Domů » Bleskovky » Microsoft dal, Microsoft vzal. Jaké aplikace a funkce ve Windows 11 nenajdete?

Microsoft dal, Microsoft vzal. Jaké aplikace a funkce ve Windows 11 nenajdete?

Včera byl představen systém Windows 11, který bude Microsoft od letošního podzimu nabízet zdarma všem uživatelům Windows 10, jejichž počítače a tablety splňují minimální požadavky. Windows 11 přinášejí nový vzhled, spoustu nových funkcí a také hromadu novinek pod kapotou, díky nimž má být systém méně náročný a má prodloužit výdrž zařízení na jedno nabití. Microsoft zároveň provedl čistku některých funkcí a aplikací, na což se zaměříme v tomto článku.

Windows 11 5 1

Internet Explorer odchází do důchodu

S Windows 11 se loučí některé aplikace, z nichž je nepochybně nejznámější legendární Internet Explorer. Tento prohlížeč již v „jedenáctkách“ nenajdete, budete však moci využít tzv. IE Mode, který je součástí prohlížeče Microsoft Edge. Webové stránky by se tak měly zobrazovat stejně, jako byste používali stařičký Internet Explorer. Microsoft Edge také převezme některé funkce z Časové osy, která rovněž s příchodem Windows 11 zmizí.

Snimek obrazovky 14
Tohle všechno už ve Windows 11 nenajdete

Microsoft také ze systému odstranil aplikace 3D Viewer, OneNote, Skype a Malování 3D; všechny však bude možné doinstalovat zpět pomocí Microsoft Store. Definitivně se pak rozloučí aplikace Peněženka. Odstraněn také bude Math input panel, jehož funkce jsou součástí některých aplikací, např. OneNote. Microsoft rovněž provedl sloučení funkcí Výstřižky a Výstřižek obrazovky do jedné, miniaplikace nově bude mít podobu druhé jmenované.

Sbohem, živé dlaždice

S příchodem nového hlavního panelu a nabídky Start zmizí některé původní funkce, například Lidé, Cortana nebo živé dlaždice; poslední jmenovanou položku budou alespoň částečně suplovat widgety. V nabídce Start nebude možné seskupovat ikony aplikací do složek, a pokud na Windows 11 přejdete z „desítek“, připravte se na to, že v nabídce Start nebudou zachovány připnuté aplikace a webové stránky.

new start
Nová nabídka Start

Napravo u hodin se přestanou zobrazovat některé ikony, a co je možná největší změnou – hlavní panel nepůjde přesunout, jeho místo bude napevno dané ve spodní části obrazovky.

Co vám dále bude chybět?

Windows 11 dále nebudou podporovat synchronizaci pozadí obrazovky mezi více zařízeními. S Mode již bude možné zapnout pouze v edici Home. Dotyková klávesnice na zařízeních s úhlopříčkami displeje nad 18“ nebude podporovat vybrané druhy rozložení.

Budou vám některé z výše uvedených funkcí a aplikací chybět? Dejte nám vědět v komentářích.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

8 komentářů

 1. Jsem rád, že jsem před 8 lety přesel k Apple. Souběžně jsem používal a dnes občas zapnu Win7, ale desítkám jsem se díky Bohu úspěšně vyhnul. Doufám, že Win11 nebudou přemalované 10 a určitě bych jim dal šanci ukázat jestli je to krok správným směrem.
  Nicméně já už jsem v zajetí Apple a Windows, Linux či Android už mě prostě neláká.

  • No z iOS mám ještě teď noční můry, hlavně z toho, když přišla nějaká aktualizace a jistá důležitá pracovní věc (konkrétně spjatá s programy od Adobe, což rozhodně není žádná malá firmička) přestala fungovat (to se stalo dokonce ještě jednou aneb workaround fungoval jen chvíli) a technická podpora Apple z vesela „no my o tom víme, ale řešit se to nebude, páčko“ 👌 No Win10 teď vlastně fungují dost podobně, ale tak nezoufejme, třeba se dočkáme i nečeho mnohem horšího na Win11 😀👍 To mě ale zatím netrápí, já na svoje Win7 (s vypnutými aktualizacemi) nedám dopustit👍

  • BOhužel na Jabko nejde přejít vždy.
   CeDeSys, TIAportal, MCT10, Eplan…
   To je to co mne v podstatě drží na Widlích – v tomto má MS monopol.

  • Kecy a výmluvy. Můžeš to běžet ve virtuálce, na kterou se RDPneš. Nebo, máte-li schopnější IT, mohou být aplikace provozovány např. skrze Citrix. Kdo chce, hledá způsoby.

 2. Však jen to všechno vyperte ven, kdo to potřebuje si to doinstaluje ze Store, tak to mělo být už od začátku…

 3. Za třicet let jsem toho s Windows zažil hodně, hlavně zpackané aktualizace. Je pravda, že jsem to vždy nějak přežil i když vždy s nedůvěrou k další aktualizaci, na webech se však objevila zpráva, že windows 11 nebude možné použít se všemi počítači z důvodu bezpečnostního čipu TPM 2.0. A to je zcela něco jiného, nedovedu si představit, že Microsoft bude nutit uživatele ke koupi nového zařízení, protože nedokáže přizpůsobit svůj OS i pro starší počítače. Možná by tato záležitost měla být rychle odborně vysvětlena. Zatim věřím tomu, že pokud mám k základní desce připájen čip TPM 1.2, a prováděl jsem pravidelně aktualizaci, bude vše bez problémů.

 4. Tenhle komerční podraz Microsoftu se zaručeně připravoval už během pandemie,vzdor ujištění „navždy“se jistě podle „potřeby“dočkáme i 12,13,14 atd.Každá ztráta se musí nahradit,že?Počítá se s jistou závislostí pařanů,kdo to chce,ať platí!Kolik do toho ještě budu muset vrazit?Je to odsouzení k doživotí.Prý nové aktualizace,no,tak tahle a další budou něco stát.Tenhle spolek se chce prostě dobře nažr.t,tak mu na to přispějeme.Jen se divím,že to nikdo nevidí!

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).