Domů » Bleskovky » Microsoft experimentuje s interaktivními živými dlaždicemi, podívejte se na videa

Microsoft experimentuje s interaktivními živými dlaždicemi, podívejte se na videa

Dlaždice jsou zejména kvůli svému strohému vzhledu pro mnohé uživatele nepřekousnutelnou překážkou pro zvolení systémů od Microsoftu na telefonech nebo tabletech. Přitom jejich jednoduchý čtvercový nebo obdélníkový tvar umožňuje velmi přesné ovládání bez nutnosti většího soustředění a co víc, mnohé z aplikací nabízí dlaždice živé, to znamená, že kromě názvu aplikace poskytují i okamžitě viditelné informace, aniž by bylo potřeba aplikaci otevřít.

 

Tento hranatý průnik ikony a widgetu je prozatím pasivní, se zobrazenými informacemi se nedá nijak pracovat, umožňuje pouze otevřít celou aplikaci. Microsoft Research na svém blogu uveřejnil trojici videí, která znázorňují, jakou cestou by mohly být do dlaždic implementovány interaktivní prvky. Tato videa již byla Microsoftem z neznámých důvodů ze serveru stažena, nicméně WindowsBlogItalia je ještě před stažením stihl umístit na YouTube a my vás o ně rozhodně nehodláme ochudit.

Interactive live tiles on Windows Next by Microsoft Research (1)

Dlaždice by měly sloužit stejně jako dnes zejména ke spouštění aplikací a zobrazování těch nejdůležitějších informací. Ty interaktivní by navíc obsahovaly malé tlačítko s šipkou, která by dlaždici zvětšila a odhalila více prvků, se kterými by šlo dále pracovat. Ostatní dlaždice by se tímto zvětšením odsunuly o jeden sloupec.

Interaktivita by byla dána druhem aplikace, aplikace emailu by umožnila zobrazit náhledy jednotlivých zpráv s možností přímého přístupu ke konkrétním z nich, dlaždice hudebního přehrávače by nabídla ovládací prvky pro přehrávání, dlaždice plochy by zobrazovala aktuálně běžící programy v režimu desktop s možností přímého přístupu k nim (což mi přijde zbytečné vzhledem k tomu, že od Update 1 pro Windows 8.1 lze zobrazit v Modern UI přímo hlavní panel). Některé aplikace by díky možnosti přímého ovládání mohly sloužit rovnou jako miniaplikace, například kalkulačka nebo aplikace pro pořizování rychlých snímků.

Interactive live tiles on Windows Next by Microsoft Research (2)

Tyto změny se ale nemají týkat pouze dlaždic, ale rovněž také náhledů spustěných aplikací v levém sloupci. I tyto náhledy mohou být v budoucnu interaktivní a to nejen pro ovládání a zobrazování informací, ale rovněž pro přímou interakci s ostatními aplikacemi. Pokud si například rozevřete živý náhled aplikace OneDrive s přístupem k vašim souborům, lze tyto soubory tažením například přikládat do přílohy v emailovém klientovi.

Interactive live tiles on Windows Next by Microsoft Research (3)

Poslední funkcí nových živých dlaždic má být jejich přenášení mezi zařízeními, pokud například konverzujete v aplikaci pro chat a máte zájem o pokračování v konverzaci na jiném zařízení, stačí jej přiložit a okno s dialogem se přesune na druhé zařízení (například na mobilní telefon). Zdali se zařízení spárují nebo interaktivní živou dlaždici rozpozná fotoaparát telefonu však nevíme. Stejně tak nevíme, zdali se někdy tohoto předvedeného (i když následně staženého) konceptu dočkáme nebo zůstane pouze v hlavách, na papírech a počítačích vývojářů za zdmi Microsoft Research. 

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

8 komentářů

 1. Tak někam se modernUI určitě vyvíjet musí, že..

  Po představení Windows8 mi to celé přišlo jako hezký koncept, taková alfa verze. S windows 8.1 / 8.1 update 1 je to mnohem použitelnější a tento trend myslím (i kvůli masivnímu feedbacku uživatelů) určitě neustane, pakliže má MS obhájit své místo na poli operačních systémů včetně těch mobilních.

 2. kdo by to pouzival,kdyz to nema ikonky

 3. Tu dlaždici s maily chci :-)

 4. Vypadá to velmi luxusně. Ať už interaktivní dlaždice, tak třeba i to propojení vekých dlaždic s mobilním telefonem. Rozšíření funkcí sidebaru také nejsou špatné.

  Jen by to mohli ještě trochu víc propojit s desktopem – interaktivní dlaždice by se mohla zobrazit po najetí myši na okno ve spodní liště. A ikona by mohla ukazovat notifikace (když si připnu do task baru mail clienta, mohla by ikona fungovat jako malá dlaždice a zobrazovat například počet nově přijatých mailů.

  Jako technologické demo to vypadalo značně pokročile. Snad se toho dočkáme co nejdříve.

 5. Moc se mi to líbí a už se na to těším.

 6. gaspic (neregistrovaný)

  takhle to má ale být od začátku, jsou to LIVE tiles..

 7. Rozhodně žádná novinka, ale widget ala Android. Mě to smysl vůbec nedává.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).