910, Sony Ericsson Satio a Vivaz, ale většího rozšíření pod jinými výrobci se nedočkal. Po příchodu Symbian ^3 Nokia změnila licenci nebo tak a už pro ostatní otevřený nebyl.

Daniel Fibikar
Uživatel
Daniel Fibikar

MARTIN P.: Určitě netvrdím, že tempo je vražedné, ale prostor určitě je, trh smartphonů stále roste.

Ostatně pokud Lumie budou sahat do cen padajících až k hranici Feature phone, pak i ve firemní sféře bude zájem. Toho by L530 mohla dosáhnout, později.

Ale samozřejmě je to složitější.

Peete
Anonym
Peete

Ano trh roste a prostor stále je… Stačí si udělat obrázek z toho, kolik je denně aktivovaných telefonů s Androidem nebo kolik toho prodá Apple+Samsung třeba za jeden kvartál :-) Pořád budou tací, co budou ochotni zaplatit a závistivé kecy typu iOvce bla bla… Každý výrobce si může vychovat své ovce, jen ne každý to umí :-D

Petr (neregistrovaný)
Anonym
Petr (neregistrovaný)

nesváděl bych to na to že Apple byl první, vždy to má svou životnost a u tlefonů se mnoho uživatelů už po roce dívá co by si koupili novýho, případně po dvou když jim vyprší smlouva. Tak proč stále sáhnou po iPhonu případně Androidu – ano je to i zvyk, ale také to že se MS ani jednou neporařilo v uživatelích ten wow efekt vzbudit aby si řeklo „wow můj další telefon bude s Windows – tohle prostě musím mít“… to je škoda. A poslední dobou mi připadá jako by na to MS dokonce i rezignoval a už je implementoval… Číst vice »

Daniel Fibikar
Uživatel
Daniel Fibikar

PETR: Ono je to těžko sporné, vybudoval si kolem sebe prostě velkou vývojařskou základnu, byl prvním kdo přišel a změnil něco. Zisky z aplikací jsou snad na iOS stále větší než na Androidu, který má daleko větší zastoupení na trhu. Ta platforma je celkově zajímavější pro vývojáře než Android, což je dost zajímavé. Přidanou hodnotu ? To je sporné, pro mě je přidaná hodnota to, že telefon funguje správně a tak jak má, tuto přidanou hodnotu jsem od žádného Androidu zatím nedostal. A to nemluvím i dalších záporech této platformy. Tím jsem ti chtěl jen říct, že zápory jsou všude,… Číst vice »

Pavel 97
Anonym
Pavel 97

„možná je to chyba prodejců, protože radši doporučí vždy Android i běžným uživatelům co si sotva budou instalovat tisíce app“ Přesně tak.. Nedávno jsem byl v T-mobilu poradit se ohledně nového telefonu a řekl jsem, že chci Lumii 925. Paní hnedka že jsem si teda vybral, že je to „osekaný“ at se podívám do jejich časopisu s aplikacema jak je to „Osekaný“.. A nazávěr mě rozesmála věta: „Víte že to je Windows Phone.“… Prostě prodejci mají nadiktováno to, že z Androidů mají největší zisky a když tam pak příjde nerozhodný „stařík“ a oni mu vrazej do ruky Android tak je… Číst vice »

Peete
Anonym
Peete

Jistě že to není chyba prodejců… Dřív byla na každém rohu Nokia, teď je to Samsung. Za pár let tam třeba budou Čínští obři např. Huawei. Každý výrobce má právo být tím V.I.P. Jen si to zaplatit, tedy pokud je z čeho :-D

Dave (neregistrovaný)
Anonym
Dave (neregistrovaný)

Windows phone bol sice predstavený v roku 2010 ale predaje začali až koncom 2010, začiatkom 2011..Ďalsia vec je že licenčný poplatok na výrobu wp mobilu bol 15 dolarov na kus. Android len 0.76 dolarov. Z pohladu výrobcu je teda zaujimavejši android, pretože nanom daleko viac zarýžuje. To sa ale tento rok má všetko zmenit pretože tie podmienky su už v podstate rovnake, myslim že u wp je to už tiež necelý dolár. Osekáne, neosekane ale z pohladu bezpečnosti je natom určite wp natom lepšie ako android, ahoj…

Martin P. (neregistrovaný)
Anonym
Martin P. (neregistrovaný)

To Maxxz: Ve firemní sféře není zájem pro řadové zaměstnance dávat smartphone, o ergonomii nemluvě.

Takže muže Lumina stát třeba stejně jako nějaký zástupce C-xx , nebo Asha xxx . Ale firma se poohlédne po dumbphonu jiného výrobce, protože smartphone prostě má mít až nižší nebo střední management. A né řadový zaměstnanci.

V tomhle mají prodejci moc velké oči. Myslí že smartphone a připojení na net a do cloudu budou mít „všichni“. Není pravda, ani na služební PC v mnoha firmách všichni zaměstnanci nemají přístup k internetu. Protože to není třeba, s mobily to je to samé.

Daniel Fibikar
Uživatel
Daniel Fibikar

To je obří spekulování samozřejmě, ale doba dumbphonů pomalu a jistě skončí, nebude pak snad firma říkat řadovým zaměstancům ať volají z okna, nebo ano ?

Martin P. (neregistrovaný)
Anonym
Martin P. (neregistrovaný)

To není spekulace , pracuju v korporaci s několika tisíci zaměstnanci a nic s WP sem jako pracovní nástroj nesmí. Protože cloud a protože to nemá mechanickou klávesnici.

Uznávám, že asi bude rozdíl pojišťovna a třeba výroba plynových turbín. Jenže pokud úředník v pojišťovně má sedět na zadku a dělat práci na počítači , nemusí z pohledu zaměstnavatele ani dostat mobil. Protože práce = je tam kde je pevná….

Daniel Fibikar
Uživatel
Daniel Fibikar

Všechno co říkáš pomalu umíra ale.

Cloud určitě budoucnost je a jednou na to přejde asi každá firma.

Mechanická klávesnice už taky bude asi brzy minulostí, pokud se nějak výrazně BB nerozjede a neprodá zase desítky milionů kusů.

Chápu to, že někde to prostě zatím nechtějí, ale ta doba prostě přijde.

Martin P. (neregistrovaný)
Anonym
Martin P. (neregistrovaný)

Jenže důvody jsou čistě praktické. Řidiči, obráběči skladníci, technici, údržba atd… na volání využijí lépe mechanickou klavesnici. O tom, že by cpaly data do veřejného cloudu nemluvě.

Cloud ano ale vnitro firemní jenže o tom si dnes u WP zatím můžeme zdát , stačí když víme jak to bylo s podporou VPN.

Pavel 97
Anonym
Pavel 97

a proto tu jsou již takzvané „chytré asistentky“ typu Cortana,Siri,S voice… Stačí říct komu chceš volat a nepotřebuješ to klikat ;) (Samozřejmě nemají podporu tolika zemí, ale to se časem změní)

Martin P. (neregistrovaný)
Anonym
Martin P. (neregistrovaný)

Pavel: Tak to by podporu museli dostat nižší modely a dotyčné asistentky by museli být offline. Protože data jim zaměstnavatel platit nebude.

Jinak časem změní… jak dlouho tu máme Siri?

Lister0 (neregistrovaný)
Anonym
Lister0 (neregistrovaný)

To Martin P.: Jak může být trh nasycený, když se telefony mění co pár let? MS nevydal žádné nové Lumie, to je celý problém. Moc se s těmi zařízeními patlají a noví partneři taky nic nepředstavili. Až budou telefony, bude mít možnost WP zase růst. No už aby to bylo, to ticho je už fakt trapné.

Martin P. (neregistrovaný)
Anonym
Martin P. (neregistrovaný)

To Lister0: Právě protože ty telefony mění. Celkový součet tolik nestoupá , víc dochází k výměně 1:1 tedy za nějaký starý jeden nový.

Potencionálně by telefony mohli ještě růst v Asii, Africe, jižní střední Americe… jenže. Kupní síla u nich je taková že nemaj ani na čistou vodu . Tak otázka jestli bude priorita nový smartphone.