TOPlist

Microsoft předběhl Google! Do mobilů dostal umělou inteligenci

microsoft aplikace mobil apps smartphone
  • Microsoft vylepšuje Bing ve svých mobilních aplikacích
  • S umělou inteligencí si popovídáte přímo z domovské obrazovky svého telefonu
  • Bing vám také prohledá webové stránky a doplní chybějící informace

Už je to více než 100 dní od chvíle, kdy Microsoft představil novou generaci vyhledávače Bing poháněného umělou inteligencí. Od svého uvedení ušel nový Bing pořádnou cestu – každým týdnem čím dál víc rozšiřuje svoji uživatelskou základnu a počet vyřízených požadavků, kromě toho pro něj Microsoft připravuje spoustu vylepšení. Redmondští navíc nevyvíjí Bing pouze ve webovém rozhraní, ale postupně jej integrují i do spousty mobilních aplikací. V tomto týdnu byla oznámena pořádná várka novinek, které se postupně objeví v aplikacích Bing, SwiftKey, Edge nebo Skype.

Vyhledávač Bing

Mobilní aplikace Microsoft Bing bude už brzy obohacena o widget, který si majitelé Android nebo iOS zařízení mohou připnout na domovskou obrazovku. Widget bude mít podobu vyhledávacího řádku, do kterého půjde zadávat dotazy psaním textu, skrze ikonku mikrofonu se pak budete moci ptát hlasem.

Další novinkou v aplikaci Bing bude možnost plynule přecházet v jednotlivých konverzacích mezi zařízeními. Na počítači si například budete moci vygenerovat recept na oblíbený pokrm, a pak si v obchodě přečíst seznam potřebných ingrediencí, popřípadě se v pokračovací konverzaci dotázat na možné alternativy u jednotlivých surovin.

Poslední novinkou je vylepšení hlasového a vícejazyčného chatu, zejména pro neanglicky hovořící uživatele, kteří si nově mohou vybrat různé jazyky a hlasy podle potřeby.

Klávesnice SwiftKey s AI

Nový Bing se před nedávnem dostal i do mobilní klávesnice SwiftKey. S novým updatem tato klávesnice dostává podporu funkce Compose pro generování textů na základě uživatelových požadavků – vybrat si lze délku textu, tón a formát. Namísto složitého přemýšlení tak stačí klávesnici požádat o napsání emailu nebo článku na konkrétní téma a ona to provede za vás.

Součástí klávesnice SwiftKey se rovněž stane překladač poháněný umělou inteligencí napříč širokou spoustou světových jazyků.

SwiftKey také dostává nové tóny – vtipný a zábavný. Vaše zprávy tak mohou dostat zcela jiný nádech než u současných tónů profesionální, ležérní, zdvořilý a společenský.

Prohlížeč Microsoft Edge

Vylepšení se nevyhnul ani prohlížeč Microsoft Edge, ve kterém lze umělou inteligenci využít k práci s obsahem na otevřené webové stránce. Můžete si například prohlížet recept na jídlo a zeptat se Bingu, jaké víno by se k němu hodilo. Pokud budete mít otevřený dlouhý text, můžete Bing požádat o jeho shrnutí do několika kratších odstavců.

Edge se také naučí doplňovat kontext pro uživatelem označený text – pokud vám u něčeho chybí souvislosti, stačí označit text na webové stránce a požádat Bing o dodatečné informace.

Komunikátor Skype

Do multiplatformního komunikátoru Skype Microsoft dodá možnost používat umělou inteligenci ve skupinových chatech. Pokud například s přáteli plánujete společnou dovolenou, můžete Bing požádat o doporučení některých zajímavých míst, hotelů apod. Přímo z konverzace lze oslovit Bing napřímo, a to jeho označením @Bing – ani jej nemusíte mít v kontaktech.

Další nové funkce

Na mobilech i počítačích bychom se měli v příštích týdnech setkat i s dalšími novinkami. Mezi ně patří bohatší odpovědi, které mohou zahrnovat grafy, videa lepší formátování, nebo schopnosti pro sdílení na sociálních sítích. Brzy bychom se také měli dočkat historie konverzací, která bude ukládána a synchronizována napříč všemi zařízeními připojenými k jednomu účtu.

Microsoft slibuje spoustu dalších nových funkcí, především pak pro vývojáře, kteří budou moci zapojit umělou inteligenci i do svých aplikací a her. O tomto tématu bude více pojednáno na blížící se konferenci Build, která se uskuteční mezi 23. a 25. květnem.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku