Domů » Bleskovky » Microsoft má za sebou další silné čtvrtletí. Windows 10 běží na 1,3 miliardách zařízení

Microsoft má za sebou další silné čtvrtletí. Windows 10 běží na 1,3 miliardách zařízení

Microsoft v noci na dnešek zveřejnil výsledky svého hospodaření za první kvartál letošního roku. Opět se jednalo o silné čtvrtletí; je poznat, že koronakrize softwarovému gigantovi svědčí. Každý ze tří pilířů podnikání Microsoftu rostl, takže meziročně dokázal navýšit:

 • příjmy o 19 procent na 41,7 miliardy USD (asi 897 miliard korun)
 • provozní zisk o 31 procent na 17 miliard USD (asi 366 miliard korun)
 • čistý zisk o 38 procent na 15,5 miliardy USD (asi 333 miliard korun)

Na co Microsoft sáhne, to vydělává

Pokud se na tato čísla podíváme z hlediska tří hlavních kategorií, tak:

 • divize Productivity and Business Processes vykázala tržby 13,6 miliardy USD více, což je meziročně o 12 procent více
 • divize Intelligent Cloud přinesla do společné kasy 15,1 miliardy USD, což je meziročně o 23 procent více
 • divize More Personal Computing vydělala 13 miliard USD, což je meziročně o 19 procent více

Nás nejvíce zajímají výsledky poslední jmenované divize, do které spadají prodeje zařízení Surface, licence Windows a také herní byznys. Na počítačích Microsoft utržil 1,5 miliardy USD, což je meziročně o 12 procent více. Díky novým konzolím se také velmi dařilo hernímu byznysu; prodej hardwaru narostl o 232 procent, o třetinu se zvedly tržby z prodeje obsahu a předplatného.

Prodeje licencí systému Windows výrobcům zařízení narostly o 10 procent, přičemž Microsoft se pochlubil, že „desítky“ již běží na 1,3 miliardách zařízení po celém světě. Od loňského března, kdy byla překonána meta 1 miliardy, tak Microsoft přidal dalších 300 tisíc zařízení.

Svůj díl na tom nese i pandemie nemoci COVID-19, která přinutila mnoho uživatelů a firem nakoupit nové počítače na home office a domácí výuku.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

10 komentářů

 1. Běží, ale jak. O tom se raději nepíše.

  • Pises to ako keby Nadella platil portali, aby nepisali o kazdej chybe windowsov.

  • :D presne, odkedy to maju na starosti Indovia, cisty pruser.. Bug za bugom, glitch za glitchom. Toto som ani na W7 nezažil. Nie to ešte na W8.1, ktory bol podla mna zatial najvyladenejší.

  • On ten SW je fakt pruser a to nie len Windows, ale v podstate akykolvek ich software s ktorym prichadzam do kontaktu. Pritom je to skoda, pretoze hardware vobec nemaju zly.

  • V podstatě neexistuje mobil s Androidem ve kterém by neběžel software vlastněný Microsoftem. Drtivá většina GSM modemů, WiFi SoC, audio koprocesorů běží na RTOS ThreadX. A Microsoft v roce 2019 koupil firmu Express Logic, která ThreadX vyvinula. Nyní se ten RTOS jmenuje Azure RTOS.

  • Tady souhlasim s l0lz. Byť byly W8.1 začátek slepenců, tak jejich odladěnost byla fakt prvotřídní. Ony ani desítky dobře fungovat nemůžou, zabordelený systém funguje vždycky hůř, než ten uklizený. A je otázka, jestli je úklid vůbec možný, za těch skoro šest let katastrofálních desítek, které doteď nemají xicht ani jednotný design, mohli na zelené louce postavit nový systém. Ta čísla, co prezentuje článek vypadají super, ale v kontextu toho, jaké milníky si při vydání desítek sám MS stanovil, a jak desítkám věřil, je to naprostý propadák (mluvím o počtu zařízení, na kterých 10 běží).

 2. Aby ne, když to lidem nabízeli (nebo spíš nutili), jako bezplatný update.
  Windows se dostal do stádia, ve kterém ho již nedokážou fixnout a je prakticky na odpis. Svedčí o tom i četné aktualizace, které dělají vrásky nejen uživatelům, ale hlavně adminům.

 3. W10 oproti predošlým verziám je bieda, katastrofa by bolo silné slovo. Ale nedávno by som kľudne použil aj to, lebo som riešil nekonečné problémy s usb portmi a ani po preinštalovaní nevyriešil 😀 posledné dni premýšľam nad nejakým distro linuxu alebo prechod k Apple, nebyť niektorých softov, už som preč. W10 mi ako taký vyhovuje, ale tie random problémy, nestabilita atď. už je moc, predchodcovia boli isto lepší!

  • To je presne ono. Je sice pravda, ze ani uzivatelsky nie je idealny, ale pokojne by som s tym vedel zit, no to, ze sa to chova kazdy den inak, z toho sa idem zblaznit.

 4. Chcete mi tvrdit, že těch 0,3 miliardy zařízení navíc je 300 tisíc? Jste si opravdu jisti?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).