Vyzkoušeli jsme nové Lumie 950 a 950 XL: Do ČR by měly dorazit v listopadu (video)

Nové Lumie 950 a 950 XL s operačním systémem Windows 10 Mobile míří na český trh. Dostali jsme možnost si je krátce vyzkoušet, a to včetně funkce Continuum a zde jsou naše první dojmy.


Zleva Microsoft Lumia 550, 950 a 950 XL

Microsoft dnes v Praze novinářům představil nové Lumie s operačním systémem Windows 10 Mobile. Osahat jsme si mohli jak vlajkové modely Lumia 950 (preview) a 950 XL, tak také levnou Lumii 550 (videopohled), která má konkurovat cenově dostupným Androidům. V tuto chvíli ještě neznáme oficiální ceny a potvrzený není ani přesný termín uvedení na trh. Pokud ale vše půjde podle plánu, měly by se všechny tři novinky v České republice začít prodávat v průběhu listopadu.

Microsoft Lumia 950 XL: První dojmy

Lumia 950 & 950 XL se vyrábí jak v klasické, tak i dual SIM variantě. Podle našich informací by se u nás měly prodávat obě verze. Microsoft Lumia 950 s 5,2″ Quad HD displejem by se měla prodávat někde okolo hranice 16 500 Kč (cenové srovnání) a v podobné hladině by měla stát také dual SIM verze.

 
Microsoft Lumia 950 XL a 950

  

Microsoft Lumia 950 XL s 5,7″ Quad HD panelem by měla stát zhruba 18 990 Kč včetně DPH. Mějte ale na paměti, že tyto částky pocházejí z přepočtu českých e-shopů, které již telefony mají dostupné k předobjednání, a nejedná se tedy ještě o oficiální ceny.


Lumia 950 XL v klasické a dual SIM verzi (vpravo)

Nejlevnější Lumia 550 s LTE a 4,7″ LCD displejem s HD rozlišením má také stihnout listopadový termín. Její cena by se měla pohybovat okolo 3 490 Kč včetně DPH.

Microsoft Lumia 950: Videorecenze

Sledujte naše videa dříve, než se objeví na webu – přihlaste se k odběru našeho YouTube kanálu

 

Kompletní hardwarové parametry a informace o novinkách najdete také v těchto samostatných preview:

Continuum v praxi funguje na výbornou

Na akci jsme měli možnost si v praxi vyzkoušet také funkci Continuum (více informací), se kterou je na nových Lumiích 950 & 950 XL možné spouštět univerzální Windows 10 aplikace na velké obrazovce. Ideální je, když telefon k monitoru máte připojený skrze krabičku s názvem Microsoft Display dock. Jedná se o malý rozbočovač o rozměrech 64,1 × 64,1 × 25,6 mm, který jedno telefonního USB-C vyvede trojici USB 2.0, DisplayPort a HDMI. Skrze ně pak lze připojit periferie jako je myš, klávesnice a externí displej, přičemž Display Dock zvládne zpracovat obraz o maximálním rozlišení 1 920 × 1 080 pixelů.

Continuum lze využívat také bezdrátově. K telefonu přes Bluetooth připojíte myš a klávesnici a skrze technologii Miracast sdílíte obraz. Není to ale tak rychlé a pohodlné. V praxi jsme si vyzkoušeli používání univerzálních aplikací jako Office Mobile, správce souborů, Skype či Outlook, a vše fungovalo na výbornou. Rozhodně se těšíme, až nám do redakce dorazí finální vzorky telefonů a my jednotlivé novinky budeme moci podrobně otestovat.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku