Domů » Bleskovky » Microsoft na podzim vydá Windows 11. A co bude s „desítkami“?

Microsoft na podzim vydá Windows 11. A co bude s „desítkami“?

Když Microsoft před šesti lety představil Windows 10, tvrdil, že se jedná o vůbec poslední verzi Windows v historii. Plány se ale evidentně změnily, neboť před nedávnem jsme se dočkali odhalení nástupnických Windows 11, jejichž finální verze by měla dorazit letos na podzim. „Desítky“ ale budou žít i nadále, jen musí zapomenout na přísun větších novinek, koneckonců poslední větší update do nich dorazil před rokem a půl, od té doby Microsoft vydává pouze drobné servisní balíčky. A jeden z takových má dorazit i letos na podzim.

Windows 10

Windows 10 21H2 dorazí letos na podzim. Co přinese nového?

Microsoft v tomto týdnu vydal v kruhu Release Preview první testovací sestavení podzimního updatu Windows 10. Obsahuje několik drobných vylepšení, kterých si ale běžný smrtelník pravděpodobně ani nevšimne:

 • Vylepšené zabezpečení Wi-Fi pomocí standardu WPA3 H2E
 • Podpora Windows Hello pro firmy bez nutnosti použití hesla
 • Podpora hardwarové akcelerace v linuxovém subsystému (WSL) a Azure IoT Edge pro Linux ve Windows

To je zatím vše, byť se dá předpokládat, že novinek do Windows 10 bude postupně přibývat; dočkat bychom se například měli nového obchodu s aplikacemi, který je součástí Windows 11. Podpora Windows 10 má trvat až do října roku 2025, tudíž se dá očekávat, že podobně velké servisní balíčky budou ještě nějakou dobu vycházet. Na „velké“ nové funkce ale už můžeme čekat pouze ve Windows 11.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

21 komentářů

 1. Držíme si palce, ať nám Windows 11 přinese ne jen změnu označení, ale konečně i finální produkt. 6 let frčet na beta verzi byl zajímavý zážitek, ale už bych rád pracoval na něčem v produkční verzi.
  Nejvíc bych uvítal, kdyby se Windows naučil aktualizovat bez restartu a kdyby po restartu dokázal kompletne obnovit předchozí relaci.

  • Tomu ani sám nevěříš

  • Copak že tomu nevěří,ale ty dva požadavky nezajímají 95% uživatelů:)

  • No, nezajímá to akorát trouby a neumětely, ostatní, kterým aktualizace rozesírá pracovní prostředí každý týden o to prosí už dávno. Já jsem pro, ale tohle se řeší už 20 let a pochybuju, že teď s tím přijdou. Z redmondu už nic dobrého nečekám a taky z nich za posledních 10 let nic dobrého nevylezlo.

  • _qam_ : Tak přejdi na lepší produkt a věčně nepindej. Sám by jsi to neubastlil lépe troubelíne.

  • Tome, ty 2 požadavky zajímají každého člověka, který musí pracovat na PC s Windows 10. Vidím to v práci, kde lidi odkládají restart kvůli nějaké bezvýznamné aktualizaci. Pak ten hypermoderní systém restart vynutí, někdy ho ovšem lidi stihnou přerušit, ale to už Windows stihl vypnout tak polovinu služeb. Například ukončí veškerou synchronizaci OneDrive a SharePoint. Některé Linux systémy zvládají drtivou většinu aktualizací bez restartu, umí ukládat relace a spolehlivě je obnovit. Proč tohle dodnes neumí nejrozšířenější komerční operační systém?!

  • htcjirka: A ty chytrolíne, myslíš, že se dá jen tak ve firmě přejít na jiný OS?

  • htcjirka: Mám změnit práci, protože v MS jsou neschopní idi.oti? Reportujeme jim chyby v různých software neustále, i to, jak to opravit, myslíš, že něco dělají? Škrábou se tam na zadku akorát.
   Zrovna minulý týden byl zajímavý stream, kdy jeden twitch streamer, který streamuje programování jeho hry ukazoval, jak jim reportoval chyby. Na githubu mu odepsali 4 MS cucáci, kdy 3 nevěděli, která bije a ten jeden, co to pochopil, se choval jak velmi arogantní a afektovaný jedinec, který neuznal chybu a udělal z něj blbce. Po půl dni na to tento arogantní jedinec založil issue a vydával to za vlastní nápad. Takhle se slušná společnost rozhodně nechová.
   Jinak ano, na domácím prostředí už jedu na Airu s M1.

  • _qam_: Ne, nemáš změnit práci, máš přejít na lepší produkt. Aha, ono vlastně není kam přecházet…

  • Tak že nemá MS prakticky konkurenci ve firemním prostředí neznamená, že to dělá dobře. To, že nic lepšího není neznamená, že ten Windowsí svrab budu chválit.

  • _qam_: Ne, a co to tedy znamená? Trh rozhodně nebude používat něco, co má lepší alternativu, jen z plezíru. Proč by to kdo dělal.?

 2. „Mám změnit práci, protože v MS jsou neschopní idi.oti?“

  Bude stacit vymenit sysadmina. Kazdy admin co za nieco stoji, nepusti update na prac stanice bez otestovania. Nam bezia xy virtualiek mesiace bez hocijakej aktualizacie alebo restartu. Az kym je dany update ready sa to pusti aj na ostre stroje.

  • Jo, vyměnit sysadmina, protože on rozhoduje o investicích do infrastruktury společnosti, že? Ten většinou pracuje s tím, co má k dispozici. Může navrhnout upgrade, ale ten nemusí být schválen. Nemluvím teď o korporátu, ale o menších společnostech, které nemají tolik prostředků, nebo nadřízený investici zarazí s tím, že ji nepovažuje za důležitou. A zrovna to, čo popisuješ je postup, který je sakra nákladný, jak na vybudování, tak na provoz.

  • Co je nakaladne mat jedno testovacie PC do plusu? Na ktorom vyskusam ci je update okej alebo nie? To ze my mame VDI, nezname, ze to tak isto nemoze fungovat na lokalnych PC. Windows sa da velmi pekne roznymi politikami spravovat (ano, aj tie updatei). To, ze to gamov sysadmin nedokaze, nie je chyba Microsoftu.

  • Na 1 PC stěží otestuješ několik konfigurací, které lidi můžou mít ve firmě (jak HW, tak SW). A přes group policy můžeš konfigurovat kde co, ale na to potrebuješ mít PC na doméně, co vyžaduje nemalé náklady na licence (čistě M365), případně i infrastrukturu (on premise), nebo to bude dělat růčo jedno PC po druhém (holý nesmysl).

  • Tak to je minimum pre firmu aby si takuto infra zabezpecil. Ked na to nema, tak ta firma robi nieco zle, lebo tak isto potom dopada security atd. Cize v tomto pripade by si gam vazne mal zmenit pracu.

 3. Zkusil jsem Windows 11 a vypadá to opravdu dobře. Celý design je přepracovaný, logičtější. Jak to bude všechno pracovat dohromady po uvedení, je otázka, ale protože funguji velice dobře s Windows 10 předpokládám, že budu v klidu pokračovat dál. HW mám a přechod bude zdarma, no není to k po***ní…

 4. Kája Mařík

  To mne vždy pobaví když se někdo diví tomu že MS něco slíbí a pak to nedodrží :DDDD

  • Ja mam voci MS kopec vyhrad, ale toto by som im asi nezazlieval. Obcas je taketo nieco fakt tazko predvidat a strategia firmy/produktov sa proste moze nepredvidatelne menit. Voci tomu asi nebude imunna ziadna firma.

 5. Takže můj předpoklad, že MS opět blouzní a nějaká nová Windows přijdou, byl tedy správný. Snad po tomhle fiasku nikdo už Microsoftu nevěří ty dlouhodobé výroky.

  Každá firma potřebuje chrlit nové a nové verze svých produktů, ačkoli často nejsou potřeba. Má to jediný důvod – peníze.

 6. „Desítky ale budou žít i nadále, jen musí zapomenout na přísun větších novinek…“

  Novinky ať si tlačí do jedenáctek, desítky by mohli jen udržovat/opravovat a HLAVNĚ NEVYMÝŠLET do nich nějaké další kraviny, to už fakt stačilo.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).