Microsoft přemýšlí nad budoucí monetizací Windows: Nový model oznámí na začátku příštího roku

Jak prodávat systém Windows? To je otázka, kterou bude v následujících měsících Microsoft řešit. Konkurenční boj na poli malých tabletů a mobilních telefonů letos přinutil redmodnského giganta licencovat svůj systém pro výrobce těchto zařízení zdarma, dokonce se objevily spekulace, že by zdarma mohl být i upgrade na Windows 10. Tento model by však byl pro Microsoft dlouhodobě neudržitelný.

  

Provozní ředitel Microsoftu Kevin Turner minulý týden na konferenci Credit Suisse Annual Technology neskrýval své nadšení z nástupu levných tabletů s Windows poté, co si Microsoft přestal účtovat poplatky za licencování systému. Zároveň však uvedl, že Microsoft nehodlá udělat z Windows ztrátový produkt jen proto, aby posiloval svůj tržní podíl. V Redmondu hledají cesty, jak používání vlastního systému zpeněžit a to včetně zařízení, na nichž Microsoft licencováním systému nevydělal, přičemž je v plánu zapojení některých služeb.

  

Šušká se o tom, že by v budoucnu mohl být zdarma základní operační systém a platilo by se za jednotlivé funkce. Podobný model si letos Microsoft vyzkoušel na kancelářském balíku Office pro Android a iOS, kdy základní paleta funkcí je zdarma, plnohodnotné využívání však vyžaduje předplatné Office 365. O detailech monetizace Windows plánuje Microsoft hovořit počátkem příštího roku. Dočkáme se předplatného Windows 365?

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku