Domů » Bleskovky » Microsoft nehází Windows Phone 8.1 do žita: Chystá aktualizaci GDR2

Microsoft nehází Windows Phone 8.1 do žita: Chystá aktualizaci GDR2

Mobilní desítky dostane drtivá většina Lumií a z tohoto důvodu se vyrojily spekulace, že se systém Windows Phone 8.1 již žádného updatu nedočká. Zřejmě ale ještě přijde oživení v podobě balíčku GDR2, což naznačují oficiální stránky Microsoftu pro výrobce telefonů. Na nich se objevila dokumentace se seznamem vylepšení pro tento balíček, z logických důvodů však bude méně rozsáhlý než jeho předchůdce GDR1, který do dlaždicového systému přinesl například živé složky a více jazyků pro Cortanu.

  

Nejvýraznější změnou má být funkce Video over LTE pro videokonference v sítích mobilních operátorů. Výrobci mobilních telefonů dostanou možnost definovat uspořádání dlaždic na domovské obrazovce, které se objeví po uvedení telefonu do továrního nastavení, systém bude navíc lokalizován do čtyř nových jazyků. Uživatelé využívající VPN dostanou možnost být neustále k připojeni k privátní síti. Ostatní novinky se odehrají spíše pod pokličkou a běžný uživatel s nimi do styku nepřijde.

 

Vzhledem k tomu, že jsou tyto informace uvedeny na stránkách pro výrobce telefonu, chybí na nich informace o spotřebitelských funkcích systému. Baliček GDR2 bude nejspíše nainstalován na budoucích zařízeních Microsoftu, příchozích ještě před uvedením finálního sestavení Windows 10 pro mobilní telefony. Aktualizace bude pravděpodobně podpořena novým firmwarem, který by rovněž mohl přinést do systému některé nové funkce, k odhalní by mohlo dojít na veletru MWC spolu s několika novými telefony

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

15 komentářů

 1. Nic proti, ale přepínač dat je v centru akcí již od aktualizace Lumia Denim.

 2. Já v programu Preview for Developers nejsem registrován a přepínač dat v centru akcí po aktualizaci Denim mám….

 3. Já bych potřeboval na WP 8.1 oživení v podobě (ne)ovládání „debilního“ kurzoru na klávesnici při psaní resp.opravách textu.

  Raději to mnohdy napíšu znovu.

  Tuto příšernost asi ale vyřeší až W10 :-( .

  • Jo, to mě taky štve, ve WP7/8 to bylo ještě řešené docela dobře, ale v 8.1 je to zhovadilost. V 10 má být ten trackpoint, tak snad bude dobře použitelný.

  • Martin Alexandr

   Mate pravdu ve WP 8.1 je to hrůza snad to opraví nebo snad pomůže ten trackpoint ale v iOS je to hezky řešený napr.

  • Johny (neregistrovaný)

   Menty: já nevim, mě to sra*o i na WP7/8…

  • Tak na sedmičkách člověk ten kurzor aspoň viděl, protože se pohyboval jakoby nad prstem, ale v 8.1, kdo se má jako trefovat do toho špendlíku.

  • Furt je to 100x lepší než na iphonu.. tam je to teprve na rozmlácení telefonu.. nebyl jsem schopen napsat jedinou smsku..

  • Johny (neregistrovaný)

   Royce: to by mi zajímalo z jakýho důvodu :D

  • Je to o zvyku, bohužel to u WP8.1 funguje trochu jinak než na 8, takže se hůře zvyká. Ale pokud ten prst podržíš, tak se nemusíš přesně trefovat na „špendlík“. Taky nesmíš být v modu označování slova.

  • To že to funguje jinak ale neznamená, že to je kvalitativně stejné, jako bylo dřív. Na iPhonu/iPadu je to řešení hodně povedené, ta lupa je super. Je to trochu vylepšená obdoba toho, jak to bylo na WP7/8.

 4. jakub (neregistrovaný)

  Včera jsem nainstaloval podle návodu wmmanii. A to psaní na 10kách je o dost lepší, funguje lépe i oprava a dokonce i to psaní pohybem prstu a kurzor de už chytnout uplně lechce popřípadě použit ten trakpoint ;)

 5. V súčasnosti bude GDR2 najlepšia možnosť z dostupných aktualizacii (vrátane W10)pre Lumie. Zatiaľ žiadne nadšenie z W10. GDR2 bude snáď riešiť preblikávanie displeja.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).