Microsoft dokončil práce na Windows 10: RTM verze je ke stažení v Insider programu (oživeno)

Přesně dvacet let poté, co Microsoft dokončil práce na systému Windows 95, podepsal RTM verzi systému Windows 10. Informuje o tom server TheVerge s odvoláním na důvěryhodné zdroje, za hotové bylo zvoleno sestavení s číslem 10240. To bude zasláno výrobcům zařízení, kteří jej budou v následujících týdnech předinstalovávat do svých zařízení. První novinky s Windows 10 mají na pulty obchodů přistát v den uvolnění finální verze systému – 29. července.

  

Jako první se sestavení 10240 dostává do rukou 5 milionů Insiderů, kteří jako první ověří bezproblémový přechod na finální verzi. Aktualizace je dostupná jak v rychlém, tak v pomalém kanále aktualizací. Tato verze již neobsahuje vodoznak s informacemi o sestavení nad hodinami. V následujících dvou týdnech bude systém nadále aktualizován, nyní však už jen klasicky skrze službu Windows Update bez povyšování na novou verzi.

  
Takto vypadá finální verze Windows 10

Součástí sestavení 10240 je optimalizovaná verze prohlížeče Microsoft Edge, který Microsoft na svém blogu za pomoci několika benchmarků srovnává s konkurenčním Google Chrome. Edge pochopitelně vyhrává, v SunSpideru je dokonce rychlejší o 112 procent. 

     

Spolu s novým sestavením Windows dnes Microsoft vydal i finální kód univerzálních aplikací Office. Program Insider bude nadále pokračovat, bude však možné z něj vystoupit. Windows 10 má být poslední verzí „okenatého“ systému tak, jak jsme jej dosud znali, v budoucnu bude aktualizován pružněji a bude vnímán spíše jako služba. Stane se také spojujícím prvkem všech možných zařízení od internetu věcí, přes telefony, tablety, počítače až po brýle pro rozšířenou realitu HoloLens. Nyní má Microsoft před sebou nesmělý cíl – dostat do tří let Windows 10 na miliardu zařízení. 

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku