Domů » Bleskovky » Microsoft možná na konferenci Build představí podporu Android aplikací na Windows

Microsoft možná na konferenci Build představí podporu Android aplikací na Windows

Dnes večer začíná úvodní keynote každoroční vývojářské konference Microsoft Build, která se bude týkat především nového systému Windows 10 a celého ekosystému aplikací kolem něj. Jelikož se očekává oficiální vypuštění systému letos v létě (podle ředitelky AMD by k němu mělo dojít již v červenci), měli bychom se dočkat ukázky z velké části hotového systému, u nějž bude v následujících měsících laděna pouze grafika a stabilita.

O tom, že Microsoft na systému neustále pracuje, dokazuje uniklé sestavení s číslovkou 10102, které odhaluje například nové 3D animace živých dlaždic, transparentní motivy a také různá vylepšení hlasové asistentky Cortany. Ta dostane nový sloupec ikon k rychlému přístupu k vybraným funkcím.

Nové sestavení Windows 10 by mohlo být vypuštěno do světa krátce po konferenci, zřejmě se dočkáme i ukázky příštího sestavení Windows 10 pro mobilní telefony. 

V minulosti se několikrát spekulovalo o tom, zda Microsoft v systému Windows připraví půdu pro spouštění aplikací vytvořených pro systém Android. Sám Microsoft potvrdil, že s touto myšlenkou koketuje, budoucí implementaci této funkce však nikdy oficiálně nepotvrdil. Podle obvykle dobře informovaného bloggera Paula Thurota má však k tomuto velkému oznámení dojít právě na konferenci Build.

  

Otázkou je, jak by Microsoft v tomto případě vyřešil přísun aplikací pro Android do svého systému, například zda by jim otevřel svůj obchod aplikací. Pokud k podpoře aplikací skutečně dojde, bude se jednat o velmi kontroverzní krok, který by redmondským přinesl tisíce nových aplikací, zároveň by však mohl odradit vývojáře univerzálních Windows aplikací. Dnes večer se snad dozvíme celou pravdu.  

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

15 komentářů

 1. Takže asi holt koupím 5S, a pak počkám na „6S mini“.

 2. Podľa Toma Warrena nepôjde o podporu Android aplikácií na Win, ale nejaký nástroj pre veľmi jednoduché portovanie Android aplikácií na Win.

  • Je to logické, sám MS poslední dobou vydává všechny své aplikace na všechny platformy, takže něco už na to mají.

  • Tiez si to myslim a pisal som to hned po prvych rumors o podpore droid aplikacii. MS tlaci na univerzalne aplikacie a nemal by byt pre nich problem tie univerzalne aplikacie spravit multiplatformove. Uvidime, co sa z toho vykluje, ale emulacia droidu by tie universal apps zabila hned na zaciatku.

  • Priklanam sa ku krayziemu a taktiez si myslim, ze pojde skor o nejaky nastroj jednoducheho portovania aplikacii na Windows platformu. TO by nasledovalo koncept univrzalnych aplikacii. No nechajme sa prekvapit, tento Build vyzera byt velmi dobry :)

  • VIK (neregistrovaný)

   Myslím, že to bude nějaký plugin do VS nebo snad přímo funkcionalita VS, co bude kompilovat zdrojáky z android projektů do Win runtimu.

   Výsledkem budou android apps, který budou vypadat jako android apps (porušovat win design guidelines) a nebudou fungovat google play services.

  • Martin Alexandr

   kdyby umožnil spouštět android aplaikace na mobilu tak si koupim LG G4, místo další lumie, jelikož MS aplikace jsou na všech dalších platformách tak na co Windows Phone.

  • S. (neregistrovaný)

   Očekávat klikátko na port aplikací je minimálně naivní.

   Na druhou stranu VS2015 podporuje vývoj aplikací skrze Cordovu a nově i Xamarin jako universal app. Takže skutečně je to až taková novinky?

 3. To nezní hezky … ale nechci vytvářet flame :/ Snad bude mít MS rozum.

 4. Oslík (neregistrovaný)

  Nativní podpora androidích aplikací a asi nějaký alternativní Store by byl konec vývojářského ekosystému pro Windows Phone. Nikdo soudný by už pro ně nativní aplikace nevyvíjel. Universal appky by moc nepomohly, protože tablety s Windows jsou menší trh, než WP.

  A něco takového představit na Buildu by bylo nebetyčně necitlivé. Pokud to nastane, doufám, že je ti vývojáři vypískají. Já bych určitě pískal, být tam.

  Jestli to bude nějaký nástroj pro snadné portování Android aplikací na Windows, je to jiné kafe. To by mohlo být velmi přínosné.

  • lerion (neregistrovaný)

   Trh s Windows tablety je možná menší, ale trh s Windows jako takovými je daleko větší. Toho bych se tedy nebál.

   A všichni mluví o snadném portování Android aplikací na WP. Co když to ale MS udělá naopak? MS chce rozšířit .NET, udělal z něj open source, snaží se získat vývojáře.

   Co když tedy naopak udělal nástroj, kdy můžete vyvinout universal App nejenom pro cokoli s Windows 10, ale i pro ostatní platformy? To by byla opravdu revoluce.

  • Oslík (neregistrovaný)

   A vzpomenete si na nějakou novou velkou apliakci pro Windows Desktop z poslední doby? Mne jich pát napadlo, ale všechny free.

   Smutným faktem je, že na desktopu se už skoro neinovuje, všechna invence jde do mobilních aplikací. U her je to o něco lepší, ale i tam jsou primární konzole.

   O tomhle psal i Thurrott – nejpoužívanější aplikace na Windows Desktop jsou podle něj Chrome a iTunes – a obě jsou zaměřeny na přetahování lidí z platformy Windows na jiné platformy.

  • Oslík (neregistrovaný)

   Oznámení o runtime pro Android na Windows na Buildu by se rovnalo prohlášení:

   „Vážení vývojáři. Kdo vyvíjíte pro Azure nebo Office 365, prosím zůstaňte sedět. Ostatní odchod!“

 5. Oslík (neregistrovaný)

  [odkaz]

  Myerson will also focus on what might become the biggest news of the day: Microsoft eyeing Android apps for Windows 10. While the software maker has been investigating many methods of bringing Android apps to Windows, it has found a solution. Myerson will unveil a series of ways Microsoft is making it easier for developers to bring their code to Windows universal apps from Android, iOS, or elsewhere. Part of that will include better tools for developers and new ways to closely map the functions of Android to Windows so it’s easier for developers to port their apps with small changes. It might not be the ideal solution, but it could be enough to convince Android developers to list their apps in the Windows Store without a lot of effort.

 6. Mirek (neregistrovaný)

  Jeste jedna zajimava vec na W10 – sideloading – podobne jako v Androidu bude stacit povolit v nastavenich:

  Microsoft loosens grip on Windows ecosystem with unregistered developer unlock for devices

  [odkaz]

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).