Domů » Bleskovky » Microsoft přemýšlí nad budoucí monetizací Windows: Nový model oznámí na začátku příštího roku

Microsoft přemýšlí nad budoucí monetizací Windows: Nový model oznámí na začátku příštího roku

Jak prodávat systém Windows? To je otázka, kterou bude v následujících měsících Microsoft řešit. Konkurenční boj na poli malých tabletů a mobilních telefonů letos přinutil redmodnského giganta licencovat svůj systém pro výrobce těchto zařízení zdarma, dokonce se objevily spekulace, že by zdarma mohl být i upgrade na Windows 10. Tento model by však byl pro Microsoft dlouhodobě neudržitelný.

  

Provozní ředitel Microsoftu Kevin Turner minulý týden na konferenci Credit Suisse Annual Technology neskrýval své nadšení z nástupu levných tabletů s Windows poté, co si Microsoft přestal účtovat poplatky za licencování systému. Zároveň však uvedl, že Microsoft nehodlá udělat z Windows ztrátový produkt jen proto, aby posiloval svůj tržní podíl. V Redmondu hledají cesty, jak používání vlastního systému zpeněžit a to včetně zařízení, na nichž Microsoft licencováním systému nevydělal, přičemž je v plánu zapojení některých služeb.

  

Šušká se o tom, že by v budoucnu mohl být zdarma základní operační systém a platilo by se za jednotlivé funkce. Podobný model si letos Microsoft vyzkoušel na kancelářském balíku Office pro Android a iOS, kdy základní paleta funkcí je zdarma, plnohodnotné využívání však vyžaduje předplatné Office 365. O detailech monetizace Windows plánuje Microsoft hovořit počátkem příštího roku. Dočkáme se předplatného Windows 365?

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

17 komentářů

 1. Johny (neregistrovaný)

  Tak o tom, že Microsoft zavede ppm systém vůbec nepochybuju. Jedinou otázkou je KDY a jestli tomu tak bude předtím, než vzedme svůj vliv Google, který zatím jen nesměle vystrkuje anténky.

 2. Mary Jo Foley tvrdí, že Win10 bude možno posledný Win, ktorý bude číslovaný, resp. posledná „veľká“ verzia OS. Ďalej sa údajne pôjde formou aktualizácií, podobne ako u OSX. Možno MS zavedie poplatky za „väčšie“ aktualizácie, prípadne naozaj zavedie časové licencie ako píše Johny vyššie.

 3. Mr. Arakin (neregistrovaný)

  Nechci redmondstim radit, ale tohle meli mit davno vymyslene. Jenom to poukazuje na bezradnost, ktera po fiasku s W8 a WP8 v Microsoftu panuje. Popravde me to netesi, protoze z tohohle kouka pekna bejkarna, kterou nam bezpochyby naserviruji. Nu coz, vydrzel jsem bez problemu osm let s wxp, vydrzim dalsich 8 s W7.

  • cudzinec11 (neregistrovaný)

   To sa ti povie, pokial mas pocitac len na zabavu, ale ak bude aj na pracu, donutia uz nejakym sposobom vsetkych platit za windows kazdy rok a to by bol pekny podraz, doteraz clovek kupil pocitac a mal v nom windows aspon na 3-4 roky v cene.

  • Johny (neregistrovaný)

   Cudzinec11: no jak vidím, jak přecházejí ostatní společnosti na tenhle model, tak se můžem připravit na to, že jestli si teď zaplatil za 3-4 roky 2500 za jednu licenci, tak teď tě to v přepočtu vyjde tak na 4000-5000 a budou se tě snažit uchlácholit službama navíc. Takže počítej s cloudem, nějakým základem MS Office a kecama o aktualizacích. Pak naprostý zbytečnosti jako nějaký gamehuby a podobný kraviny o který nikdo nestojí a testujou jen trpělivost uživatele, pardon, taková ta střelba coby kdyby ho to bavilo. Ta cena je jen spekulace, protože 5 dolarů měsíčně se podle mě bude zdát MS málo.

  • cudzinec11 (neregistrovaný)

   Vsak prave, ak by bol windows iba z cloudu, tak by to bola neskutocna nehoraznost, clovek potrebuje windows, office, niekto aj adobe produkty, to bude pekne vypalne kazdy mesiac, snad sa to bude dat nejako obijst…

  • To že to nemají dávno vymyšlené je taky jen spekulace autora…

  • FlowerPOwer (neregistrovaný)

   „Nu coz, vydrzel jsem bez problemu osm let s wxp, vydrzim dalsich 8 s W7.“

   :DD ne asi

 4. Toto je článok od niekoho, kto naozaj pozná MS.

  [odkaz]

  • Mr. Arakin (neregistrovaný)

   Ano, tento clanek potvrzuje mou obavu a utvrzuje me v presvedceni, ze zrejme az do roku 2020 budu spokojenym uzivatelem Windows 7. Pak se uvidi…

 5. bzum (neregistrovaný)

  já bych z toho zase takové obavy neměl. Protože pokud nechtěj aby je konkurence zlikvidovala tak budou muset minimálně hodně dlouho zůstat u stávajícího modelu. Tzn. na malé zařízení jako mobily a tablety zdarma a na pc poplatek. Jinak se můžou těšit že ostatní firmy tohohle využijou a pokusej se dostat před MS. Ta snaha tam je a jen čekaj na zaváhání MS.

  • jirxu (neregistrovaný)

   by mě zajímalo jaká konkurence je může zlikvidovat na poli desktopových OS, ktyž tam mají prakticky monopol…:D:D

 6. lexx01 (neregistrovaný)

  S ohledem na to, že 90% naší firmy má na desktopu puštěného klienta SAPu a jen si odskakuje podle potřeby do Outlooku, Wordu nebo Excelu … stačí pokud se stejná funkcionalita spolehlivě převede třeba na Chrom OS a ten stávající dojící „MS model Select licencí“ se může jít klouzat …..

  • jirxu (neregistrovaný)

   napište to googlu nebo jine konkurenci…evidentně je díra na trhu:D

   ….

   to je jak říct, že stačí vymyslet spalovací motor na vodu a těžaři a pumpaři se můžou s těma cenama jít kouzat:D

  • lexx01 (neregistrovaný)

   Zrovna letos v létě mi v IT oddělení ukazovali desktop s Linux Mint, Libre Office … a testovali ho v prostředí naší firmy. 3/4 věcí fungovaly, i když používat pouze webová rozhraní pro SAP a MS Exchange není zrovna extáze ergonomie ;-) Office dokumenty +/- dobrý, akorát občas se hnutý formátování, takže jediné co nešlo bylo active directory…

   Fakt už jsme tak blízko motoru s pohonem na vodu …? :o)

  • jirxu (neregistrovaný)

   No jelikoz má MS na trhu vice něž 90% (PC) tak je možná blíže ten motor na vodu, než nějaký jiný OS na PC….

  • Bublina (neregistrovaný)

   3/4 věcí fungovaly. To je právě ono. Žádný pokrok. Před lety jsem měl doma nainstalováno na PC 5 OS, laboroval jsem s Linuxem a už tehdy to bylo v tomto stavu. Nějak se to na doma použít dalo, LibreOffice, OpenOffice,… Jenže to furt nebylo ono. Evidentně se nic nezměnilo a pro firemní prostředí to je obtížně použitelné. Pouze na něco. :-(

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).