Domů » Bleskovky » Microsoft uvolnil nový build Windows 10 Mobile (10149): Přehled novinek

Microsoft uvolnil nový build Windows 10 Mobile (10149): Přehled novinek

Microsoft včera v nočních hodinách uvolnil další Insider preview operačního systému Windows 10 Mobile. Jedná se o build 10149, o kterém jsme psali už včera. Nové sestavení přináší řadu nových funkcí a vylepšení, dočkali jsme se například rozšíření řady s přepínači v centru akcí, kde nově najdeme tlačítka pro aktivaci/vypnutí svítilny a datových přenosů a přibyly i další drobné grafické změny napříč celým prostředím. Stále však zůstaly neopravené některé předchozí chyby, přesto uživatelé, kteří si tento build nainstalovali, nešetří chválou. Sestavení 10149 je překvapivě svižné a reakce jsou téměř bleskové.

Webový prohlížeč Edge se v systému nově nachází ve verzi 19.10149.0.0; viditelnou úpravou je přesunutí adresního řádku do spodní části a přidání volby pro zobrazení mobilní & desktopové verze. Systém se rovněž naučil lépe pracovat s PDF soubory (na výběr je nabídka, ve které lze vybrat, v jaké aplikaci chcete PDF otevřít).

 

Poslední výraznější změnou je lepší podpora animovaných gifů napříč systémem. Doposud si s nimi poradil pouze webový prohlížeč, ale ve Windows 10 Mobile animované gify zobrazí také Cortana (ve výsledcích vyhledávání), aplikace Fotografie či e-mailový klient.

Michal Javůrek

Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.

41 komentářů

 1. Uchvacuje mě, že smartmania není schopná udělat si vlastní screenshoty či videopohled.

  Nebo jste tak zaneprázdnění kopírováním ze zahraničních webů ?

  • Dobrý den, kolega Jakub, který je naším W10 guru, je do neděle na dovolené, a právě on má u sebe testovací přístroje, takže u tohoto buildu jsme vlastní screenshoty udělat nemohli, ale u minulých (i dalších) samozřejmě zase budou.

  • lolek (neregistrovaný)

   Maxxz a myslíš jako že kdyby screenshoty udělala smartmanie, že budou vypadat třeba nějak jinak než od těch poláků? :-D

  • Ano, protože smartmania bývala o unikátním a obsahu,vlastních názorech, pohledech a vlastním obsahu.

 2. Používám tento build necelý den a mohu s čistým svědomím konstatovat, že je o míle lepší než předchozí build. Obsahuje nové animace, veškerá nastavení se začínají grafick yhezky sjendocovat, funguje velice svižně. Po upgrade se již nezdvojují některé aplikace, vše je v naprostém pořádku, odeberou se aplikace specifické pro wp 8.1 od microsoftu (počasí, zprávy, sport atd), je nutné si stáhnout nové. Ostatní aktualizace se mi bez problému aktualizovali přes store beta. Zatím jsem nenarazil ani v jednom případě na zlozvěstnou obrazovku „načítám, obnovuji atd…“ Pozadí domovské obrazovky a nastavení průhlednosti je mnohem rychlejší, tapeta se dokonce roztáhne i přes celý display. Živé dlaždice fungují jak mají. Aplikace lidé má novou živou dlaždici s popojíždícími kolečky s fotkami. Aktualizoval jsem z WP 8.1 GDR1. Tento build mi vyrazil dech a jsem z něj nadšený.

  • jednu chybu jse ovšem našel a zapomněl jí napsat, po odemknutí vždy nabíhá domovská obrazovka animací, to mi úplně nevyhovuje a je to zbytečné zdržováňí.

  • Kaize (neregistrovaný)

   Já mám Lidé bez živé dlaždice což mě štve. Jestli tam jsou kolečka tak by mě zajímalo jak to vypadá protože kolečka nechci . Jinak systém překvapivě jede zatím super

  • krux (neregistrovaný)

   vydrží baterka alespon přes noc (z hodnoty 100%) do rana při zhasnutem telefonu?…v predchozich buildech mi nikdy nevydrzela…

  • borix (neregistrovaný)

   Mně to baterku žralo díky aplikacím na pozadí. Když byla spuštěná Candy Crush Saga nebo Hitman GO a odešel jsem z toho domovským tlačítkem, tak se mi mobil vybíjel nehoráznou rychlostí. Pokud se ze hry odešla a pak se ještě ručně zavřela, tak vydržel tak den. Přes noc to nesežere vín než 10 %. Jo a ještě když se Store Beta pokouší dokola neúspěšně aktualizovat některé aplikace, např. Here Drive a Here Mapy – to taky hezky papá.

  • Martin Alexandr

   Krux – baterka mi vydržela i 4 dni pri zhasnutem telefonu u starých buildu

  • kraken (neregistrovaný)

   No mne na L925 išla baterka zo 100% na 6-7% tak za dve a pol hodiny. A ani za boha ju nabiť. Neskutočne dlho sa nabíjala.

  • krux (neregistrovaný)

   tak ta baterka se stale silene vybiji na L925 pote co odpojim nabijecku od „zahrateho“ telefonu tak i po restartu se vybije behem dvou hodin…pokud zapnu flight mode vypnu telefon, necham zchladnout…zapnu, tak to vydrzi „normalne“….:) netvrdim, ze vsechny tyto kroky jsou nutne, ale metodou pokus omyl to funguje:))

   Kdybyste mel nekdo dalsi postrehy dejte vedet…

  • Daniel (neregistrovaný)

   Zkuste si taky vypnout NFC platba přiblížením, je to defaultně zapnuté.Daniel

  • krux (neregistrovaný)

   no to tim asi nebude:)) telefon se vylozene obcas zacne „znicehonic“ prehrivat…pomuze jen restart…

 3. borix (neregistrovaný)

  Mně to nic nenajde. Dá se aktualizovat z předchozího sestavení nebo se zase musí zpět na 8.1?

  • borix (neregistrovaný)

   Moje blbost..neměl jsem aktuální Windows Insider :-)

 4. mne pri poslednej aktualizacii uplne umrel fon, neviete niekto poradit ako tam flashnut FW?Kombinacie tlacitiek som vyskusal vsetky, soft hard, nic nepomohlo jedine na co fon reaguje je pripojenie do USB ako QHUSB_DLOAD

  • ISSN (neregistrovaný)

   reklamace, servis, popelnice

  • zkus tohle [odkaz] taky mi tahle umřela L620, ale dokázal jsem ji přimět k životu :) akorát jsem nenašel návod podle kterého jsem to dělal, tohle je ale podobné…

 5. Lukáš (neregistrovaný)

  Po aktualizaci je změna jen taková, že mám živou dlaždici akorát u počasí :D Jinak nemám ani EDGE, ani živou dlaždici u lidé, a nejde mi spustit snad žádná aplikace..

  • borix (neregistrovaný)

   Nedělal jsi obnovení ze zálohy?

  • Jednoduché, nenechal si dojet migraci dat. Toto mi to přesně udělalo, když mi nedoběhla migrace správně.

   Pokud se ti objeví po aktualizaci lockscreen je nutné to nechat být dokud se na něm neobjeví správný čas a datum, pokud mezitím s tím začneš šaškovat, pak je konec. Blbne to, hlásí to chyby, nejdou otevírat ani nastavení ani aplikace apod.

  • Lukáš (neregistrovaný)

   Ok díky moc, zkouším to znovu :)

  • Uvádějí to na blogu : „SUPER IMPORTANT TO READ THIS (again): The post-upgrade migration status screen is still missing after upgrading to this build which normally shows you the progress of the post-upgrade migration. After upgrading, the Lock screen will appear frozen without the date and time for up to 10 minutes. Please be patient and let it sit – eventually the date and time will appear and it will allow you to unlock your phone. If you get impatient and restart or mess with locking/unlocking your phone, you’ll wind up in a funky state – so just relax and let it do its thing.“

   U mě to po aktualizaci z 10136 nedělalo vůbec a hodilo mě to na start a proto jsem měl problém. Pak následovalo kolečko stahování WP8.1 obnovení zálohy z W10, nahrání klávesnic a aktualizace na W10 znovu, teď už běžím jako nikdy předtím.

 6. Po aktualizaci se stáhla další aktualizace, která přidává svítilnu do rychlé volby do notifikačního centra, supr.

 7. Daniel (neregistrovaný)

  Máte taky položku TELEFON – bez historie a rychlé volby ? Mě se otevře jenom číselník :-/

 8. trochu mimo téma – jak je to vlastně s těmi PC W10. Moc jsem to zatím nezjišťoval, ale už jsem zahlédl cosi, že bude zdarma pro uživatele s W7 a W8 (mimochodem – W9 neexistuje?), a to i pro ty sestavy, o kterých by možná někdo mohl prohlásit, že jejich původ není tak úplně košer.

 9. Chcem sa opýtať. Je W10M lokalizovaný do češtiny alebo slovenčiny? Dik

 10. Lukáš (neregistrovaný)

  Ještě jednou se zeptám :D Nějaká finta na to abych měl živou dlaždici u kontaktů?

 11. shone9522 (neregistrovaný)

  Tak me se tato verze systému vůbec nedari nainstalovat neustále to hazi chyby, a ani Windows Phone recovery tool nefunguje.

 12. Aloha (neregistrovaný)

  Může mi někdo poradit jak ve win10 obnovit zálohu z WP8.1 přeci jen se mi nechce hledat všechny aplikace a zase upravovat hlavní obrazovku. Když chci v nastavení přidat MS účet tak se to zastaví vždycky na obrazovce „čekejte prosím“

 13. lukasbc (neregistrovaný)

  Mám dotaz- jak tento build najíždí? 8.1 mám na L620 do +/- 30sekund poslední 10tky mi najížděly tak minutu a půl…. Jakýkoliv pohyb v menu byl zpomalený, reakce na otevření apky či položku v menu byly taky zpožděné..

  Jak to je nyní??

  Díky za info

  • Daniel (neregistrovaný)

   Ten minulý bulid byl pomalý taky jsem ho hned downgradoval zpět na 8.1, tenhle už ale používám denně a nemám s tím problém,běhá to svižně, je fakt že se občas objeví ..načítám… ale je to pro běžnou práci použitelný.Všechny aplikace co potřebuji jedou, jen se nezálohují fotky na Onedrive, ale to se určitě brzo změní.Tenhle build už nechám a budu jen aktualizovat. Daniel

  • lukasbc (neregistrovaný)

   díky za info

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).