Domů » Bleskovky » Microsoft prodal 5,8 milionů Lumií, zisk po akvizici mobilní divize Nokie klesl

Microsoft prodal 5,8 milionů Lumií, zisk po akvizici mobilní divize Nokie klesl

Stejně jako Apple, i Microsoft včera oznámil své finanční výsledky, v případě redmondského giganta se jedná o poslední čtvrtletí fiskálního roku. Zatímco tržby oproti stejnému období v loňském roce vzrostly o 17 procent na 23,38 miliard dolarů, čistý zisk klesl ze 4,96 milard dolarů na 4,61 miliard. Může za to především akvizice mobilní divize společnosti Nokia. Meziročně čistý zisk nepatrně vzrostl z 21,86 miliard dolarů na 22,07 miliard. 

  

Úspěch zaznamenala služba Office 365 s celkem 5,6 miliony předplatiteli, přičemž jeden milion přibyl v posledním čtvrtletí. Silný byl také vyhledávač Bing, příjmy z reklamy vzrostly o 40 %, Microsoft se chlubí, že jeho aktuálně obsluhuje necelou pětinu vyhledávání na webu. Rostly také výnosy z cloudových služeb na 4,4 miliardy dolarů a o 11% také prodeje systému Windows, zjevně se projevuje ukončení podpory Windows XP. Konzolí Xbox se v posledním čtvrtletí prodalo 1,1 milionu, což je oproti stejnému období v loňském roce mírný nárůst.

  

409 milionů dolarů přinesla divize tabletů Surface. Nově nabytá mobilní divize Microsoftu vykázala příjmy 1,99 miliard USD, přičemž za (necelý) uplynulý kvartál bylo prodáno 5,8 milionů telefonů Nokia Lumia a 30,3 milionů ostatních zařízení s logem Nokia. Poslední položka však bude v následujících měsících klesat, neboť Microsoft v budoucnu již hloupé telefony vyrábět nehodlá a pouze doprodá již vyrobené kusy.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

39 komentářů

 1. Martin II (neregistrovaný)

  Autor: The Verge tvrdi ze to cislo 5,8 milionov predanych Lumii nie je za kvartal ale za 65 dni (kedy MS vlastnil v poslednom kvartali Nokiu). Ak by sa to prepocitalo na 90 dni tak potom to dava cislo cca 8 milionov.

  • Jakub Karásek

   Proto je v textu článku před slovem kvartál v závorce slovo necelý

  • Martin II (neregistrovaný)

   Jakub Karásek: Priznam sa ze som to prehliadol, takze sa z casti ospravedlnujem. Z casti preto lebo som Vam pomohol upresnit vyraz „necely“.

 2. Pavel (neregistrovaný)

  mám Windows XP a jsem na to hrdý. :D

 3. Osobně toto beru jako velký neúspěch Nokie/MS. Za kvartál bez 3-4 týdnů v době kdy byl potřeba růst a křivka šla kvartál po kvartále nahoru je to propad a pokud dopočteme teoreticky ty chybějící týdny, tak je stále o něco horší než předchozí kvartály.

  Částečně je to dané i nedostupností L930 a dalších nových modelů, ale bude to stačit aby se další kvartál zase projevil v číslech jako rostoucí ? Nevím… Windows Phone si budoval docela slušnou základnu (ačkoliv celosvětově jen 4%), ale vzhledem k celosvětovému zastoupení by spíš měl být vidět růst v každém kvartálu a ne stagnace nebo propad… u Androidu/iOS s větším zastoupením celovesvětově chápu stagnace nebo lehké propady, ale u MS nikoliv.

  • Petr (neregistrovaný)

   tento „letní“ kvartál je vždy obecně nejslabší… a mimochodem kvartální výsledky se nesrovnávají mezi sebou ale mezi ročně, tzn. pokud byste chtěl zjistit jestli si vede lépe nebo hůře, tak srovnávat s lonským, ne letošním předchozím ;-)

  • Ano, i loňský stejný kvartál byl silnější. Navíc není tak pravda, že se jedná o kvartál „letní“ když je v tom započtené jaro. Výsledek Q2 2013 – 7.4 million.

   Opravdu je to špatné a je to velký neúspěch, tohle se MS vůbec nepovedlo a v době kdy musí naopak přidávat na plynu se mi zdá, že to mezi jarem a létem stálo za prd. Alespoň teď představili L530, která by adoptaci mohla díky své ceně pomoci.

  • Martin P. (neregistrovaný)

   Jste si jistý že „tak špatné“ hodnoty byly způsobeny L930 , když prodeje lumiíí tvořili především lowend 5xx a 6xx. To spíš ukazuje na nasycení trhu.

  • Vzhledem k tomu, že trh smartphonu roste a je tam stále potenciál viz. prodaných 30 milionů feature phone, tak mi to nepřipadá moc jako nasycení trhu.

   Ano, vidím problém i v nedostatku zařízení s WP, jen jeden výrobce to také neutáhle, je potřeba aby přibylo značek co tento systém bude do svých telefonů implementovat.

  • Petr (neregistrovaný)

   tak WP je naprosto otřesná a neúspěšná platforma, o tom žádná.

   Jen tak pro ilustraci – první foun s Androidem byl vydaný v roce 2008, první WP v roce 2010. Z toho plyne že WP je na trhu 4 roky a kam se dostal to všichní víme. A nyní si uvědomte kde byl v roce 2012 Android (po 4letech od prvního founu) už ve verzi 4 ICS a jaký úspěch s ním slavily HTC, Samsung a další. A jaké úspěchy slaví nokia a WP (4%)?

   Argument že WP přišel jako poslední a musí se ještě počkat, je irelevantní 3 roky je solidní čas na to aby se ukázalo zdali je produkt ziskový, v IT jsou 3 roky celá věčnost. A to že přišel pozdě trh taky nezajímá.

   Takže ti co si myslí že WP je mladá platforma se šeredně pletou. Už dávno není mladá, je prostě jen neúspěšná.

  • Petr (neregistrovaný)

   MAXXZ: a je nějaký důvod proč by ho měli nasazovat jiní výrobci? Proč by někdo implementoval neúspěšný systém?

  • PETR: Neúspěšný myslíš z pohledu penetrace na trhu. To neznamená, že konkurence a místo pro další ekosystém na trhu není. To, že WP je otřesná platforma je tvůj subjektivní názor, který ti zase svým subjektivním názorem mohu vyvracet, ale to by byla diskuze o ničem, vzhledem k tvému přesvědčení.

   Penetrace na poměrně dost jednoznačném trhu a poli, kde se prdí jeden Android za druhým je poměrně těžká a když se do toho v podstatě opřel jen jeden výrobce, tak je jasný, že je to hodně těžké dosáhnout většího celosvětového zastoupení, ale pořád to jsou miliony uživatelů ;)

  • A ano, Apple je sice sám a má větší podíl zastoupení na trhu, ale to je dáno taky tím, že byl první kdo změnil svět chytrých telefonů.

  • To není ani náhodou tím, že Apple byl prvním, co něco změnil. Je to tím, že má movité stádečko, kterému nevadí každý rok kupovat nový mobil, ze kterého má Apple velkou provizi. Má prostě jméno, to Windows Phone zkrátka nemá, což dokládají špatné prodeje a majorita vlastníků nejlevnějšího modelu, ze kterého má MS nula nula nic, nebo třeba i ztrátu.

  • Je to dané hlavně tím, že změnili trh s chytrými telefony. To další je až druhotné. Udělal to ten WOW efekt při uvedení a upřímně tohle se Applu nedá odpárat, tohle udělali prostě parádně.

   Windows je jeden z nejznámějších brandů, přesto se Windows Phone nedaří. Určitě v tom není jméno, to si nemyslím.

   O L520 bych spekuloval, protože její výrobní náklady se musejí pohybovat na nula nula nic, takže zisk na nich asi nějaký určitě bude.

  • Xzeit (neregistrovaný)

   Taky by sis měl uvědomit, že před androidem tady vládl Symbian, který byl vlastně jenom na Nokiích a který bohužel běžel na moc slabém HW….pak se objevil Android dostupný všem výrobcům mobilů a to byl zlom….dneska už má skoro každý smartphone a většinou s androidem…

  • Martin P. (neregistrovaný)

   To Maxxz: Tak smartphony rostou, ale to tempo není takové. Rozhodně myslím, že žádný výrobce si nemůže nárokovat 3/4 trhu s features telefony. Důvod je ten, že velká část telefonů je firemním prostředí a ze strany zaměstnavatele není důvod proč řadovému zaměstnanci dávat smartphone.

   Pokud teď Nokia odstřihne platformu S40 a část Nokia X je dost naivní čekat, že zákazníci sáhnou automaticky po Lumině i kdyby za stejnou cenu.

   Osobně myslím, že prodeje jsou vždy v jistých vlnách a ž na počátek a ukončení prodeje . To bude na začátku spíše progresivní charakter a konec degresivní.

   Musíte vycházet z toho, že lidé už nějaký telefon pravděpodobně mají a tak poptávka není tak agresivní jako kdyby neměli žádný.

  • XZEIT: Symbian dlouho mohl používat pod dohodou nebo licencí každý výrobce, před uvedením Symbian ^3.

   Měl jej namátkou třeba Samsung u modelu Omnia HD i8910, Sony Ericsson Satio a Vivaz, ale většího rozšíření pod jinými výrobci se nedočkal. Po příchodu Symbian ^3 Nokia změnila licenci nebo tak a už pro ostatní otevřený nebyl.

  • MARTIN P.: Určitě netvrdím, že tempo je vražedné, ale prostor určitě je, trh smartphonů stále roste.

   Ostatně pokud Lumie budou sahat do cen padajících až k hranici Feature phone, pak i ve firemní sféře bude zájem. Toho by L530 mohla dosáhnout, později.

   Ale samozřejmě je to složitější.

  • Ano trh roste a prostor stále je… Stačí si udělat obrázek z toho, kolik je denně aktivovaných telefonů s Androidem nebo kolik toho prodá Apple+Samsung třeba za jeden kvartál :-) Pořád budou tací, co budou ochotni zaplatit a závistivé kecy typu iOvce bla bla… Každý výrobce si může vychovat své ovce, jen ne každý to umí :-D

  • Petr (neregistrovaný)

   nesváděl bych to na to že Apple byl první, vždy to má svou životnost a u tlefonů se mnoho uživatelů už po roce dívá co by si koupili novýho, případně po dvou když jim vyprší smlouva. Tak proč stále sáhnou po iPhonu případně Androidu – ano je to i zvyk, ale také to že se MS ani jednou neporařilo v uživatelích ten wow efekt vzbudit aby si řeklo „wow můj další telefon bude s Windows – tohle prostě musím mít“… to je škoda. A poslední dobou mi připadá jako by na to MS dokonce i rezignoval a už je implementoval to co jim tam chybělo… tohle prostě MS nezvládl, a na poli mobilů totálně zaspal, já dříve používál WM a nedal jsem na něj dopustit. Pak přišlo něco lepšího tak jsem šel dál, nejsem zatížený značkou. Ale když mi MS nedá žádnou přidanou hodnotu, proč bych měnil platformu… a hlavně o tom to je, a to jsem zatím nezmínil žáden zápor té platformy.

  • PETR: Ono je to těžko sporné, vybudoval si kolem sebe prostě velkou vývojařskou základnu, byl prvním kdo přišel a změnil něco. Zisky z aplikací jsou snad na iOS stále větší než na Androidu, který má daleko větší zastoupení na trhu. Ta platforma je celkově zajímavější pro vývojáře než Android, což je dost zajímavé.

   Přidanou hodnotu ? To je sporné, pro mě je přidaná hodnota to, že telefon funguje správně a tak jak má, tuto přidanou hodnotu jsem od žádného Androidu zatím nedostal. A to nemluvím i dalších záporech této platformy.

   Tím jsem ti chtěl jen říct, že zápory jsou všude, 100 lidí 100 chutí, bohužel MS se zatím nebylo schopné nijak prosadit (odlišit ano), možná je to špatný marketing, možná chybí jiný obří výrobce co bude WP podporovat, možná je to chyba prodejců, protože radši doporučí vždy Android i běžným uživatelům co si sotva budou instalovat tisíce app, možná pomalost v implementaci funkcí, nicméně i s takto malým zastoupení začíná být relativně zajímavou platformou pro vývojaře a aplikace jsou a přicházejí stále nové.

  • Pavel (neregistrovaný)

   „možná je to chyba prodejců, protože radši doporučí vždy Android i běžným uživatelům co si sotva budou instalovat tisíce app“

   Přesně tak.. Nedávno jsem byl v T-mobilu poradit se ohledně nového telefonu a řekl jsem, že chci Lumii 925. Paní hnedka že jsem si teda vybral, že je to „osekaný“ at se podívám do jejich časopisu s aplikacema jak je to „Osekaný“.. A nazávěr mě rozesmála věta: „Víte že to je Windows Phone.“… Prostě prodejci mají nadiktováno to, že z Androidů mají největší zisky a když tam pak příjde nerozhodný „stařík“ a oni mu vrazej do ruky Android tak je jasný že je poslechne, protože o tom nic neví…

   To taky vystihuje to, že na vyzkoušení tam mají 30 smartphonů a 1 „starou“ Lumii….

  • Jistě že to není chyba prodejců… Dřív byla na každém rohu Nokia, teď je to Samsung. Za pár let tam třeba budou Čínští obři např. Huawei. Každý výrobce má právo být tím V.I.P. Jen si to zaplatit, tedy pokud je z čeho :-D

  • Dave (neregistrovaný)

   Windows phone bol sice predstavený v roku 2010 ale predaje začali až koncom 2010, začiatkom 2011..Ďalsia vec je že licenčný poplatok na výrobu wp mobilu bol 15 dolarov na kus. Android len 0.76 dolarov. Z pohladu výrobcu je teda zaujimavejši android, pretože nanom daleko viac zarýžuje. To sa ale tento rok má všetko zmenit pretože tie podmienky su už v podstate rovnake, myslim že u wp je to už tiež necelý dolár. Osekáne, neosekane ale z pohladu bezpečnosti je natom určite wp natom lepšie ako android, ahoj…

  • Martin P. (neregistrovaný)

   To Maxxz: Ve firemní sféře není zájem pro řadové zaměstnance dávat smartphone, o ergonomii nemluvě.

   Takže muže Lumina stát třeba stejně jako nějaký zástupce C-xx , nebo Asha xxx . Ale firma se poohlédne po dumbphonu jiného výrobce, protože smartphone prostě má mít až nižší nebo střední management. A né řadový zaměstnanci.

   V tomhle mají prodejci moc velké oči. Myslí že smartphone a připojení na net a do cloudu budou mít „všichni“. Není pravda, ani na služební PC v mnoha firmách všichni zaměstnanci nemají přístup k internetu. Protože to není třeba, s mobily to je to samé.

  • To je obří spekulování samozřejmě, ale doba dumbphonů pomalu a jistě skončí, nebude pak snad firma říkat řadovým zaměstancům ať volají z okna, nebo ano ?

  • Martin P. (neregistrovaný)

   To není spekulace , pracuju v korporaci s několika tisíci zaměstnanci a nic s WP sem jako pracovní nástroj nesmí. Protože cloud a protože to nemá mechanickou klávesnici.

   Uznávám, že asi bude rozdíl pojišťovna a třeba výroba plynových turbín. Jenže pokud úředník v pojišťovně má sedět na zadku a dělat práci na počítači , nemusí z pohledu zaměstnavatele ani dostat mobil. Protože práce = je tam kde je pevná….

  • Všechno co říkáš pomalu umíra ale.

   Cloud určitě budoucnost je a jednou na to přejde asi každá firma.

   Mechanická klávesnice už taky bude asi brzy minulostí, pokud se nějak výrazně BB nerozjede a neprodá zase desítky milionů kusů.

   Chápu to, že někde to prostě zatím nechtějí, ale ta doba prostě přijde.

  • Martin P. (neregistrovaný)

   Jenže důvody jsou čistě praktické. Řidiči, obráběči skladníci, technici, údržba atd… na volání využijí lépe mechanickou klavesnici. O tom, že by cpaly data do veřejného cloudu nemluvě.

   Cloud ano ale vnitro firemní jenže o tom si dnes u WP zatím můžeme zdát , stačí když víme jak to bylo s podporou VPN.

  • Pavel (neregistrovaný)

   a proto tu jsou již takzvané „chytré asistentky“ typu Cortana,Siri,S voice… Stačí říct komu chceš volat a nepotřebuješ to klikat ;) (Samozřejmě nemají podporu tolika zemí, ale to se časem změní)

  • Martin P. (neregistrovaný)

   Pavel: Tak to by podporu museli dostat nižší modely a dotyčné asistentky by museli být offline. Protože data jim zaměstnavatel platit nebude.

   Jinak časem změní… jak dlouho tu máme Siri?

  • Lister0 (neregistrovaný)

   To Martin P.: Jak může být trh nasycený, když se telefony mění co pár let? MS nevydal žádné nové Lumie, to je celý problém. Moc se s těmi zařízeními patlají a noví partneři taky nic nepředstavili. Až budou telefony, bude mít možnost WP zase růst. No už aby to bylo, to ticho je už fakt trapné.

  • Martin P. (neregistrovaný)

   To Lister0: Právě protože ty telefony mění. Celkový součet tolik nestoupá , víc dochází k výměně 1:1 tedy za nějaký starý jeden nový.

   Potencionálně by telefony mohli ještě růst v Asii, Africe, jižní střední Americe… jenže. Kupní síla u nich je taková že nemaj ani na čistou vodu . Tak otázka jestli bude priorita nový smartphone.

 4. Kolousek001 (neregistrovaný)

  To že zařízli veškeré „hloupé“ telefony je prostě debilita. Tenhle trh s egment je pořád obrovskej a Nokia dělala vždy výborné telefony. Navíc tyhle typy telefonů už skoro nikdo nedělá namátkou sem kouknul na Alzu a jsou tam nejvíc jen Nokia, Samsung, Alcatel … z čeho si má pak člověk vybrat? Samsung? Radši smrt.

 5. cateye (neregistrovaný)

  Presne, obyčajné tlačidlové telefóny sú niekde a pre niekoho jednoducho nenahraditeľné. Stále je obrovské množstvo ľudí, čo im stačí zavolať a poslať sms, na nič iné mobil nepotrebujú a dlho potrebovať nebudú. Smartphone je im absolútne na nič. Ale on na to niekto príde, že začne vyrábať konečne obyčajné mobily s dlhou výdržou, kto nik iný mať nebude a potom sa pekne nabalí. Vždy vyrábaj to čo iní nevyrábajú a ľudia to pritom chcú. To je zaručený úspech a určite to niekoho niekde napadne.

  • Bublina (neregistrovaný)

   Ano, to je přesně má žena. Už nějaký čas se ji pokouším přesvědčovat o skvělé funkčnosti smartfonů s dotykovými displeji, ale drží se zuby nehty svého starého, asi pětiletého Sony Ericssonu a odmítá vzít na vědomí chatovátka typu Viber, WhatsApp nebo FB Messenger. Stále posílá tvrdošíjně SMSky a hlavně neustále telefonuje. Android ji deptá, nebere ji ani iOS. WP je jedniný systém, který by ještě dle svého vyjádření možná časem vzala na milost. Přijde jí uživatelsky nejjednodušší a nejpřímočařejší.

 6. su to len telefony hosi..nie vase pera ;)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).