TOPlist

Microsoft definitivně pohřbil Internet Explorer. Ránu z milosti mu dala aktualizace prohlížeče Edge

  • Letošní Valentýn uzavřel dlouhou kapitolu prohlížeče Internet Explorer
  • Microsoft jej v systémech Windows 10 a 11 trvale deaktivoval

V tomto týdnu skončila éra internetového prohlížeče Internet Explorer. Microsoft jej poprvé představil před 28 lety, poté jej integroval přímo do systému Windows, kde přežíval až do letošního Valentýna. Na svátek zamilovaných ale této legendě definitivně dobilo její modré srdce.

IE

Internet Explorer byl pro mnohé vůbec první branou do světa internetu, postupem času se však začala rodit konkurence, která nabídla příjemnější rozhraní, pokročilejší funkce a podporu doplňků. Kvůli tomu začala sláva „modrého éčka“ upadat, a nakonec se v Redmondu rozhodli udělat radikální řez – s Windows 10 představili nový prohlížeč Microsoft Edge a původní Internet Explorer nechali v systému „dožívat“.

Důvodem byly především velké podniky, jejichž mnohdy zastaralé webové systémy novější prohlížeče nepodporovaly. Microsoft Edge nicméně dovoluje zobrazovat stránky tak, jako by byly otevřené v Internet Exploreru, a proto letos 14. února došlo k jeho trvalé deaktivaci. O úplné odstranění se nejedná, neboť některé komponenty prohlížeče jsou vyžadovány právě pro IE režim v Microsoft Edge.

Internet Explorer po poslední aktualizaci Microsoft Edge zmizel ze všech edicí Windows 11 a prakticky ze všech verzí Windows 10. Nadále se s ním můžete setkat ve starších Windows 7 a 8.1, u nichž na začátku letošního roku skončila podpora Microsoft Edge, takže aktualizaci deaktivující Internet Explorer nedostanou.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku