Microsoft ukončil poslední čtvrtletí velkou ztrátou: Meziročně však prodal víc Lumií i tabletů Surface

Microsoft oznámil finanční výsledky za uplynulé čtvrtletí, které je ve fiskálním roce redmonského giganta čtvrtým v pořadí. Celkový účet za toto čtvrtletí silně poznamenal odpis akvizice mobilní divize Nokie ve výši 7,5 miliardy dolarů, kvůli němuž Microsoft skončil v čisté ztrátě 3,2 miliard dolarů. Celkové tržby společnosti činily v minulém čtvrtletí 22,2 miliard dolarů.

  

Jak si vedla mobilní divize?

Nás pochopitelně nejvíce zajímá, jak si vedla divize s mobilními telefony. Microsoft dokázal v uplynulém čtvrtletí prodat 8,4 milionů Lumií, což je ve srovnání s předchozím rokem o 10 procent více (počítáme-li i prodané přístroje před akvizicí mobilní divize Nokie). Jednalo se však vesměs o low-endové modely, jejichž výrobu Microsoft výrazně dotuje, a příjmy mobilní divize tak meziročně poklesly o 38 procent. CEO Microsoftu Satya Nadella v hovoru s investory uznal, že Microsoft nemá v současnosti v segmentu vlajkových lodí dobré telefony. Microsoft je rovněž výrobcem hloupých telefonů, těch prodal necelých 20 milionů, což je o 10 milionů méně než v loňském roce. Důvodem má být především nižší objem vyrobených telefonů.

Tabletům Surface a konzolím Xbox se dařilo

Útěchou pro hardwarovou divizi Microsoftu mohou být silné prodeje tabletů Surface a také konzolí Xbox. Byznys s tablety Surface meziročně vzrostl o 117 procent a přinesl Microsoftu do trezorů 888 milionů dolarů, konzolí Xbox se prodalo 1,4 milionu, což je o 27 procent více než ve stejném období v loňském roce. Tradičně se dařilo cloudovým službám Office 365 (15,2 milionů předplatitelů) a Azure, za to klesly příjmy z prodeje OEM licencí. Ty by však mohl v příštím čtvrtletí nastartovat prodej nových zařízení s Windows 10.

    

Mobilní divize Microsoftu se v posledních měsících dočkala poměrně značného zemětřesení – došlo k jejímu spojení s divizí Windows a z jejího čela odešli Steven Elop a Jo Harlow. Novou informací je, že návrh nových budoucích prémiových hardwarových produktů (včetně Lumií, Xboxu atd.) bude mít nově na starosti Panos Panay, dosavadní šéf týmu kolem tabletů Surface.

 

Internetem také proběhla zpráva, že Microsoft hodlá ušetřit peníze outsourcingem výroby vybraných Lumií, kterou má obstarat firma Foxconn na indickém území. Jsme zvědaví, zda tato úsporná opatření, příchod nových Lumií a systému Windows 10 Mobile dostane mobilní divizi Microsoftu do černých čísel.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku