TOPlist

Microsoft omylem zveřejnil nástroj, který odemkne skryté funkce Windows 11

Člověk pracující na notebooku se systémem Windows
  • Microsoftu unikla interní aplikace k zapínání skrytých funkcí ve Windows 11
  • Podobný nástroj používají kutilové již roky
  • Microsoft si chybu uvědomil a odkaz smazal, aplikace nicméně koluje internetem

Vývojáři Microsoftu o letních prázdninách nelení a vydávají nová testovací sestavení Windows 11 jako na běžícím páse – insideři si tak i v létě mohou hrát s novými funkcemi, které se do ostré verze Windows dostanou později. S vydáním poslední testovací verze Microsoft zároveň spustil další kolo události „Bug Bash“, v níž Insideři formou hry poskytují zpětnou vazbu z testování systému. Tentokrát ale Redmondští neplánovaně vypustili i něco jiného.

Nečekaný a neplánovaný dárek pro Insidery

Microsoft do každého nového sestavení Windows 11 přidává nové funkce – některé jsou vidět na první pohled, jiné mění systém pod kapotou. Řada novinek se do testovacích verzí systému ve skutečnosti dostává mnohem dříve, než je softwarový gigant oficiálně přizná, avšak jsou deaktivované a ani Insideři se k nim standardní cestou nedostanou. Většinou se tak děje v případě, že funkce ještě není zcela odladěná, nebo si ji chce Microsoft odzkoušet na úzkém okruhu testujících v rámci A/B testu.

Pro předčasnou aktivaci těchto skrytých funkcí existuje neoficiální nástroj ViveTool, ovšem není žádným překvapením, že podobný nástroj má i sám Microsoft. Jmenuje se Staging Tool a právě ten mu unikl prostřednictvím aplikace Feedback Hub v rámci spuštění Bug Bash.

Aplikace Staging Tool k odemykání skrytých funkcí ve Windows 11

Staging Tool vypadá podobně jako ViveTool, má podobu příkazového řádku, skrze který lze aktivovat nevydané funkce prostřednictvím jejich ID. Microsoft sice tento nástroj z testovacího sestavení během několika okamžiků odstranil, ale znáte to – co se jednou dostane na internet… Kutilové tak mají novou hračku, se kterou mohou s předstihem testovat chystané funkce, stačí se jen nějakým způsobem propracovat k jejich ID – mnoho z nich se nachází na GitHubu.

Pochopitelně ani Staging Tool, ani ViveTool nejsou nástroje určené do rukou běžných uživatelů, hledání skrytých pokladů ve Windows jejich prostřednictvím je spojené s určitou mírou rizika poškození celého systému.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku