Domů » Bleskovky » Microsoft potvrdil, že nové vlajkové lodě čekají na Windows 10. Současné dlaždice se dočkají vylepšení

Microsoft potvrdil, že nové vlajkové lodě čekají na Windows 10. Současné dlaždice se dočkají vylepšení

Na dnešní tiskové konferenci představil Microsoft dle očekávání dvojici levných Lumií, zájemci o první vlajkovou loď nebo alespoň zařízení vyšší třídy s praporem redmondského giganta tak musí ještě nějakou chvíli vydržet. První vlajková loď má podle Microsoftu připlout společně s Windows 10, na MWC to potvrdil ředitel marketingu mobilní divize Neil Broadley.

  

Je to poměrně logické, současná mobilní Windows mají velmi omezenou podporu hardwaru, z novějších čipů podporují jen Snapdragony z řad 200, 400 a 800 od Qualcommu. S nejvyšším modelem má Microsoft aktuálně v nabídce dva telefony – Lumii 930 a 1520, a zřejmě by nedávalo smysl vyrábět další telefon se stejným hardwarem, ačkoliv v low-endu má v nabídce podobně vybavených telefonů nepřeberné množství.

  

Qualcomm již na začátku letošního potvrdil, že Microsoft se chystá použít jeho vlajkový čipset Snapdragon 810, tudíž je vysoce pravděpodobné, že nový vrcholový model Microsoftu bude pohánět právě tento čip. Na MWC byla navíc oznámena podpora nového procesoru Intelu Atom x3. Novou vlajkovou loď očekáváme někdy v létě letošního roku, ačkoliv ochutnávku by mohl Microsoft poskytnout již příští měsíc na konferenci Build.

  

Ještě před Windows 10 zřejmě přijde balíček GDR2 pro Windows Phone 8.1. Ten je již obsažen v dnes představených telefonech a kromě novinek pro výrobce telefonů má přinést pár nových funkcí pro spotřebitele. Nepřehledná nabídka nastavení má být ještě před příchodem Windows 10 roztříděna do kategorií, mezi kterými bude možné rychle se přepínat.

  

Systém také umožní přidělovat jednotlivým aplikacím práva, můžete tak jednoduše zakázat Facebooku přístup k vašemu kalendáři apod. Přijít má také podpora Bluetooth klávesnic, čehož může využít nově představená klávesnice Microsoft Universal Foldable Keyboard.

 

Zda a případně kdy dojde k uvolňování aktualizace GDR2 na současné telefony, je prozatím velkou neznámou.  

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

35 komentářů

 1. To udělování práv je super, ale zajímalo by mě jestli to nebude mít vliv na stabilitu aplikací.

  • ler (neregistrovaný)

   Přesně tak, přinese to spoustu problémů vývojářům a stávající aplikace budou potřebovat upravit.

   Dnes totiž nainstalováná aplikace automaticky počítá s těmi právy, která ji byly povoleny při instalaci (kromě polohy).

   Když se toto najednou změní, bude s tím spousta problémů.

   Když už to chtějí přidat, měli bu to udělat až s Win10

  • borix (neregistrovaný)

   Není možné, že by s tím v MS počítali a měli nějaké řešení?

  • Možné to je, ale v tom případě by mě ten způsob řešení zajímal.

  • Na iOS to bylo pred lety tak, ze po spusteni aplikace na novem OS musela tato znovu zazadat o vsechna prava. iOS si tedy vynutil spusteni, jako by to bylo prvni spusteni aplikace po nainstalovani.

  • * Predpokladam tedy, ze to bude podobne.

 2. Hehe, kdo mi to tu nalejval do hlavy, že MS má pro hiend OS už dlouho?:)))

  • torong (neregistrovaný)

   A nemá snad? hi-end pro 8.1 je teď 930. Jaký by mělo smysl uvádět nový hi-end, když za chvíli bude nový OS? Jen proto, že mainstream users očekávají nový telefon na nějakém veletrhu? Ne každý potřebuje nový telefon co půl roku, aby si nepřipadal trapně.

  • borix (neregistrovaný)

   UNI: Nebuď trapnej.

  • No, 930 nemá Glance Screen (a tedy naprosto žádnou notifikaci zameškaných hovorů nebo došlých SMS a mejlů), nemá slot na SD kartu.

   MS ostatně už přiznal, že všechny funkce W10 budou podporovat až dosud nepředstavené telefony, takže na nákup Lumie je ještě čas.

  • torong (neregistrovaný): Tos nepochopil, MS nemá OS pro hiend adekvátně k aktuálnímu trhu, proto celou dobu tvrdím, že se čeká na W10. Proto se stále čeká, kdy MS představí nějaký zajímavý HW, sám říká to samé co uni:)

   Jenom se mnou se mají lidi potřebu hádat, s MS ne (asi):)

  • borix (neregistrovaný)

   UNI:

   S tebou nikdo nemá potřebu se hádat, jen ty neustále máš potřebu rejpat (většinou mimo mísu). Seš jak majitel VW, co pomlouvá Fordy.

   Highend je nějaká představa něčeho, co se řeší zejména u androidů. Pak všichni tihle blázni běhají se svojí es pětkou a měří si pindíky se všemi ostatními. Nevím proč všichni mají potřebu si obhajovat vlastnictví. Já ti jednoduše řeknu, že pro mě je jakýkoli highend od androidu nedostačující a to je taky důvod, proč jsem ho vyměnil za WP. Někteří mi tu připomínají dobu před pár lety, kdy jsem používal android a vždycky se do mě obul nějakej iPhoňák, kterej tvrdil, že je pro mě iPhone lepší.

  • UNI: Ano, toto dokonce tvrdil člověk, co mě tu nedávno pičoval a napadal za to, jak jsou dlaždice dokonalé a super a jak by je MS neměl vylepšovat a bláblá a najednou? I sám MS asi vycítil, že je potenciál dlaždic vyšší, než přání zdejší expertů na SM.

   Borix: Co ty jsi to za týpka prosimtě. Mi to připadá, jako by mceza/Lerion změnil nick. Jo a mimochodem, 930 není highend, je to mezimodel, htcjirka to říkal, a ten má vždycky pravdu.

  • borix (neregistrovaný): Ale houby, píšeš naprosté nesmysl. Hiend je ve smyslu nejvyšší nabídky daného výrobce, to s Androidem, WP, iOS apod. nemá samozřejmě cokoli společného, natož to křížem srovnávat.

   A nějaké obhajování apod., to už se vůbec dostáváš mimo téma (zajímavé, o kousek výše jsi mě nařkl z mimo mísy….).

   Téma je: představení vyšších modelů je podmíněno dostupností W10, přesně jak říkám a jak to dává smysl. Ale plno lidí se kolem toho umí hádat, nepochopitelné…

  • borix (neregistrovaný)

   2 dva géniové: Píšu to hlavně v souvislosti s hovadinou, co napsal UNI: „Hehe, kdo mi to tu nalejval do hlavy, že MS má pro hiend OS už dlouho?“, což je sice reakce vyvolaná dalším bláboličem, nicméně nepravdivá a celkem i trapná.

   Highend je definován čím? Asi to nebude obecně počet jader, velikost paměti, použité materiály… Bývají to nejdražší modely (i když pozlacený lowend s diamaty pro ženy by to taky nesplňoval). U androidu to taky nejsou telefony vždy nejlépe vybavené – většinou jde o nějaký rozumně dostupný model, dostatečně levně vyrobitelný a bez výrazných omezení, aby se marketingově mohl zveličit a prodávat dostatečně draze.

   U iOS je highend a lowend co? Když budeme polemizovat – u WP je highend HTC M8 a Lumia 930 a nějaká 15něco. Tak to prostě je. U lumie 930 bych našel spoustu věcí ke kritice, což neznamená, že kdyby tenkrát nokia nedělala tolik kopanců, tak nemohla být 930 mnohem lepším telefonem (momentálně se zdá že MS to dává trochu do kupy, tak uvidíme jestli to dotáhne). Jednoduchý fakt – ať definuješ highend jakkoli (nezaujatě), současný WP na něm běžet může. Ale je mi jasný, že si realitu zase trošku přiohnete a navzájem se pěkně doplníte.

  • borix (neregistrovaný): Hele, já ti to zkusím zjednodušit (fakt jsem netušil, že se budeme bavit o definic hiend-vrchol nabídky). Koukni na trh, cenové rozpětí 2-20k (bez ohlížení na vyšší cenu za kapacitu). Vcelku snadno by ti mělo dojít, kde se pohybuje vrchol nabídky, hiend. Radši napovím, k 20ti tisíc. Tam je hiend. Tam MS zdaleka není, nemá čím, nemá OS. Takový hiend nemá prostě potíže typu „nejde k tomu připojit BT klávesnice (viz. avizované v Update II) atd. WP8.x prostě nemá šanci obsluhovat hiendový přístroj, tak, jak je vnímán trhem dnes. Proto stále platí (a i MS to přímo říká, pro některé guru a přesto plemizují:/ ), že WP hiend nabídka potřebuje a čeká na W10. A místní fanboys s tím prostě nehnou, i přes veškerý mohutný křik.

  • borix (neregistrovaný)

   UNI: Máš nějaký názor. Já mám jiný. Definice parametrů highend neexistuje. Nemůžeš porovnávat ceny, parametry, výbavu (vše jde jen do určité míry). Takže o tom, co bude highend je prostě to, o čem to výrobce tvrdí. WP8.X samozřejmě může obsluhovat higendový přístroj. U Lumie 930 se taky čekalo na WP8.1. Nic proti, ale W10, ať to MS nazývá jakkoli, je pořád jen evoluce WP8. Kdyby to nazvali WP 8.5, tak bys tvrdil to samé? Jednoduše řečeno, kdyby MS rozhodl, že zároveň s L640 představí novou vlajkovou loď, tak by na ní WP8 prostě běžely. (očekávám ještě nějaký řeči ohledně podpory Snapdragon 810 apod., ale oba víme, že to by v případě potřeby nebyl problém).

  • borix (neregistrovaný): Jak mám nějaký názor, se podívej proboha, pod jaký článek přispíváme:) A ano, samozřejmě je to „do určité míry“, nelze vše polarizovat do extrémů. Ale nikdo si nedovolí vzít mainstream a prodávat ho v hinedu (no, Sony se tak chovalo a např. LG Flex…), ale obecně to tak není, trh to prostě vyřadí.

   Dále se pls. podívej, čím jsou nabitý dnešní hiend přístroje + nositelnost), na to potřebuješ vyspělý OS s hromadou API, to WP8.x nemá. W10 přinese především dva významné body, univerzální aplikace a hromadu nových API. V tom WP8. zaostává a to velmi oproti ostatním (především iOS a Android).

   Ale já se prostě nebavím na úrovni (má to ppi a velký displej=hiend, bavím se o tom v trochu jiné rovině…). Proto možná neumíme najít souznění.

  • Ale tady přece nejde o nějaké definice highendů a tak dále, jde uplně jednoduše o to, že MS prostě nechce vydávat do dokončení W10 vlajkovou loď. I přesto, že W10 budou spíš evoluce a ne revoluce, zřejmě je MS považuje za daleko konkurenceschopnější. Jinými slovy prostě současný systém podle MS není hoden toho, aby běžel na nové vlajkové lodi a to nejspíš proto, že prostě nedokáže uspokojit potřeby trhu a uživatelů na téma highend. V tom má UNI pravdu a já nevím, co je na tom k nepochopení.

  • borix (neregistrovaný)

   UNI: Právěže se na úrovni ppi atp. bavíš. Z tvých dojmů vykrystalizovala představa, co je a co není pro tuhle definici podstatné a stejně tak jemnost displeje i podpora dalších procesorů a nějaké konkrétní API nejsou podstatou highendového systému.

   iOS je také postatně omezený, co se týká API a Win10 ve finále budou také – a stále bude kritika, jak jsou omezené. Univerzální aplikace jsou tu dávno a jestli máš dojem, že se změní jejich definice.. bude o něco méně práce sladit appku pro počítač a telefon, ale upřímně např. outlooku se ve win10 celkem děsím.

   Nositelnosti – jasně, že musí být podpora, ale v téhle době jde stále ještě jen o módní vlnu.

   Pokud pokládáš, že WP8 nedokáže běžet na highendu, tak na něm nepoběží ani W10. Každý má své nevýhody (uznávám, že WP 7 byl přiškrcen opravdu hodně), ale to je prostě jejich vlsatností. (Čistě teoreticky by nebyl problém postavit špičkový telefon na starém UIQ nebo WM. Asi by dalo práci implementovat nové technologie, ale na druhou stranu, na současném HW by běhal lépe než android a uměl by toho více :-) ).

  • borix (neregistrovaný)

   MENTY: Jinak. W10 je jen další verzí WP a MS, kromě jiného, chce dost upravit i GUI, tak se soustředí na novou verzi a nechce už dělat novou vlajkovou loď se starší verzí, když novou chce vypustit „co nevidět“. Pokud by se tak rozhodl, mohl novou vlajkouvou loď představit v neděli.

  • borix (neregistrovaný): hmm, asi si nerozumíme (přitom např. dle Menty komentářů se zdá, že vyznívá to co říkám…), tak toho nechce. Někdo z nás asi nevěnuje dostatečnou pozornost.

   Ad WM, proč myslíš, že po příchodu Androidu se nad WM u výrobců tak rychle (byl to fakt fofr) voda? API, to je to oč tu běží. Ano, Samsung nebo HTC vydávalo hezké přístroje (no spíše HTC) s WM, měli v tom dost svého know-how, programovali podporu pro kde co, o čem si letité WM nechaly jen zdát. Ale jak měli k ruce Android, který podporoval nové věci, které definoval prakticky Apple, tak pro výrobce spásná záležitost, mohli se zbavit nákladného vývoje vlastních řešení, samozřejmě, min. široký základ má poskytovat systém, výrobce příp. má řešit nějaké speciality, a ne základní senzory, GUI atd….

  • borix (neregistrovaný)

   UNI: To je přesně úhel pohledu. Android dopadne časem stejně jako dříve palm, UIQ, WM, Symbian. Tenkrát nebylo tím hlavním API, ale „těžkopádnost, zastaralost..“ oproti svěžímu proudu v čele s iOS a nastupujícím androidem, kteřé byly celkem odlišný výtr do plachet. Samozřejmě, přiznávám, že zde byly důležité souvislosti s přechodem technologií (rezistivní displej, atd.).

   Jen chci naznačit, že pokud pokud nedokážeš jednoznačně definovat nějaké objektivní parametry, tak nemůžeš ani objektivně hodnotit, co tam patří (až na zjevné případy, kdy se oba asi shodnem). Uznej, že tvůj příspěvek byl více než zavádějící.

  • borix (neregistrovaný): Já furt nějak nevím, co je zavádějící, ale to je jedno.

  • Nemyslím si, že Android dopadne jako ti předchozí. Android má dominantní postavení, Apple si jede svoje a WP není pro něj konkurence(a nebude). Obráceně jako stolní Windows(neohrožený) Apple si jede svoje a Android(Google) je mimo hru :-)

  • Peete: No, ony před lety WM měly také ne dominantní pozici a jakou pozici má MS s OS nyní, že. Ale rozdílu tu je, zatímco tehdy proti WM nestál nikdo (Palm OS odpískaný), dnes přeci jen Android má protiváhu v iOS a v WP. Jeden žere hromadu peněz na trhu, druhý má stále obrovskou potenciální množinu uživatelů skrze PC, takže Google nemůže spár jako šípková růženka, co tehdy předváděl MS:)

  • :-)

   No tady je zase veselo :-)…

   Tak já Vám řeknu něco k veselosti….

   Chvilku jsem stál u nás v Afině u Mobilpohotovosti a tam mají tlf. pořád zapnutý.

   O.K.

   Lidi chodí zkouší a vždycky slyším… Kur…nebo Sakra jak je kdo slušný to pálí…

   No a hádejte kdo ta nažhavená holka je?

   Ano správně mezi všemi MT ta nejžhavější nějaká Lumia 930…

   Tak až to na Vás přijde, tahle holka je hodně divoká…

 3. Martin (neregistrovaný)

  „zájemci o první vlajkovou loď nebo alespoň zařízení vyšší třídy s praporem redmondského giganta tak musí ještě nějakou chvíli vydržet“

  Zajemci o novou vlajku na WP musi vydrzet, ale take se muzou poohlednout jinde. Tak preju Microsoftu, aby vydrzeli :-)

 4. No mě by hlavně zajímalo, kdy se tedy dočkáme? A taky, jestli je pravda, že MS chystá model s HW klávesnicí?

 5. Ciciak (neregistrovaný)

  Vidim že Nokia 6303 to stále jistí :)

 6. Déjà vu. Něco podobného, jako u přechodu z WP7.x na WP8. Rád bych se mýlil, ale od prvních zpráv, které uváděly, že všechny mobily s WP8.x dostanou W10 se to postupně zužovalo nejprve na všechny Lumie, pak to vypadalo na některé Lumie a teď to vypadá, že stávající Lumie budou ořezány o některé funkce, pokud vůbec W10 dostanou (chápu, HW nemusí umožňovat 100% kompatibilitu, ale pak si MS mohl ty své kecy odpustit…) a plnohodnotné W10 budou mít až nové, dosud nepředstavené Lumie. Takže ne, nemyslím si, že se vyplatí počkat na nové Lumie, ono se nejspíš vyplatí se na ně co nejrychleji vybodnout.

  • Mr. Arakin (neregistrovaný)

   To těm šesti uživatelům WP tady nevysvětlíš. Tohle bylo jasné už od začátku, ale ani jeden to nechtěl slyšet.

  • Co vam dvom je tazke pochopit na tom ze vsetky Lumie s WP8.1 dostanu update aj na W10? Odznelo to aj v prezentacii. To ze nebudu mat vsetky funkcie ktore su obmedzene HW je snad pochopitelne nie? Bude mat snad kazdy Samsung Samsung pay? Asi tazko v plnej funkcii. Ma snad iP5S Apply Pay? Takze to znamena ze ani jeden model nedostal plnohodnotny Android alebo snad iOS a dostali sa do rovnakej situacie ako tomu bolo pri WP7 a WP8? Nie! Staci kus pouzit tu vec co nosite na krku ;)

  • Mr. Arakin (neregistrovaný)

   Tomassx1: o pouzivan hlavy ty radeji nic nepis, chlapce. Vyzniva to z tvych ust velmi komicky…

  • No vidim vidim kto tu je komicky. Mas aj daco vecne k teme? Alebo mas len depky?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).