Domů » Bleskovky » Microsoft experimentuje: datacentrum umístil na místo, kde byste to rozhodně nečekali

Microsoft experimentuje: datacentrum umístil na místo, kde byste to rozhodně nečekali

Provozovat velká datacentra, jako to dělá Apple, Google nebo třeba právě zmíněný Microsoft, není žádná legrace. Kromě vhodných prostor, kde je třeba servery skladovat, se musí vyřešit také jeden velký problém – jak všechny ty neustále běžící počítače rychle a efektivně zchladit?

Na tuto otázku se pokusil americký softwarový gigant Microsoft odpovědět až příliš jednoduše tím, že prostě své servery ponořil do vody. V rámci projektu Natick ponořil Microsof u skotského pobřeží pod vodu 12 racků obsahující 864 serverů s celkovou kapacitou 27,6 petabyte, což rozhodně není málo. Konkrétně to vystačí zhruba na 5 milionů filmů.

Datacentra pod vodou nejsou žádnou novinkou

Datacentrum bude s pevninou spojeno podvodním kabelem, který kromě propojení s internetem zajistí dodávku energie z obnovitelných zdrojů. Tento projekt není prvním podobným počinem z hlav inženýrů Microsoftu. Redmondský gigant s podobnými projekty experimentuje už zhruba pět let, přičemž naposledy dostal své servery pod vodu u pobřeží Kalifornie na pět měsíců.

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

4 komentáře

  1. Mouka (neregistrovaný)

    To by mě zajímalo, zda to vydává nějaké teplo?
    Pakliže ano, časem to ovlivní vodní floru a faunu …

  2. Šimon (neregistrovaný)

    Na servis a údržbu bude potřeba krom základních požadovaných znalostí potřeba i potápěčská licence? :D

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *