Domů » Bleskovky » Microsoft je na Androidu velmi aktivní: Vydá v budoucnu vlastní ROM?

Microsoft je na Androidu velmi aktivní: Vydá v budoucnu vlastní ROM?

Letos na podzim bychom se konečně měli dočkat veřejné verze Windows 10 Mobile, kterou mají dostat prakticky všechny Lumie běžící na Windows Phone 8.1. Počítačová a tabletová Windows 10 zatím běží na více než 110 milionech zařízení, což lze považovat za úspěch; mobilní „desítky“ to však budou mít mnohem těžší, neboť uživatelská základna Windows Phone není tak široká, jako ta počítačová.

  

I když Microsoft svému systému bezmezně věří, zejména díky univerzálním aplikacím a režimu Continuum, musí myslet i na zadní vrátka. Aktivně proto vyvíjí aplikace svých služeb pro konkurenční platformy, včetně na smartphonech nejrozšířenějšího Androidu. Do náruče zeleného robota již míří BlackBerry se svým smartphonem Priv, připravují se v Microsoftu na podobnou cestu?

  

Na to se ptal redaktor deníku The Australian Chris Griffith viceprezidentky Microsoftu přes uživatelskou zkušenost Julie Larson-Green. Ta na otázku, zda Microsoft chystá vlastní distribuci Androidu, odpověděla: „Jdeme tam, kde jsou naši zákazníci.“ Julie Larson-Green má přitom na starosti tým, který se specializuje na přenesení uživatelské zkušenosti z Windows na Android, z jehož dílen pochází například Next Lock Screen nebo Arrow launcher, který je teď aktuálně v uzavřené beta verzi a veřejnost se k němu dostane již příští týden.

 
Microsoft Arrow Launcher 

Kromě toho má Microsoft v Google Play Store obrovskou zásobu aplikací, jako kancelářský balík Office, Outlook, Skype, OneNote, OneDrive, Health, MSN aplikace a spoustu dalších. Microsoft navíc v Indii testuje svůj vlastní dialer s integrovaným vytáčením hovorů skrze Skype, které mají fungovat i v oblastech s horším datovým připojením. Aplikace má navíc umět vyhledávat kontakty na blízké instituce, restaurace, zajímavá místa apod. Pokud vám volá neznámé číslo, aplikace se za pomoci funkce TrueCaller vynasnaží zjistit, kdo vám volá. Microsoft Dialer pro Android má být k dispozici v druhém prosincovém týdnu.

  

I když jsou veškeré aplikace Microsoftu pro Android vyvíjeny samostatně pod různými týmy, možná se v případě neúspěchu mobilních Windows 10 sejdou v jedné společné ROM. Microsoft nyní sbírá zpětnou vazbu, aplikace neustále vylepšuje, a namísto patentových tahanic se svými partnery se s nimi mimosoudně domlouvá na implementaci svých služeb do jejich nadstaveb Androidu. Kromě toho dosti úzce koketuje s vývojáři alternativního Androidu Cyanogen OS, který bude v příštích verzích plný aplikací Microsoftu a za výchozí hlasovou asistentku si zvolí Cortanu. Příští Cyanogen OS tak může být první vlaštovkou před vlastní „androidí“ ROM přímo od Microsoftu.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

10 komentářů

 1. vlada (neregistrovaný)

  Dokud neuvidim, neuverim. Proc by jinak sli do univerzalnich apps? Nepropasuji je do Cyanogen OS stejne jako AndroidRT do W10M? Nakonec budeme mit vsichni jeden spolecny system :)

 2. Martin P. (neregistrovaný)

  Pod by MS vytvářel svou Androidí ROM bude to jen pro konkrétního výrobce nebo jen konkrétní model smart phonu….

  Můžeme zapomenout na to že by se to dalo instalovat na tolik modelů jako Cyanogen , Ommi , Paradroid atd…

  Myslím že to bude dokonce i regionálně omezené. Třeba jen pro Rusko , Čínu , střední jižní Amerika, Indie a spousta jiných lokalit kde Google plikace tak netáhnou nebo jsou rovnou zakázané ( např čína)

 3. Hmm, a store s APK vezmou kde?

  • penguin (neregistrovaný)

   Oprasi store z Nokia X:)

  • Ten si koupila Opera tuším museli by udělat zase vlastní store a to by bylo bez úspěchu jako každý jiný store na Androidu ani ten od Amazonu není žádná sláva

 4. Neppotrebuju vydavat vlastnu ROMku. Nova strategia MS je byt vsade, mat vsade svoje appky a sluzby, toto neni to plan B, ale toto je plan A. Win10M je v skutocnosti plan B.

 5. Android OS od Microsoftu…peklo zamrzlo :D

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).