Domů » Bleskovky » Microsoft dělá čistku: Z Windows Store zmizelo téměř 100 tisíc aplikací

Microsoft dělá čistku: Z Windows Store zmizelo téměř 100 tisíc aplikací

Není žádným tajemstvím, že mobilní Windows Store nabízí v porovnání s obchody od Googlu a Applu nejméně aplikací ze všech. I přesto, že se Microsoft snaží vývojáře všemožnými způsoby nalákat, aby vytvářeli aplikace právě pro jeho ekosystém, z italského a německého Windows Store mizí aplikace po desetitisících.

Z italského (mobilního) Windows Store Microsoft k 19. říjnu odstranil 90 291 aplikací z důvodu nesplnění podmínek stanovených redmondským gigantem. Podle všeho Microsoft několik týdnů vybízel vývojáře k tomu, aby u svých aplikací uvedli doplňující informace včetně důležité věkové kategorie (PEGI). Společnost každého vývojáře upozornila, že pokud k vyplnění údajů nedojde, jeho aplikace bude z digitálního obchodu odstraněna.

Klesající počet aplikací v italském mobilním Windows Store

Před čistkou měl italský Windows Store 329 507 aplikací, nyní je číslo o 27 % menší a před dvěma týdny se v italském obchodě nacházelo jen 239 216 aplikací. Důležité je poznamenat, že k odstranění aplikací nedochází pouze na území Itálie, chybějící aplikace mohou pocítit uživatelé z celého světa.

Podobně je na tom i německý Windows Store, který ale zaznamenal daleko větší pokles. Z německého obchodu bylo od 5. října odstraněno až 174 203 aplikací, přičemž aktuálně se v obchodu nachází 164 436 aplikací – Microsoft tedy smazal Němcům více jak polovinu obchodu. Proč Microsoft smazal tak velký počet aplikací se prozatím neví, dost možná se jednalo o tentýž důvod, jako v případě italských vývojářů, kteří nebrali upozornění Microsoftu vážně.

full-screen-allapps-1024x683

Veškerá čísla jsou z období od 22. září do 19 října, je proto dost možné, že aktuální čísla jsou ještě vyšší a že v digitálních obchodech chybí daleko více aplikací.

Xaver Jandura

Milovník „road trip" cestování a exotického jídla, velký fanoušek a zároveň kritik Apple zařízení, rád boxuji, cvičím jógu a přemýšlím u sklenky vína.

17 komentářů

 1. Letos na jaře jsem doporučil tchánovi Lumii 640 DS, s tím že bude mít navigaci zdarma (hodně dlouho), podle Microsoftu navždy. Mobil jede dobře, OS se rád aktualizuje skrze OTA, ale při otázce že by chtěl nějakou apku co viděl u jeho kámoše (jede na w8.1), jsem jen bezradně pokrčil rameny. S obavami jsem čekal další dotazy ohledně navigace a pomalu si v hlavě sumýroval co mu odpovím.
  Nějak to vyšumělo, ale radost z toho nemám. Udělat ze sebe vola, kvůli Microcvokům už nikdy nebudu. Sami vydíte kam to spěje…

  • Nevím o čem tady píšete, pod W10 je navigace funkční a zdarma

   • Marecku, zaktualizuj tchanovi telefon na aktualni verzi OS a to W10 a bude mit jak zdarma navigaci, tak i aplikaci po které pokukoval u kamose.A nebudes muset nic „sesumírovat“ :-)

  • Skoda že si nedal konkretnu app. Možno sa v store nachádza ale na wm10.

  • na 640 DS si ofiko šoupne W10 Mobile a je tam hned několik navigací. Microsoft Mapy je naprosto v pohodě, navíc je jako UWP, tak si můžeš ladit oblíbená místa přímo na desktopu.

 2. Nejsem nějak proti. Tipnul bych si že z 90% to byl balast o který se nikdo nezajímá. Evidentně jak ze strany vývojářů tak ze strany uživatelů.

  • Suhlas. A jedine co mi chyba je stahovat a skusat nefunkcne a neaktualizovane appky. Microsoft mi šetri cas a peniaze. Aj ked motivovať vývojárov neni na škodu.

 3. Vysvětlovat to jen nějakým lajdáctvím vývojářů nejde. Část z nich svoje aplikace pro wp/wm prostě přestala udržovat a rozvíjet, přes „všemožné způsoby“ kterými se MS snaží vývojáře nalákat. A utěšování se, že tak zůstanou ve Windows Store je kvalitní aplikace je takové dělání z nouze ctnost.

 4. Ještě odbourat dlaždice z Windows 10 a bylo by to fajn… A pak se třeba zase vrátit k Windows 7, kdy MS distribuoval kvalitní OS a ne všehochuť jako kočkopes.

  • A co místo dlaždic? Barevné nic neříkající ikonky jako mají ostatní OS? Já jsem rád za personalizaci kterou mi jedině tento systém nabící :)

  • Co ti brani pouzivat W7 a napr Android uz teraz a tak ostat niekde v rokoch 2010?!

   • Co třeba exkluzivní obsah skrz Store (např. Forza Horizont). Co třeba moderní API, DirextX 12. Ano, jsou to jen marketingové překážky od výrobce, ale jsou to překážky.
    Mimochodem, ani na jedno ty dlaždice nepotřebujeme:-)

   • A kdo tě nutí používat dlaždice? Si je smaž a zůstane ti v podstatě to stejné co předtím. Proč hlupáci pořád hledají problémy tam, kde nejsou.

   • Problemem WM nejsou dlazdice, ale samotnej, nedodelanej system.

   • co je nedodelane? a jaky system je vůbec kdy dodelany, nikdy nic není dodelane, vyvoj jde porad dopredu

 5. Nevím proč z toho děláte vědu. Čistka je normální věc. Google i Apple to dělá úplně stejně. Je tam spoustu neudržovaných a starých aplikací, které nikdo nepoužívá, tak se prostě smažou, protože nesplňují podmínky MS Store. Je to jen dobře.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).