Microsoft aktualizoval Windows 10 pro Insidery: tentokráte pouze pro mobily (přehled novinek)

Tento týden patrně nevyjde žádné nové sestavení Windows 10, neboť má Microsoft problémy s chybou způsobující nefunkčnost aplikací. Tato chyba však zřejmě netrápí mobilní odnož systému, která se svého nového sestavení pro Insidery dočkala. Nese číslo 14977 a je dostupná v rychlém kruhu aktualizací.

Microsoft Edge jako čtečka knih

Zřejmě největší novinkou tohoto sestavení je podpora elektronických knih v prohlížeči Microsoft Edge. Ten si nově poradí nejen s PDF, ale i se soubory ve formátu EPUB, přičemž čtenář má možnost vybrat si ze tří různých témat, zvolit si velikost textu a samotný font. Do knih lze umisťovat záložky, takže nikdy nezapomenete, kde jste přestali číst. Funguje i vyhledávání slov nebo frází, s nímž může v zahraničí vypomoci i Cortana.

wp_ss_20161129_0001

Další novinky

Ostatní novinky v systému jsou spíše kosmetické, Microsoft například změnil technologii renderování obsahu pro různé typy univerzálních aplikací. Dvě novinky se také týkají budíku – alarmy nastavené skrze aplikace třetích stran mohou prolomit tiché hodiny nastavené v Cortaně; vypnutí notifikací aplikace Alarmy a hodiny bylo odsunuto v nastavení níže, aby nedocházelo k jejich vypnutí omylem. Nově lze vypnout i notifikace samotného nastavení a pro emaily z Yahoo byla povolena podpora OAuth. Microsoft také opravil spousty chyb, některé však stále přetrvávají:

 • Není možné instalovat jazykové balíčky, jedinou možností je vrátit se přes Windows Device Recovery Tool k poslední stabilní verzi, nainstalovat jazykový balíček a poté updatovat na současné sestavení
 • Nefungují toast notifikace týkající se systému (např. Bluetooth, USB apod.)
 • Telefony s 8GB interní pamětí mohou mít s instalací aktualizace problém. O jeho řešení se aktuálně diskutuje na fóru Microsoftu

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

15 komentářů

 1. RadekLaz

  Jj, tak na to se těším. Čteček jsem vyzkoušel několik (placené i zdarma) a buď jsou překombinované a navázané na nějaké účty a registrace nebo divně barevné nebo s reklamou.
  Na druhou stranu opět ubyde uživatelů a plátců aplikací třetích stran. To je nevýhoda v kráse Windows. Microsoft postupně vkládá do systému funkce aplikací třetích stran a když to udělá, tak to funguje. Kdyby ještě zapracovali na aplikacích sociálních sítí Facebook je trága), bank a serepetiček pro ajťáky, pak by mohl jít Windows opět nahoru, teda když bude i to železo……

  • Mihael (neregistrovaný)

   Co je s FB? Mně lítá parádně.

  • Zkoušel jsi Bookviser Reader Premium? Já na něm už pár knížek přečetl a snad nic mi tam nechybí. Dokonce je to UWP a můžeš nainstalovat i na Windows 10 :)

  • Ijon (neregistrovaný)

   No, vzhledem k tomu, že Edge žere baterku jako kyselina, si moc nepočteš. Kromě toho je k dispozici zdarma velmi solidní Tucan Reader.

 2. RadekLaz

  No Facebook možná už lítá, ale Messenger je hrozný. Nemluvě o tom, že FB už není propojený s peple hubem. A hlavně je to port z iOS a jeho ovládací prvky do Windows vůbec nepatří.

  • TomasSX1

   Ja to mam opacne. Msg mi startuje celkom rychlo, ale FB?! to je otras, ale ked uz su zapnute tak idu bez problemov. Aj resuming je v pohode.

   • Mihael (neregistrovaný)

    Jo když nepoužiješ na ukončení šipku ale home (win), tak najíždějí bleskově obě.

 3. KB vydala svou novou UWP aplikaci pro ,,mrtvý“ systém :)

  • Jiří Přikryl (neregistrovaný)

   Ty jsi hrobník nebo funebrák, že víš co je mrtvé a co ne? Nostradamus nebo Sibyla? Že vidíš do budoucnosti? Máš argumenty nebo jsou to jen slaboduché žvásty mentálně nedostatečného jedince co není schopen akceptovat jiný pohled?
   KB konečně uznala , že segment korporátních uživatelů tohoto systému je zajímavý. A propóó ta jejicj aplikace je dost dobrá. A hlavně systém WM10 je bezpečný a kontinuálně vylepšovaný. Sleduju tyhle žabomyší války a nechápu proč ti co jim vyhovuje jiný systém lezou do diskuzí co jim nesedí a vyjadřují se k tomu čemu nerozumí.

  • qoooo (neregistrovaný)

   Nemluvis priti sobe? UWP je pro W10 zarizeni, ne jen pro W10M. tzn. ze rikas, ze PS Windows je neuspesny?

  • qoooo (neregistrovaný)

   U me to vali I Messenger, tak Face, Messenger je trosku pomaly, neni to strasne. A je I v Hubu. Jsou tam novinky od pratel + separatn od kamarad

  • V tom případě se pánové omlouvám, ale bylo to myšleno jako ironie. Proto to slovo v uvozovkách. Samozřejmě je dobře, že byla vydána UWP a takových aplikací přibývá.

   • Aldo (neregistrovaný)

    Není se proč omlouvat, pánové jsou trochu natvrdo :-), tu ironii musel pochopit každý

 4. ladin1001

  Znáte UWP Aplikaci SOFA, DIARIUM, ACTION NOTE ?

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *
Sahifa tracking pixel