Microsoft oznámil nárůst tržeb i zisku. Tahounem je cloud, prodeje Surface stagnují

Společnost Microsoft zveřejnila výsledky svého hospodaření za poslední čtvrtletí loňského roku. Redmondští vykázali příjmy 28,9 miliard dolarů (asi 588 miliard korun) a vygenerovali čistý zisk 7,5 miliardy dolarů (asi 152 miliard korun), loni ve stejném období to přitom bylo 25,8, respektive 6,2 miliard dolarů.

Microsoft byl tradičně silný v cloudu, výnosy z něj stouply o 15 procent na 7,8 miliard dolarů, přičemž dařilo se zejména Azure, který se meziročně zdvojnásobil. Počet předplatitelů Office 365 se zvedl na 29,2 milionů, díky čemuž tato služba vykázala o 41 procent vyšší příjmy než ve stejném období v loňském roce. Příjmy ve výši 1,3 miliard dolarů do společné kasy také přispěla služba LinkedIn.

Nás nejvíce zajímá divize osobních počítačů, která zahrnuje výnosy z Windows, zařízení Surface, her, apod. Celkově si divize v příjmech polepšila o pouhá 2 procenta, přičemž příjmy z her narostly o 8 procent, tržby z prodeje licencí Windows narostly o 4 procenta a příjmy z prodeje zařízení Surface narostly o pouhé procento – Microsoft jich údajně prodal méně, avšak za vyšší ceny.

Je evidentní, že Microsoft je v současné době zejména cloudovou a softwarovou společností a hardware je pro ni pouze malým doplňkem. Doufáme však, že na něj redmondští nezanevřou úplně a v letošním roce představí další zajímavá zařízení řady Surface.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku