Domů » Články » Microsoft Build 2015: Aplikace pro Android a iOS půjdou snadno překompilovat pro chod na Windows

Microsoft Build 2015: Aplikace pro Android a iOS půjdou snadno překompilovat pro chod na Windows

Microsoft na vývojářské konferenci Build přestavil novinky v systému Windows 10 pro počítače, tablety i telefony. Hlavní událostí dne pro vývojáře je jednoznačně možnost bleskurychle portovat aplikace pro Android nebo iOS pro chod pod systémem Windows.

Před malou chvílí skončila úvodní keynote vývojářské konference Microsoft Build, která se bude počínaje dnešním dnem odehrávat tradičně v San Franciscu. Úvodního slova se ujal generální ředitel Microsoftu Satya Nadella, připomněl, že Microsoft v letošním roce oslavil 40 let své existence a vyzdvihl význam vývojářů, jimž byla pochopitelně dnešní keynote určena především.

  

Hned v úvodu došlo na ukázku prvního vývojářského výtvoru, který předvedl skladatel David William Hearn. Jeho aplikace StaffPad umožňuje zápis not za pomoci tabletu se stylusem a převést notový zápis do digitální podoby s možností jeho rychlého kopírování, upravování nebo přímého přehrávání. 

Azure: Když firemní infrastrukturu nahradí cloud

První část prezentace patřila korporátnímu cloudu, zástupci Microsoftu v ní vyzdvihli význam Azure a jeho rychlého rozšiřování mezi zákazníky. Každý měsíc přibyde průměrně 90 tisíc nových uživatelů Azure, přičemž toto řešení se stalo domovem již pro 1,4milionu SQL databází. Společnosti mohou Azure využívat díky 19 data centrům, která se nachází po celém světě. Mezi současné velké zákazníky Azure patří například Samsung, Fujitsu, Adobe, Skanska, Heineken a další, některé příklady využití byly představeny přímo na pódiu, například NFL využívá Azure pro analýzu zápasů.

  

Microsoft rovněž demonstroval sílu Azure ve spolupráce s vývojářskými nástroji, které lze díky nově vypuštěnému nástroji Visual Studio Code používat nejen na Windows, ale na OS X či Linuxu

    

Office jako platforma

Po poměrně dlouhé prezentaci Azure přišel blok, věnující se kancelářskému balíku Office. Z něj se nově stává platforma, do níž lze přidávat aplikace třetích stran. Například obrázky do prezentací z PowerPointu bude možné přidávat přímo z addonů databází obrázků, do kalendáře v Outlooku bude integrován například Uber apod. Tyto aplikace pro Office nebudou fungovat pouze v Office pro Windows, ale v na mobilních verzích Office aplikací a ve webových Office online. Microsoft vývojářům představil API pro tvorbu aplikací pro Office

  

Windows 10 vládne všem

Satya Nadella v úvodu třetí části keynote připomněl, že Windows 10 mají být jedním systémem s jedním obchodem aplikací pro všechny form factory, a že nebude záležet na tom, jakým způsobem systém ovládáme. Šéf vývoje operačních systémů Microsoftu Terry Meyerson následně uvedl, že chce, aby Windows 10 byly nejatraktivnějším ekosystémem pro vývojáře aplikací právě z toho důvodu, že poběží na prakticky všech možných zařízeních internetem věcí počínaje, virtuální realitou HoloLens konče.

 

Pochopitelně každá úspěšná platforma potřebuje aplikace, které bude možné v případě Windows 10 stahovat z jednoho společného obchodu aplikací. Pro usnadnění stahování aplikací Microsoft oznámil spolupráci s 90 mobilními operátory světa, jejichž prostřednictvím bude možné platit za aplikace na všech zařízeních s Windows, aniž by bylo nutné k účtu přidávat platební kartu. Windows 10 budou, jak jsme již dříve věděli, zdarma pro uživatele Windows 7 a 8.1, cílem Microsoftu je základna jedné miliardy uživatelů nového systému v následujících dvou až třech letech.  

Windows 10 Highlights Reel

Univerzální aplikace: Z webu, Androidu i iOS

Terry Meyerson následně vyzdvihl význam univerzálních Windows aplikací a ukázal, jak bude možné používat jednu aplikaci na počítači a mobilním zařízení, přičemž aplikace vždy naváže na místě, kde jste ji přestali na předchozím zařízení používat. Rozšiřování počtu aplikací bude možné nově uskutečnit čtyřmi novými cestami.

  

První cestou je možnost používat webové aplikace jako nativní Windows aplikace. Aplikace budou notifikovat, bude možné v nich provádět in-app platby a podobně.

  

Druhou možností je přidávat do Windows Store i klasické aplikace pro plochu Windows; mezi prvními budou například populární aplikace od Adobe, jako Photosphop Elements nebo Premiere Elements. Instalace nebo odinstalování bude probíhat podobně jednoduše, jako by se jednalo o „moderní aplikaci“.

  

Pochopitelně to nejlepší si nechal Microsoft nakonec – vývojáři budou moci jednoduše ve Visual Studiu překompilovat aplikace pro Android (Java/C++) a iOS (Objective-C) pro chod na telefonech s Windows.

 

Aplikace budou moci využívat systémové funkce Windows, jako klávesnici, živé dlaždici či mapové podklady, do her bude například možné jednoduše integrovat podporu Xbox Live. Tento krok by mohl konečně zaplnit redmondský obchod aplikací chybějícími tituly. Tímto novým způsobem byla například pro chod pod Windows převedena populární hra Candy Crush Saga.

   

Novinky ve Windows 10

Viceprezident Microsoftu Joe Belfiore následně ukázal některé novinky, které se objeví v následujících sestaveních Windows 10. Zamykací obrazovka například bude zobrazovat obrázky, které budete moci ocenit, na základě čehož vám budou nabízeny obrázky podobného zaměření. Microsoft bude také na zamykací obrazovce doporučovat aplikace (volitelně) či demonstrovat schopnosti personální asistentky Cortany.

  

Ta v prostředí plochy dostane zcela nový vzhled s funkčními ikonkami po levé straně pro rychlejší navigaci. Cortana se naučí spolupracovat s aplikacemi třetích stran (například s Viberem), zprávy bude možné diktovat. Prostředí plochy rovněž doznalo změn, například nová nabídka Start bude moci být transparentní. 

Windows 10 Feature Highlights: Ready. Set. Do.

Microsoft Edge: Project Spartan dostal své jméno

V posledním sestavení Windows 10 se objevil nový internetový prohlížeč Spartan, což bylo pouze kódové označení, pro které v Redmondu hledali nové jméno. Nakonec bylo zvoleno jméno Edge, což je mimochodem i název vykreslovacího jádra nového prohlížeče. 

Introducing Microsoft Edge: The New Windows 10 Browser

Edge bude při otevření nové záložky suplovat vaši domovskou stránku, nabídne seznam oblíbených stránek, informace z oblíbených zdrojů, informace o počasí, akcicích a také bude doporučovat aplikace z Windows Store. Domovská obrazovka prohlížeče bude snadno modifikovatelná.

  

Contiuum: Hybridní prostředí pro konvertibilní zařízení i pro telefony

Microsoft představil inovované prostředí Continuum, které se přizpůsobuje zařízení, na kterém Windows 10 aktuálně používáte. Joe Belfiore ukázal, jak bude nový systém fungovat například na malých tabletech. Prostředí domovské obrazovky vypadá podobně jako na telefonech s Windows Phone, včetně spodních navigačních tlačítek, která budou součástí hlavního panelu.

  

Jeho součástí bude i tlačítko pro multitasking, na rychlé přepínání aplikací gestem zřejmě můžeme zapomenout. Na spodním panelu bude i tlačítko zpět, které bude fungovat globálně napříč všemi aplikacemi. Seznam oblíbených (a všech) aplikací bude ukryt pod tlačítkem hamburger vlevo nahoře.

  

Po umístění tabletu do dokovací stanice se prostředí automaticky přepíná do klasické plochy s možností práce s mnoha okny. Hlavní panel je v tomto případě obohacen o připnuté zástupce programů, které jsou v tabletovém režimu ukryty.

Windows Continuum for Phones

Proměnné prostředí Continuum bude rovněž součástí Windows 10 pro telefony, sice bude ochuzeno o prostředí plochy, ale bude možné za pomoci externího monitoru, klávesnice a myši používat Windows aplikace z mobilního telefonu tak, jako by běžely na počítači s Windows 10 a to včetně nových Office aplikací. Displej mobilního telefonu může při využívání Continua zobrazovat jiné údaje než připojený monitor nebo televizor. Díky této funkci může být v podstatě jakákoliv obrazovka vaším počítačem. Bohužel Continuum pro telefony bude fungovat pouze na novém hardwaru

Nové telefony již zítra?

Joe Belfiore naznačil, že bychom se o novém hardwaru měli více informací dozvědět zítra. Že by nové telefony s Windows 10 byly již skutečně na dosah? Nechme se překvapit. 

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

69 komentářů

 1. Fred (neregistrovaný)

  Candy Crush Saga uz davno pro WP je, a pro konverzi byl prave pouzit uvedeny postup…

  • Prave takto to aj prezentovali :)

  • Jakub Karásek

   Díky za upozornění, text jsem uvedl na správnou míru. Článek jsem psal souběžně s keynote a muži jak známo těžce zvládají dvě činnosti v jednu chvíli :)

  • Martin Alexandr

   Vědecky dokázáno ze to umíme a ženy ne :D časy se mění

  • Jakub Karásek

   Asi jsem ještě stará škola :)

 2. Aplikace z iOS a Androidu výborný :))) Na druhou stranu to může být konec aplikací pro mobilní Windows, Universal Apps to nezachrání. Proč vyvíjet jednu věc 2x?

  • Martin Alexandr

   To mas pravdu. Proc ted vyvíjet pro WP kdyz jde tuknout a je to. A nebo tim prilakaji vice novych vývojářů , kdo vi jak to dopadne a jak to nakonec bude

  • Nakonec si udelaji svou lehce upravenou verzi Androidu a na WP hodi bobek.

  • Co jsem četl od některých vývojářů na Twitteru, tak to není úplně tak, že kliknete a je hotovo. Musí se samozřejmě stále kód přizpůsobovat.

  • Oslík (neregistrovaný)

   Přijde asi hodně primitivních appek z jiných paltforem, ale i když je to velké usnadnění konverze, rozhodně to není zcela bez práce, zejména u složitějších aplikací.

 3. Martin Alexandr

  Jsem zvědav na ten port z iOS a droidu, jinak se me všechny novinky libi, hlavně použití mobilu jako „pc“ snad se zitra ukážou nove telefony :)

 4. Microsoft Edge – parádní název :D

  • Martin Alexandr

   Stejne se mu bude říkat jen edge, ale dle mého vypadá hezky jak ho ukázali , nemyslíš ?

 5. Hmmm má to myšlienku a smerovanie, to sa mi páči. Otázkou je, či to konečne vzbudí záujem vývojárov. Snáď by mohlo, keď to teraz bude také údajne jednoduché, ako MS tvrdí – a vyvinúť aplikáciu, ktorá beží všade znie lukratívne, nie?

  • na ne(dostupnosti) niektorych aplikacii sa nic nezmeni, pokial vyvojar zastava jasny antiMS postoj, vid. napriklad Pebble alebo Snapchat

  • Ale zas taký Snapchat na HoloLens, veď to je sen každého pubertiaka :)

  • MCJOBS: když můžeš nabídnout aplikaci přes pár kliknutí miliardě nových uživatelů, tak jdou zásady stranou.

   Já se nevíc bojím, jak si MS ohlídá nekonečný balast z Androidu.

  • keby chceli tak to maju bez namahy uz davno, kedze MS im chcel zatiahnut vyvoj nativnej aplikacie. Taky Instagram dostal zaplatené a dodnes tam visí vyse rok stara beta, tie konverzie na par kliknutí zneju pekne, ale nikdy to nepojde tak dobre ako na nativnej platforme, takze o5 druhotriedny tovar

  • Michal (neregistrovaný)

   Ale ta aplikace bude ve výsledku nativní, proto se přeci konvertuje, aby to nebylo jako na Black Berry. Tedy tak jsem to já pochopil.

 6. Takze v WP se stane nejaky nekonzistentni hybrid -> UI systemu bude flat ala metro, aplikace budou bud v iOS designu nebo material designu.

  Vyvojari na WP, ktere microsoft kopnul do zadku uz 2x (poprve pri prechodu z 7 na 8 a podruhe pri prechodu z 8 silverlight na 8.1 RT) a kteri to presto vydrzeli a tlacili platformu dal, si prakticky muzou najit novou praci, protoze nikdo nebude do minoritni platformy cpat prachy, kdyz muze kdekdo naportit android/ios. Cimz si vlastne Microsoft sam zabil svoji universal platformu, kterou tak posledni mesice tlacil kupredu. Nebude proste nikdo, kdo by na ni vyvijel, nebo spis kdo by byl ochotny ten vyvoj zaplatit, kdyz to jde udelat jednoduse.

  Takze ve vysledku dostanete system, ktery bude mit aplikace ve trech absolutne ruznych designovych stylech, na kterem bude vlastne to stejne, co na iOS a Androidu, takze to nejlepsi co bude mozne udelat, je koupit si iPhone a mit vsechno v konzistentne a v pripade, ze vas WP platforma zivi, je zacit delat neco jineho.

  • taurus1116 (neregistrovaný)

   Na tomhle neco bude, nikomu se nevyplati vyvijet pro WP zvlasty kdyz to behem par okamziku prekompiluje, nevim jestli to byl spravny krok, wp to spise uskodi, uz ted je na okraji zajmu vyvojaru smat se neb brecet?

  • Ako by si teda nedostatok aplikácií na WP riešil ty na mieste MS? Mimochodom nepreváži možnosť mať svoje aplikácie všade riziko portovaných aplikácií z ostatných OS?

  • Jenže flat design ala metro bude s desítkami taky už dávno pryč. Navíc pro spousta lidí je klíčová funkčnost a tu WP jednoduše nenabízí. Mnou donekonečna omílaný Messenger – na iOS a Andoridu vypadá skoro stejně, má skoro stejné funkce a je vylazený. Na WP je naprosto příšerný a i když designově ladí s OS je špatný, zasekaný a plýtvá místem. A to je jedna z mnoha aplikací. Byl bych radši, kdyby tato aplikace byla po vzoru těch pro Android a iOS, než aby seděla do WP stylu a byla aktualizována jednou za půl roku. Navíc jak dokazuje Candy Crush Saga, jde to udělat dobře a spolehlivě, aplikace nemá žádné problémy. Osobně ale doufám, že velké společnosti budou aplikace pro WP vyvíjet separátně, ty menší budou využívat toto řešení, protože lepší aplikace překompilovaná, nežli žádná. Pro Store a kontrolu Store se tím přece vůbec nic nemění, jenom bude pro jednotlivce a menší společnosti jednodušší udělat WP aplikaci, když jí mají pro iOS, než do vývoje pro minoritu tlačit bezvýznamně prachy.

  • Je treba se poucit z historie, je to velmi podobne jako na blackberry. Proc si kupovat system, ktery je sice skvely, ale aplikace jsou klonem androidu, kdyz si muzu koupit ten android.

   Microsoft si timhle dokonce uz prosel, akorat z druhe strany, kdyz OS/2 udelal aplikace Windows spustitelne na systemu, cimz se z neho stal pouhy klon.

  • Jenže na Blackberry to funguje dle mého názoru trochu jinak, než právě zamýšlí MS. MS vypadá, že vytvořil „revoluční“ nástroje ke kompilaci kvalitních aplikací. Na Blackberry se spouští aplikace pro Android. To je ale u W10 nebude.

  • Martin Alexandr

   Mohu otázku ? Příklad mam aplikaci na iOS portuji ji na W10, a pak vydám aktualizaci pro tu na iOS , budu muset znovu portovat? Tu aktualizovanou nebo jak to bude? A možná proto MS začal používat hamburger menu díky snadnější portaci.

  • Proto pisu „velmi podobne“. Ano, cesta, kterou se doberes k vyslednemu balicku bude jina, ale vysledek stejny, androidu apka na WP.

  • Kober: BlackBerry jsem si pořídil protože primárně využiju funkcionalitu blackberry(hub, hw klávesnice, BES) a sekundárně se mi hodí pustit android aplikaci která pro BlackBerry není. To mi žádný android nenabídne

  • Rezza (neregistrovaný)

   Mam to stejne s BB10. Kazdopadne uz se na netu objevuji komentare, ze to asi MS nechce tak, jak to uvedl.

   Pro Android runtime to bude ale velmi podobne tomu, co dela BB ci Amazon. Je potreba nahradit Google Services API za jejich vlastni API, ci jine. Zbytek neni potreba nejak prekladat, upravovat atd. No uvidime. Spis je ten problem, ze i kdyz BB umoznilo jednoduchou portaci aplikaci s jednoduchou cestou do BB Worldu, tak to stejne skoro nikdo nedelal a skutecny rozmach Android aplikaci dosel az v 10.2.1 tusim, kdy povolili instalaci APK primo. Takze dneska ma clovek Google Play na telefonu (ci Snap) a dava to smysl. Predtim aspon BB umoznovalo prevedeni APK na BAR s moznosti sideloadovani, ale to cekam MS bude mit taky zakazane.

   Dneska je ale zbytecne spekulovat, vic informaci jest treba na pochopeni umyslu.

  • honcka: ano, si jako kazdy dvousty, takze pro vyvojare vlastne nezajimavy zakaznik, proto se nedelaji blackberry nativni apky temer vubec.

  • Lister0 (neregistrovaný)

   Menty: Můžete mi, prosím, vysvětlit, v čem je messenger na WP příšerný, špatný, zasekaný a plýtvá místem??? Vypadá velmi podobně jako na androidu (až na jinou strukturu – taby nejsou), funguje spolehlivě, je přehledný a nemám s ním žádný problém. Mohu srovnávat, mám jak Android, tak WP. Ve funkčnosti nevidím rozdíl. Myslím, že prostě jen máte potřebu plácat a plácat a plácat.

  • Příšerný je. To je asi jenom další, co to nevidí, sám to říkal vývojář FB: [odkaz]

   Že jsou věci, které prostě na WP chybí a že chápe zklamání uživatelů a tak dále, ale že by se to mělo zlepšit.

  • Pokud člověk řekne, že může porovnávat verzi na WP a třeba Android a obojí je v pohodě, tak už nevím :D A dokonce napsat, že funguje spolehlivě nooo tak to kloubouk dolů :-) Vždyť z těch čtyř mobilních os je na tom ohledně FB a Messengeru WP nejhůře a to o dost i vůči BB10, kde mi zprávy v HUBu jedou perfektně oproti tomu polotovaru co mám na L735 :D

 7. tomas (neregistrovaný)

  Teraz mi spadla sanka a zajtra sa aj poserem ked ukazu foniki :)

 8. Mirek (neregistrovaný)

  Jsem troche zmateny – na jedne strane ctu o prekompilovani (to je vcelku jasny a pro iOS aplikace by ani nic jineho neslo), na druhe strane i tohle:

  „Android developers will be able to submit versions of their apps, written in Java or C++, to the Windows Store in he form of APKs and have those apps work on Windows Phone 10 devices. Android developers should be able to start submitting apps to the Windows 10 Store some time in the next few months.“

  Viz:

  [odkaz]

  Je to pravda nebo ne (to o APK)? To ze si uzivatel nebude moci sam nahrat APK do WP je mi jasne. Ale zajimalo byme jestli tedy do Windows Store pujdou submitovat primo APK (ktere by se tam samozrejme interne do neceho zkonvertovali – viz jak to podobne kdysi delali u Blackberry), nebo pujde jen o to,ze bude SDK s Androidimi API, z ktereho po kompilaci vyleze uz nativni WP aplikace co se submitne do storu…

  Build jsem nesledoval a z toho co ctu na Internetu si nejsem jisty jak to je…

  • Já to osobně chápu takto: Uděláš aplikaci pro iOS, pro Android. Doteď bys jí musel složitě portovat na WP. Takto jí jenoduše pomocí nástrojů přepíšeš do WP formy a umístíš do Storu. Takto to chápu já, opravte mě, jestli se mýlím.

  • Chápeme to stejně. Aplikace z iOS/Androidu – kompilace ve Visual Studiu – umístění do Store.

   Proti BB, kde Androidí aplikace běží v emulátoru, se kompilací na Windows 10 mění klávesnice, lokační služby a ovládání z Windows (funguje šipka zpět, tlačítko Start). Vše od MS.

  • Chápu to jako Mirek. A to sice že, že uživatel dá do Storu APK, tj. žádný „přepis“ nebo „kompilace“ ve VS, a ta poběží na W10 zařízení v emulační vrstvě („subsystému“, blabla), takže skoro stejně jako v BB10 (akorát to bude ještě jednodušší).

  • Tak to chapes saptne. Vezmes androidi apku, prozenes ji toolem a vypadne ti WP kod, ktery zkompilujes a vznikne tim padem APPX jako u kazde jine aplikace.

  • Jakým toolem? Kde se o tom píše? Co jsem zatím četl, mobilní W10 budou prostě mít v sobě androidí emulátor („runtime layer“), tj. stejně jako BB10.

  • Míky (neregistrovaný)

   Kdyby jste poslouchaly pořádně :) Do store půjde rozhodně APPX nebo něco podobného který bude obsahovat jak androjdí aplikaci tak základ W10 aplikace (ikony na dlaždici a informace o aplikaci – „Manifest“) a ještě se budou přidávat tzv. „extensions“(rozšíření) pro přístup k API W10 aby bylo možno používat živé dlaždice přistupovat k poloze a ostatním senzorům telefonu, dle toho co bude aplikace požadovat.

 9. tomas (neregistrovaný)

  Myslim ze to ze prepisu kod ci co a pojde to z androidu na wm neznamena ze sa nemozu pohrat s dizajnom. Ono kazdu aplikaciu ktoru prepisu podla mna bude musiet schvalit microsoft. Aby si zachovali sistem bez balastu a sraciek.musia si to nejak ohliadnut. A myslim ze toto vyvinuli koli aplikaciam ktore su zabehnute a uspesne nie koli kazdej chujovine co visla na androide.

  • No nevím, ve Store taky prolezlo kde co. Ale po dnešku je jasné, proč už WP8.1 Update 2 má trochu nepochopitelné nastavení práv :)

  • Jan (neregistrovaný)

   Nic v zlom, ale toto je naivnu. Viac balastu v pomere ku kvalitnym aplikaciam snad nenajdes nikde nez v MarketPlace. Oni si ziadnu kvalitu nedrzia a pustia tam cokolvek.

   Osobne si myslim, ze po par stastnych ktorkoch ktore MS poslednu dobu urobil nasleduje obrovsky preslap. Momentalne vlastnim telefon s BB 10 a je to pekny system, no vadi mi design a tiez to, ze polovica aplikacia je lre Android, alebo portovana. A to je BB 10 kde sa tie designove guidlines tak dramaticky nelisia. Poslednu dobu som dost uvazoval nad navratom k lumiam aj napriek tomu, ze maju asi najhorsiu klavesnicu spomedzi mne znamych platforiem, ale ak zabiju este aku taku konzistentnost ktora fungovala medzi systemom a aplikaciami, ten system definitivne zakopu.

  • Martin P. (neregistrovaný)

   Na Windows Phone marketu, na rozdíl od iTunes a Googgle Play, je moc neskutečného odpadu a podvodných aplikací.

   Důvodem je hysterická snaha mít víc aplikací a tak přitáhnout lidi .

   A pak vydělat, ono se v naprosté většině případů platí za ty aplikace platí . A zdarma umísťovat a vyvíjet na Windows Market taky nemůžete… …takže tam bude 100+1 falešných Youtube , Gmaps, Faceboooů a jiných aplikací za které MS hlavně dostane zaplaceno.

  • Mám pocit, že tam jsou dokonce jen jakési prezentace s odkazem na web-Desktop instalaci. Brutus, fakt zoufalství:)

  • Jan (neregistrovaný)

   Presne tak. Ono sa sice hovori o nejakej kontrole, ale stav MarketPlacu je tragicky. A tento krok tomu nijak nepomoze.

 10. pome (neregistrovaný)

  Wtf? Solidnejsie weby pisu o tom, ze Android apps (APK) pojdu priamo nainstalovat, bez rekompilacie. iOS rekompilaciu vyzaduju.

  Ano, burningplatform v2.0

  • Martin II (neregistrovaný)

   Pomenuj tie solidnejsie weby…

   inac dnes budu na Build predvadzat vyvojarom ako prebieha portacia android apiek do W10 takze to budeme mat z prvej ruky.

  • Bylo jasně řečeno, že pro portaci je třeba nástroj a speciální framework, takže spuštění z APK určitě nepůjde.

 11. Martin P. (neregistrovaný)

  Otázka je problém v „složitosti“ kompilace…?

  V minulosti již několikrát padlo, že vývojáři neměli o WP zájem pro náklady na vývoj.

  Takže že to nebylo složité, ale pouze z pohledů vývojářů „drahé“.

 12. Vývojáři free aplikací na vývoji stejně nic nevydělají a tak budou psát pro Windows pořád, hodně lidí umí .NET a ne Objective-C. Vždycky se najde někdo, kdo bude pro ty služby, které mají veřejné API vyvíjet nativně (zvlášť, když jedna a ta samá aplikace bude fungovat i na tabletech a PC).

  Možnost kompilace z Objective-C je výborná pro firmy, které nechtějí investovat do vývoje na třetí platformu.

  Všichni už zaznamenali, že nové aplikace od MS (Office) a W10 Mobile mění vzhled tak, že jsou mnohem podobnější aplikacím na Android a iOS, takže překompilované apky budou působit i na W10 solidně.

 13. Oslík (neregistrovaný)

  Pro stávající Windows vývojáře je to samozřejmě obrovská rána pod pás.

  Ono se časem ukáže, že ta migrace komplexnějších aplikací z jiných platforem není tak jednoduchá, jak to vypadá. Ale to už bude pozdě.

  Asi tak touhle dobou se už v mnoha firmách začínají rušit plány na nativní vývoj ve Windows (tedy pokud tam nějaké plány ještě měli), prostě si páni manažeři přečetli, že podle samotného Microsoftu to už nebude potřeba.

  • Wally (neregistrovaný)

   Blbost. Jsem Windows vývojář a jako ránu pod pás to vůbec necítím. Ono když si mám vybrat spravovat projekt v objective-C, javě nebo C#, šáhnu po tom C#. ostatní a´t si to dělaj, jak chtějí ;)

  • WALLY

   no to je super…

   Chceš být v balíku?

   Zařiď na WP Snapchat bez blokády účtu – naložto Rudimu Huynovi jsi best :-)

   Co ty na to?

  • WALLY (neregistrovaný)

   Je mi jasné, že jen trolíš, protože zřejmě nic jiného neumíš, ale věz, že já na takovou kokotskou službu, jakou je Snapchat, házím bobek :D To je zajímavý tak pro pár puberťáků, jako jsi ty.

  • Myslel jsem to vážně.

   Tento přístup je vždy z hlediska oblíbenosti na prvním místě ve storu.

   A s rychlým úsudkem o mém věku a jestli něco umím buď trochu opatrný, neboť jsi úplně mimo.

   Člověk když zjisí potom skutečnost, stává se tak trochu směšným.

   A Snapchat se svým nápadem, kdy se neukládají fotografie a krátká videa pro sdílení, je opravdu dobrý a proto i velmi používaný.

   Moje všechny děti a jejich přátelé ho intenzivně používají.

   Bohužel dvě museli z tohoto důvodu WP opustit a mají iOS.

   A prosba nakonec – své sprosťárny ve vyjadřování si prosím v odpovědích na moje příspěvky odpusť.Děkuji.

  • „“Moje všechny děti a jejich přátelé ho intenzivně používají““

   Tim je vidět jejich hodně pokleslá úroveň.

  • Myslím že tohle Ti není zapotřebí…

   Sestupuješ pod schodech dolů…

  • Kdepak, sestupuji tve desi a jejich pratele, ze jsou zavisle na takovem degenerativnim odpadu – Snapchat.

  • Na čem jedeš?

   To asi ještě čarodějnice?

   Až se dáš dohromady, tak písni.

   Dobrou….

  • Jedu na realite bez ruzovych brylí.Časem dospěješ také, pokud už není pozdě..

  • Člověče Ty a realita?

   Účelově uzpůsobené dle lidí, doby a potřeby.

   Na Tebe sedí to české, že přátelé si tvoříš podle cílů a nikoliv naopak.

   Stručně řečeno, když dva napíšou totéž, není to pro Tebe v hodnocení stejné.

   Kritika je zdravá, ale odsuzování, posměšky či zpochybňování a zesměšňování s notnou dávkou opakované arogance, je zde doménou.

   Hele my to dáme, o tom žádná.

   A vzhledem k tomu, že z 10-ti lidi zde na netu jich je 7 úplně někdo jiný, to ani nedá moc práce.

  • HtcJirko

   to přibude ZLODĚJŮ z řad dlaždičů aby měli aplikace které nejsou k mání ve vlastní stáji, co na tom že i warez asi půjde překopčít do dlaždic ….. Možná že i čárky a háčky bude konečně tvé zařízení umět :-D

  • To tezko, vubec jsi to nepochopil nebo si jen dlouhodobe hrajes na hloupého.

   Port bude delat vyvojar vlastní aplikace, nebude portovat cizi aplikaci, tj. zadny warez.Warez kvete a pokvete nadále jen na Androidu.

   Nejdrive zacni používat rozum, nez něco napises.

  • Chtěl bych být v životě tak nešťastný, abych se musel hádat s ostatními, napat je a urážet. Pro mě osobně je Snapchat blbost, nemění to ale nic na tom, že na WP není a že chybí. O tom, jak blbá ta služba je, to není předmětem diskuze. Ofiko Youtube aplikace taky chybí a Youtube rozhodně není debilní služba. Nebo pro Jirku možná jo. Já si stejně myslim, že on používá nějakou kalkulačku a volá z budky, protože jak se vyjadřuje ve svém věku, nevěřím mu ani ten věk, ani to, že ty přístroje a aplikace někdy viděl. To bude nějaký výrostek, který má doma problém, tak si to léčí na internetu.

  • *napadat

 14. Viem, že trochu odveci napíšem, ale vedel by mi niekto povedať, či bude prerobený na WP spôsob, akým fungujú NFC tagy? Na androide sa dá všetko nastaviť tak, že stačí priložiť, a mobil si všetko nastaví ako treba. Na WP to funguje(fungovalo)tak, že po priložení na tag sa len zapla aplikácia, v ktorej ste si museli samy ponastavovať potrebné.

 15. Pokud bude moje android aplikace fungovat stejně dobře na WP jako funguje na BB10, nemám důvod dál udržovat WP port. A fajn bonusem bude, že už nebudu muset používat VS.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).