Microsoft odepisuje 7,6 miliard dolarů za akvizici Nokie a propouští 7800 lidí z mobilní divize

Mobilní divize finské společnosti Nokia je koupě, na kterou Microsoft nebude vzpomínat v dobrém. Již na konci dubna prosákly do světa informace, že redmondští prodělávají na každé prodané Lumii a zřejmě celou akvizici Nokie odepíší, nyní se tento akt stává skutečností. Odepsáno bude dokonce více, než mobilní divize Nokie stála – celkem 7,6 miliard dolarů (186,6 miliard korun).

 
Strůjci velké mobilní akvizice: Bývalí ředitelé Nokie a Microsoftu Steven Elop a Steve Ballmer

Ani tato částka však nebude konečná, dalších 750 – 850 milionů dolarů spolkne restrukturalizace společnosti, která byla oznámena před nedávnem. Neúspěšný mobilní byznys bude začleněn do hardwarovo-softwarové divize Windows and devices pod vedením Terryho Meyersona, což sebou ponese nepopulární vlnu propouštění – o místo v Microsoftu přijde téměř 7 800 lidí, převážně z mobilního byznysu.

  

Generální ředitel Satya Nadella v dopise zaměstnancům uvedl, že nová strategie Microsoftu nebude v samotné výrobě mobilních telefonů, ale ve vytváření živého Windows ekosystému, jehož budou nová zařízení součástí. Portfolio budoucích mobilních zařízení má být efektivnější a lépe zaměřené, což rozhodně vítáme – v low-endu je u Microsoftu až příliš těsno, zatímco na vybavenější telefony se stále čeká. Satya Nadella uvedl tři odvětví mobilních zařízení, jimž se bude Microsoft věnovat – telefony pro firemní klientelu, levné smartphony a konečně vlajkové lodě.

  

Microsoft si chce v budoucnu lépe setřídit priority, před nedávnem například prodal technologii svých Bing Map „taxislužbě“ Uber, a reklamní byznys po něm převzala společnost AOL. V důsledku těchto dvou akvizicí opustilo Microsoft 1 200 zaměstnanců, současná vlna propouštění 7 800 lidí se má odehrát do značné míry do konce letošního roku, dokončena má být v horizontu jednoho roku.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku