Domů » Bleskovky » Microsoft má za sebou silné čtvrtletí. Rostla všechna odvětví s výjimkou Xboxu

Microsoft má za sebou silné čtvrtletí. Rostla všechna odvětví s výjimkou Xboxu

Apple včera zveřejnil rekordní finanční výsledky, nyní se čeká, jak odpoví jeho hlavní konkurenti. V žebříčku tržní hodnoty amerických technologických firem patří druhé místo Microsoftu, který se výsledky svého hospodaření v posledním čtvrtletí pochlubil v noci na dnešek.

Rovnoměrné rozložení tržeb

Microsoft vydělával prakticky na všem, na co sáhl. Redmonští za poslední čtvrtletí loňského roku utržili 36,9 miliard dolarů (asi 846 miliard korun), což je meziročně o 14 procent více. Čistý zisk rostl výrazně více, a to o 38 procent na 11,6 miliard dolarů (asi 266 miliard korun). Pokud se na příjmy podíváme z hlediska jednotlivých divizí, každá se o tržby zasloužila přibližně třetinovým podílem.

Nejvíce do kapsy Microsoftu přinesla divize More Personal Computing, která vydělala 13,2 miliard dolarů. Prodeje systému Windows OEM partnerům zaznamenaly nárůst 18 procent, údajně díky vyřešením problémů s dodávkami procesorů v loňském roce a díky ukončení podpory Windows 7. Lépe se prodávaly i samotné počítače Surface, na nichž Microsoft utržil bezmála 2 miliardy dolarů, což je meziročně o 6 procent více. Černého Petra si protentokráte vybraly konzole Xbox; čekání na novou generaci zapříčinilo meziroční pokles tržeb o 21 procent.

Tradičně silný cloud a služby

Mimo spotřebitelský sektor Microsoft rostl snad ve všech činnostech, služby Microsoft 365 a LinkedIn vydělaly meziročně o čtvrtinu více, dařilo se i produktům Office 365, Dynamics a Dynamics 365.

Redmondští byli tradičně silní i v cloudu – serverové produkty a cloudové služby vynesly meziročně o 30 procent více, o 62 % rostly příjmy ze služby Azure.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

3 komentářů

  1. To vás netrkne, že těch 850 bilionů je jaksi podivně moc? :)

  2. Ms kym neuroby smartphon u mňa skoncil

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).