Domů » Bleskovky » Microsoft dokončuje výroční update Windows 10: Nové preview pro PC a telefony opravuje chyby

Microsoft dokončuje výroční update Windows 10: Nové preview pro PC a telefony opravuje chyby

Jako na běžícím páse. Microsoft po pár dnech vydal další Insider previw svého operačního systému Windows 10, a to jak pro počítače a tablety, tak pro smartphony. Sestavení nese číslo 14332 a spíše než nálož novinek přináší opravy chyb; jejich odhalování ostatně bude náplní několika dalších dní.

windows-10-mobile-3

Microsoft totiž spouští „The Bug Bash“, což je čtyřdenní program, v němž budou insideři plnit všemožné úkoly z různých oblastí systému. Nové úkoly se budou od těch tradičních ve Feedback Hubu lišit a mnoho z nich bude obsahovat více než jeden scénář, některé budou více technické a budou vyžadovat změny konfigurace systému. Microsoft chce do neděle nasbírat pořádný balík dat, na jehož základě bude odstraňovat nalezené chyby, a to i v těch částech systému, kam se běžný smrtelník obvykle nedostane.

Microsoft v posledních updatech již zřejmě do systému zapracoval všechny novinky, které chce mít ve výročním updatu, a tak nyní začíná fáze testování. Vydání aktualizace je očekáváno někdy v červenci, takže na odstranění chyb mají redmonští ve spolupráci s Insidery spoustu času. Obrovskou spoustu chyb například odstraňuje toto nové sestavení, a to jak na mobilních, tak na počítačových Windows. Verze pro počítače a tablety navíc dostala i na pár drobných novinek:

 • Cortana umí nově vyhledávat obsah v Office 365, tedy v emailech, kontaktech, kalendáři a také v souborech na OneDrive for Business či SharePoint. Pro spuštění této funkce je zapotřebí přidat k účtu Office 365 položku Cortana Notebook.
 • Vylepšená má být také výdrž baterie v režimu Connected Stanby, tedy v situacích, kdy je notebook nebo tablet uspán do pohotovostního režimu a na pozadí běží pouze méně významné aktivity.
 • Linuxový terminál Bash například korektně pracuje se sítí a také lépe vypadá na zařízeních s vysokým rozlišením displeje; lepší je také zobrazování speciálních znaků.

Jak mobilní, tak počítačová Windows 10 s současném sestavení pro Insidery obsahují spoustu chyb, kvůli nimž nedoporučujeme instalaci preview na vaše primární zařízení. Chyby jsou prakticky totožné s předchozími sestaveními, takže vás odkážeme na naše minulé články – chyby v mobilní verzí najdete zde, chyby v počítačových Windows jsou popsány zde. Windows 10 Anniversary Update by měl být vypuštěn mezi veřejnost na konci července.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

10 komentářů

 1. ManT-Deactivated (neregistrovaný)

  Nevím, ale na NTB nemám s desítkami jediný problém, vše šlape na jedničku, to samé se bohužel nedá řící o lumii 640, především mě trápila nižší výdrž baterie a noční samovolné vybíjení, i když jsem měl vše co šlo vypnuto, kromě telefonu.
  Vrátil jsem se na WP8.1 a je to podstatně lepší, rychlost je také někde jinde, tady to lítá jak blesk a to jsem o WM říkal jak jsou perfektně rychlé, bohužel oproti wp jsou tak o 20-30p pomalejší, funkce navíc co přináší nová verze klidně oželím, jejich absence mě nijak neomezuje, chci vydržet celý den až do večera, což byl s finálním buildem 218, tak trochu problém.

  • Tak to buď rád. Mě na desktopu (což je vcelku jedno, prostě PC) nefunguje fullscreen videa na Steamu, okamžitý BSOD. Otci na laptopu pak docela blbne Edge a občas je docela boj rozběhnout updaty (výborný je stav, kdy systémová aktualizace čeká na změnu skrz Store a skrz Store se neprovede, protože není systémová). To mě taky zabavilo na 2h, no oběd za odměnu byl výborný. S W7 byl tak klidný život….

   • ManT-Deactivated (neregistrovaný)

    Chapu no, asi mam stesti ze mi to slape, mam NTB ASUS X550C, tak nahod zpatky 8.1 nebo 7ky a budes mit klid, ja sedmičky pouzival několik let a povazuji je za to nejlepší co kdy MS udelal i když XP taky nebyly spatne ale dnes uz jsou pase.

   • pag3man (neregistrovaný)

    Ja jsem asi šťastny člověk protože ma Lumie 640 výdrži cely den a pak když pro normálním používání foceni volani 2h. Smsky mesenger aplikace na pozadí… 2 dny když jen aplikace na pozadí a jinak nic moc neděla… a skoro cely den se zpuštěním spotify atd… Skoro cely den… A to dělám ještě tu prasarnu ze mobil dobíjím 2 A :D

    Na windows 10 taky vse bez problému
    Pak teda nevím jestli jsou to špatné Windows nebo něco jiného… Hold mam asi štěstí

   • pag3man (neregistrovaný)

    Ale je pravda, ze jsem dělal čisté instalace jak na ntb tak na mobilu přesně jsem přecházel s insider programu na 8.1 Wp a pak instaloval s tím pomocníkem bez insideru programu a u windows 10 jsem nainstaloval a pak poslal do továrního nastavení

   • ManT-Deactivated (neregistrovaný): Je to herní desktop, „swapování“ VRAM, DX12 a v teoretické rovině Windows Apps hry v daleké teoretické budoucnosti (aktuálně tedy Store odstřelen přes registry….) a já nevím co jsou věci, které mohou mít přínos a na W7 je mít nebudu. S NB nehnu, s W10 out of box, HP a vůbec netuším, jak zpravovat Edge, když je součást OS. Zlatý FireFox… To tak dopadá, když si jednou řekneš „tak se ukaž výrobče OS, co umí v základu“… A musím říci, že Windows vanilla je nejhorší OS, co se může dostat do ruky, ale to je jiná písnička.

   • Johny (neregistrovaný)

    UNI :D Windows vanilla :DDD To je tim, že taky dneska už se Microsoft tam snaží narvat všechno automaticky. To se týká především ovladačů na všechno. Někomu to klapne, někomu ne. Pamatuju si doby, kdy jsem musel stahovat všechny ovladaše a zabralo to den. Dneska mi stejnej den zabere opravování chyb kvůli předinstalovaným ovladačům a získávání správných verzí :D Windows 10 se rozhodně musí dávat na čistej. Ten přechod je samej bug a nestabilita, je to tak pro nějakýho pepíka, co to používá na prohlížení obrázků a internet. Kdokoliv je za hranicí, tak clean slate. To co popisuješ se streamem je přesně o čem mluvim, chyba někde v ovladačích. Nic jinýho to bejt asi nemůže. Edge ignorovat, stejně jako IE předtim, v tom nevidim problem. Prostě nainstaluješ firefox, ne? Windows 10 sou docela dobrý system, ale chce to vyčistit. Je to lepší než osmičky a visty a řekl bych že tak na úrovni Windows 7 když začínaly, to byl taky pěknej smetník.

  • krux (neregistrovaný)

   Proč tam tedy máš ty 10tky?:), když je to nejhorší OS? …. to něco o něčem vypovídá…;)

  • qqq (neregistrovaný)

   Ovladace se Johny stahuji az po zjisteni hardwaru z Windows Updat e.

 2. tedy (neregistrovaný)

  Prosím ty články někde na netu jsou, odkaz uvítám, ale existuje aplikace která by zjednodušila povypínání věcí v Windows 10 (Stolní nebo NTB) co se týká odesílání všehomožého do ms a jinam? tento os který je mimochodem povedený, jsem s tou verzí hodně spokojen je tímhle celkem známý,děkuji.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).